Foto: S povolením Lady Freethinker

Cibetková káva je populárna po celom svete.

Keď malá šelma – cibetka, konkrétne druh Paradoxurus hermaphroditus, nájde zrnko kávy, zje ho. To následne prejde jej tráviacim traktom a keď ho vylúči, môže sa následne spracovať na kávu obľúbenú po celom svete. Baristi tento typ kávy oceňujú a keďže proces jej výroby je náročný, zodpovedá tomu aj jej cena. Cibetková káva sa radí medzi najdrahšie druhy kávy. 

Ak ste mali romantickú predstavu o tom, ako indonézski farmári každý deň chodia okolo kávovníkov a hľadajú trus cibetiek, z ktorých potom vyberajú kávové zrná, je čas vás vyviesť z omylu. Charitatívna organizácia Lady Freethinker objavila na ostrove Bali 20 cibetiek držaných v otrasných podmienkach.

Foto: S povolením Lady Freethinker

Pre portál britského denníka Daily Mail pracovníčka organizácie povedala, že typicky samotárske a nočné šelmy našli v drôtených klietkach naskladaných vedľa seba, vystavené priamemu slnku a bez prístupu k vode či potrave.

Všetky zvieratá boli vychudnuté a jedno malo vážne zranenie na prednej labke, ktoré pravdepodobne vzniklo tým, že sa v dôsledku stresu hrýzlo.

Foto: S povolením Lady Freethinker

Ak umiestníte osamelé nočné zvieratá na otvorené priestranstvo, kde ich môže vidieť každý a nemajú žiadnu ochranu pred slnkom, budú v neustálom strese a budú sa snažiť ukryť,“ povedala pracovníčka organizácie predstavená ako Diana.

Z tejto oblasti pochádza najviac cibetkovej kávy vyvážanej do sveta, ako jej povedali miestni. Farmári jej tvrdili, že cibetky sú chované na otvorených priestranstvách vo voľnom výbehu, kde majú dostatok potravy, ako aj kávových zŕn a vyhovujúce životné podmienky. Dostať sa jej však na takto opisovanú farmu nepodarilo.

Foto: S povolením Lady Freethinker

Ich existenciu tak nevie potvrdiť, informácie o nich nemajú ani v miestnych zoologických záhradách. Kontakt na farmu, kde sa vyrába cibetková káva, sa jej nepodarilo zohnať ani vtedy, keď vystupovala ako obchodníčka s kávou.

Zakladateľka Lady Freethinker Nina Jackel povedala: „Cibetky miznú z divočiny a dostávajú sa do malých klietok preto, aby spoločnosti cestovného ruchu a bezohľadní predajcovia kávy mohli zarábať. Je čas prestať držať týchto väzňov pre ľudskú chamtivosť.

Uložiť článok

Najnovšie články