Foto: Pexels, Pxhere

Ako sa vyhnúť skazenej dovolenke? Táto mapa, ktorá ukazuje kvalitu pobrežných vôd určených na kúpanie, vám v tom pomôže.

Ak sa vám z nášho minulého článku zdá letná dovolenka pri „slovenských moriach“ (vodných nádržiach) pridrahá a rozhodli ste sa vycestovať radšej do zahraničia, určite by ste radi vedeli, ako sú na tom prímorské letoviská z pohľadu kvality vody. Určite totiž nechcete leto stráviť na pláži plnej odpadkov či dokonca zdraviu nevhodnej vody. I to sa vám totiž počas dovolenky môže veľmi ľahko stať. Vďaka dátam od Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA), ktoré sme pre vás zosumarizovali, však k tomu s veľkou pravdepodobnosťou nedôjde. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Všetky uvedené informácie o kvalite pobrežných vôd v európskych krajinách v tomto článku čerpáme z webovej stránky Európskej agentúry pre životné prostredie. Prehľadnú mapovú aplikáciu si môžete na tomto odkaze preštudovať i vy.


Chorvátsko

K najobľúbenejším letným destináciám Slovákov patrí už dlhoročne Chorvátsko. Je cenovo i dopravne dostupné, ponúka služby na vysokej úrovni a ponúka skvelý relax na prekrásnych plážach Jadranského mora. Akú kvalitu vody však možno očakávať? Ak i vy cestujete toto leto na Jadran, nemusíte sa ničoho obávať. Drvivá väčšina chorvátskych pobrežných vôd spĺňa podľa EEA kritériá najvyššej kvality. Niekoľko lokalít však získalo len stupeň „dobrá kvalita“, a podarilo sa nám objaviť i jednu s označením „dostatočná kvalita vody“.

Označenie dostatočná kvalita vody dostala pláž, ktorú nájdete v strednej Dalmácii neďaleko známeho Splitu pri mestečku s názvom Kaštela. Lokalita označená v mapovom portáli EEA ako pláž Gojaca, je v podstate najhoršie ohodnotená chorvátska destinácia.

Foto: EEA (printscreen)

Taliansko

I Taliansko je u Slovákov, ktorí na leto cestujú do zahraničia, veľmi obľúbené. Oproti Chorvátsku možno o čosi drahšie, no ponúka celkom inú kultúru a pre mnohých vyhľadávané pieskové pláže a skvelú taliansku kuchyňu. Taliansko sa však už oveľa častejšie stretáva so situáciami, keď kvalita pobrežných vôd nedosahuje požadovanú kvalitu. Treba však dodať, že pri početnosti pláží na pobreží apeninského polostrova ide skôr o výnimky ako o pravidlo.

Foto: EEA (printscreen)

Najvyššiu kvalitu vody majú podľa EEA pláže prakticky vo všetkých najobľúbenejších dovolenkových lokalitách. Najvyššie hodnotenie môžete očakávať na Adriatickej riviére (Ravenna – Rimini), okrem jedinej lokality priamo vedľa prístavu v meste Rimini. Podstatne viac pláží s nízkou kvalitou vody ponúka južnejšia Palmová riviéra Najvyššiu, či dobrú kvalitu majú všetky pláže na Benátskej riviére (Benátky, Bibione, Verona). Kúpať by ste sa však asi nemali ísť na samú špičku talianskej topánky do okolia mesta Reggio di Calabria, či v niektorých miestach na Sicílii.

Foto: EEA (printscreen)

Francúzsko

Pre mnohých našincov je obľúbeným letným letoviskom i Francúzsko. Dovolenka môže stáť síce o čosi viac, no krajina ako Francúzsko asi nikoho nesklame. Medzi najobľúbenejšie destinácie na francúzskom pobreží pritom patrí Azúrové pobrežie a ostrov Korzika. Na kúpanie sú teplejšie vody Stredozemného mora oveľa vhodnejšie ako chladnejší Atlantický oceán.

Až na pár výnimiek sa na Azúrovom pobreží (od talianskych hraníc až po Cassic) môžete tešiť na dobrú či najvyššiu kvalitu pobrežných vôd. Horšiu kvalitu má niekoľko pláží medzi mestom Nice a Monakom, pláž pri prístave v meste Cannes, niekoľko lokalít v zálive pri La Ciotat. Výbornú kvalitu majú i pláže na Korzike, s výnimkou dvoch lokalít v severnej časti ostrova.

Foto: EEA (printscreen)

Španielsko

Oproti Francúzsku má Španielsko jednu veľkú výhodu. Z pobrežia Stredozemného mora si „ukrojilo“ podstatne dlhšiu časť ako jeho severný sused. Podobne platí, že pri Atlantickom oceáne masovo využívané pláže nenájdete v takom počte, ako pri pobreží Stredozemného mora a tak väčšina dovolenkárov zo sveta i Slovenska cestuje práve sem.

Španielsko sa môže pochváliť najvyššou kvalitou pobrežných vôd prakticky na celom svojom pobreží (Stredozemného mora) a to vo všetkých prímorských regiónoch (Katalánsko, Valencia, Murcia i Andalúzia). Výnimky možno nájsť v meste L’Escala (severne od Barcelony), Vilassar de Mar (neďaleko Barcelony – severne), či pláž neďaleko letiska na Gibraltári.

Foto: EEA (printscreen)

Bulharsko

Za posledné roky sa v očiach Slovákov dostáva do popredia i Bulharsko. Je lacnejšou alternatívou k mnohým prímorským krajinám Európy a v letoviskách ponúka pomerne kvalitné služby. Báť sa nemusíte ani kvality pobrežných vôd, ktoré dosahujú väčšinou najvyššiu či dobrú kvalitu. I tu však samozrejme možno nájsť pár výnimiek.

Horšiu kvalitu vody dosahujú pláže v okolí mesta Varna, dostatočnú kvalitu majú pláže v okolí mesta Byala. Na celom pobreží južne od tohto mesta, teda v spádovej oblasti dostupnej z letiska v Burgase, už kvalita pobrežných vôd dosahuje dobrú či najvyššiu kvalitu.

Foto: EEA (printscreen)

Grécko

Z nášho výberu európskych prímorských destinácií vychádza z pohľadu kvality pobrežných vôd najlepšie Grécko. Na jeho členitom pobreží a početných ostrovoch nájdete len minimum pláži, ktoré by dosiahli hodnotenie nižšie ako dobré. Väčšina gréckych destinácií navyše disponuje najvyššou kvalitou, výnimkou nie sú ani pláže hlavného mesta či iných prístavných miest, kde by sa dala znížená kvalita vody očakávať. Ak vám teda záleží na tomto faktore (kvalita pobrežných vôd), Grécko vás určite nesklame.

Foto: EEA (printscreen)

Kvalitu pobrežných vôd priamo vo vami vybranej tohtoročnej dovolenkovej destinácii si môžete overiť v mapovom portáli EEA na tomto odkaze.

Pozri aj: Kedysi slúžili baníkom, dnes sa v nich kúpeme. 8 tajchov, ktoré by ste mali toto leto určite navštíviť

Uložiť článok

Najnovšie články