Foto: Opération Mer Propre/Facebook

Rúška a latexové rukavice vo veľkom množstve znečisťujú svetový oceán.

Množstvo plastového odpadu, ktorý sa nachádza vo svetovom oceáne je už roky alarmujúce. Najnovšie sa ochranári a aktivisti obávajú ešte výraznejšieho nárastu. Príčinou má byť pandémia koronavírusu a extrémne množstvo použitých rúšok či jednorazových rukávíc, ktoré teraz končia v moriach a oceánoch.

Jednorazové rúška či rukavice, ktoré nás chránia pred pandémiou koronavírusu sa vo veľkých počtoch objavujú na pobrežiach a aj na morskom a oceánskom dne v pobrežných regiónoch. Ochranári preto varujú, že pandémia koronavírusu môže viesť k prudkému nárastu množstva plastového odpadu vo svetovom oceáne, informuje britský portál The Guardian.

Gepostet von Opération Mer Propre am Samstag, 23. Mai 2020

Rúška a rukavice pripomínajú medúzy

Na alarmujúcu situáciu spojenú s odpadom vzniknutým v dôsledku pandémie koronavírusu upozorňujú už dlhší čas viaceré organizácie zaoberajúce sa ochranou prírody zo všetkých kútov sveta. Na veľké množstvo „koronavírusového odpadu“ upozorňuje aj francúzska nezisková organizácia Opération Mer Propre. Potápači z organizácie totiž vo vodách Stredozemného mora okrem už tradičného odpadu objavili aj množstvo ochranných pomôcok súvisiacich s aktuálnou pandémiou.

„Riskujeme, že čoskoro budeme mať v Stredozemnom mori viac rúšok ako medúz,“ napísal na sociálnej sieti Laurent Lombard z organizácie Opération Mer Propre. Porovnanie s medúzami nie je náhodné, rúška či latexové rukavice plávajúce v mori skutočne pripomínajú tieto rozšírené pŕhlivce. Lombard k príspevku pridal aj video z potápania pri pobreží francúzskeho mesta Antibes, na záberoch je jasne viditeľný odpad v podobe ochranných pomôcok.

Ochranári z celého sveta sa zhodujú, že úsilie, ktoré mnohé krajiny vynaložili na zbavenie sa odpadu z jednorazových plastov môže teraz vyjsť celkom nazmar. Pandémia koronavírusu totiž podľa nich do svetového oceánnu prinesie obrovské množstvo odpadu a je len otázkou času, kedy sa v médiách začnú objavovať správy o tom, ako sa jednorazové rukavice či rúška našli aj v žalúdkoch uhynutých morských živočíchov.

Najnovšie články