Foto: TASR (Adriána Hudecová)

Poznáte slovenské sídliská?

Vyzerajú odpudivo, no krásne zároveň. Mnohí nimi opovrhujú, no pri hľadaní vlastného bývania sú neraz lacnejšou alternatívou, než rodinné domy v príjemnom prostredí dediny. Sídliská alebo mestské džungle, ako im mnohokrát viacerí hovoria, sú súčasťou slovenských miest (pre niektorých) už od nepamäti a takmer žiaden obyvateľ mesta si to svoje nedokáže bez nich ani predstaviť. Ako ste na tom vy a vaše znalosti o slovenských sídliskách? 

Viete, v ktorom slovenskom meste by ste našli sídlisko KVP, Záturčie či napríklad Baničné? Ak áno, tak potom bude pre vás zvládnuť tento kvíz naozaj ľahké. Alebo nie? Otestujte sa, ako dobre poznáte sídliská na Slovensku.

A ak sa vám tento kvíz zapáči, vyskúšať si môžete aj ďalšie v našej špeciálnej sekcii.

V ktorom slovenskom meste by ste hľadali sídlisko Klokočina?

Nitrianske sídlisko Klokočina má približne 26-tisíc obyvateľov a budovať sa začalo v 70. rokoch minulého storočia. Sídlisko sa rozdeľuje na 3 hlavné časti (Klokočina I, II a III), ktoré sú tvorené panelovou zástavbou a na časť Klokočina IV, ktorú tvorí zástavba rodinných domov. Klokočina je najväčším sídliskom v Nitre.

V ktorom slovenskom meste by ste hľadali sídlisko Baničné?

Sídlisko Baničné sa nachádza na juhozápadnom konci stredoslovenského mesta Ružomberok. Jeho názov je odvodený od baníckej činnosti a budovať sa začalo v 60. rokoch minulého storočia za účelom výstavby bytov pre zamestnancov známej ružomberskej celulózky, ale i iných podnikov, ktorých v Ružomberku bolo kedysi naozaj požehnane. Zaujímavé je, že Baničné najskôr tvorili len rodinné domy a nízkoposchodové bytovky. V 70. rokoch sa ale začalo sídlisko značne rozširovať.

Sídlisko Nábrežie je najväčším sídliskom ktorého slovenského mesta?

Nábrežie je počtom obyvateľov najväčšie sídlisko v Liptovskom Mikuláši a spolu so susednou Vrbicou zároveň vytvára mestskú časť Nábrežie-Vrbica. Z urbanistického hľadiska sa rozdeľuje na tri časti – Nábrežie 4. apríla, Nábrežie Dr. A. Stodolu a Vrbica-sever. Nábrežie svoje pomenovanie dostalo podľa polohy, v ktorej sa nachádza – na pravom brehu rieky Váh. Aj napriek tomu, že Nábrežie sa neustále rozrastá, je najväčším sídliskom v Liptovskom Mikuláši sídlisko (mestská časť) Podbreziny.

Sídlisko KVP patrí medzi známe časti ktorého slovenského mesta?

Výstavba sídliska Košického vládneho programu odštartovala v 80. rokoch, pričom posledné paneláky na tomto sídlisku boli postavené o 9 rokov neskôr. Táto mestská časť Košíc je súčasťou okresu Košice II a rozprestiera sa na ploche 178 hektárov (1,78 km2). Žije v ňom takmer 24-tisíc obyvateľov.

Kedysi osada, dnes mestská časť. Kde by ste hľadali Šváby?

Prešovské Šváby boli do roku 1960 samostatnou obcou, ktorá bola založená v roku 1781. Dedinka (alebo osada) však bola v rokoch 1981 až 1987 zbúraná a na jej mieste bolo vystavaných niekoľko panelových domov. Žije tu približne 6100 obyvateľov.

V ktorom slovenskom meste by ste hľadali sídlisko Vlčince?

Vlčince sú najväčším sídliskom v Žiline, s ktorého výstavbou sa začalo v roku 1971. Sídlisko pozostáva zo štyroch menších častí (Vlčince I. až IV.) a žije tu vyše 18-tisíc obyvateľov. V 30. rokoch sa na Vlčincoch nachádzalo vojenské letisko, neskôr civilné (v rokoch 1946 – 1948), z ktorého lietala pravidelná linka do Bratislavy. Neskôr ale muselo letisko ustúpiť rozrastajúcemu sa mestu.

Viete, kde sa nachádza sídlisko Fončorda?

Táto mestská časť Banskej Bystrice vznikla v roku 1953 na kopci nad časťou Štiavničky. Zaujímavosťou je, že samostatnou mestskou časťou sa stala až v roku 2015, dovtedy patrila do Radvane. Názov Fončorda dostala z maďarského slova „foncsorda“ (foncsor = amalgám), ktoré označovalo amalgačnú hutu zo 16. storočia. V súčasnosti má sídlisko Fončorda zhruba 20-tisíc obyvateľov a je druhým najväčším Banskej Bystrice.

Jedným zo sídlisk ktorého mesta je Záturčie?

Ani sídlisko Záturčie nebolo spočiatku sídliskom, ale obcou. Patrila medzi najstaršie osady regiónu Turiec, pričom prvýkrát sa spomína v liste z roku 1245. Dnes jeho prevažnú časť tvorí zástavba panelových domov, v ktorej žije približne 7520 obyvateľov.

V ktorom slovenskom meste by ste hľadali sídlisko Muškát?

Sídlisko Muškát je tretie najväčšie sídlisko v Pezinku. Tvoria ho časti Muškát I a Muškát II.

A na záver niečo ťažšie: Kde by ste hľadali sídlisko Kýčerka?

S výstavbou sídliska Kýčerka sa v Čadci začalo v 70. rokoch minulého storočia a pokračuje prakticky dodnes, keďže táto najväčšia mestská časť sa neustále rozširuje o nové bytové domy. Sídlisko bolo spočiatku určené najmä pre zamestnancov výrobných závodov a nemocnice, dnes ho obýva zhruba 15-tisíc obyvateľov, vďaka čomu sa stalo najväčším sídliskom Čadce a domov v ňom našla viac ako polovica celého mesta.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )