Foto: Pixabay (ilustračné)

Chorvátsko je pre Slovákov stále najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou. Pohodlne a lacno môžeme na Jadran cestovať i bez auta.

Chorvátsko a jeho pobrežie Jadranského mora je už dlhodobo dovolenkovým topom Slovákov. A nielen ich. Krajina zažila minulú dovolenkovú sezónu rekordný rok. Chorvátsko navštívilo viac ako 16,3 milióna turistov. Viac ako 400-tisíc z nich tvorili občania Slovenskej republiky. Nečudo. Prímorská destinácia láka našincov na pomerne malú cestovnú vzdialenosť, akceptovateľné ceny a služby na úrovni. Pritom zrejme i vy do Chorvátska cestujete autom. Bez auta sa to však oplatí viac.

Dovolenkovať v Chorvátsku bez auta sa oplatí. Máte o starosť menej. Nemusíte sa obávať o svoje vozidlo, neunavíte sa šoférovaním a v neposlednom rade, ušetríte i nejaké to euro. Dopravné spojenie s Jadranským morom priamo zo Slovenska je navyše v posledných rokoch viac ako dostupné. Niekoľko spoločností ponúka autobusové či vlakové spojenie do najznámejších centier chorvátskeho cestovného ruchu. Rozhodli sme sa preto priblížiť vám, aké možnosti sú v aktuálnej ponuke.

Autom

Ak cestujete do Chorvátska vlastným autom, určite to má aj svoje výhody i nevýhody. Zamerajme sa teda prioritne na cenu. Vzhľadom na to, že každý cestujeme na Jadran z iného kútu Slovenska a iným autom, ide len o orientačný výpočet. V tom našom sme sa snažili dopátrať k sume, ktorú našinec zaplatí za cestu vlastným autom od slovenských hraníc (Komárno) do hlavného mesta – Záhreb. Treba však počítať s tým, že sa náklady na vlastnú dopravu autom, ešte navýšia. Minimálne preto, že na letnú dovolenku cestujeme k moru a nie do chorvátskej metropoly. Na predstavu to však postačí.

Spiatočné náklady na cestu autom Komárno – Záhreb (pohonné hmoty, diaľničná známka v Maďarsku, mýto v Chorvátsku):

 • Benzínový motor – 95 €
 • Dieselový motor – 75 €
Foto: Pixabay (ilustračné)

Vlakom

Vlakové spojenie Slovenska s Chorvátskom ponúka priamo Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) a informácie o aktuálnych podmienkach nám poskytol hovorca spoločnosti Tomáš Kováč. Prostredníctvom spiatočného cestovného lístka CityStar ponúka ZSSK možnosť celoročne za zvýhodnených podmienok cestovať do celkom 11 európskych krajín, Chorvátsko nevynímajúc. V ponuke je niekoľko cieľových destinácií, tieto tri by však pre dovolenku v Chorvátsku mohli byť najzaujímavejšie.

 • Bratislava – Rijeka
Foto: ZSSK
 • Bratislava – Záhreb
Foto: ZSSK
 • Bratislava – Split
Foto: ZSSK
Foto: ZSSK

Ceny spiatočných lístkov do Chorvátska sú orientačné. Konkrétna suma sa môže meniť v závislosti od konkrétneho spojenia. Spiatočný cestovný doklad CityStar pritom platí celý mesiac a zakúpiť si ho môžete v pokladniciach ŽSSK vybavených KVC (komplexné vybavenie cestujúcich).

Foto: ZSSK

Viac informácií o železničnom spojení s Chorvátskom i ďalšími európskymi krajinami nájdete priamo na stránke Železničnej spoločnosti Slovensko.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Autobusom

Okrem železničnej dopravy môžete na cestu do Chorvátska využiť i dopravu autobusovú. Cestovanie autobusom je síce rýchlejšie, no oproti väčším priestorom vlaku o niečo menej pohodlné. Spojenie Slovenska s Chorvátskom ponúka hneď niekoľko rôznych spoločností. My sme pre vás vybrali tri. Tu je ich prehľad.

Regio Jet

Do Chorvátska priamo z našej domoviny jazdia i obľúbené žlté autobusy. Spoločnosť Regio Jet ponúka autobusové linky do 5 chorvátskych destinácií. Autobusy jazdia dvakrát do týždňa a cena jednosmerného lístka stojí približne 45 €. Dve spojenia týždenne ponúka spoločnosť Regio Jet od 25. júna do 5. septembra. Spoločnosť pritom ponúka nasledovné dopravné spojenia.

 • Bratislava – Split
 • Bratislava – Šibenik
 • Bratislava – Zadar
 • Bratislava – Vodice
 • Bratislava – Biograd

Podrobný prehľad autobusovej dopravy do Chorvátska obľúbeným Regio Jet-om nájdete v našom staršom článku.

Foto: Pixabay (ilustračné)

FIFO

Autobusové spojenie s Chorvátskom má v ponuke aj cestovná kancelária FIFO. Od začiatku júna do 7. septembra ponúka autobusovú dopravu do Chorvátska vždy v piatok. Na chorvátskej pláži tak môžete byť už v sobotu na obed. Spiatočné autobusy sa následne z chorvátskych destinácií vracajú vždy v sobotu a vy tak máte na výber buď týždňový, alebo dvojtýždňový pobyt pri mori. Cena spiatočného cestovného lístka je stanovená na 96 € a ponuka cieľových ako i nástupných destinácií je poriadne široká.

 • Nástupné miesta na Slovensku: Banská Bystrica – Bratislava – Dolný Kubín – Dubnica nad Váhom – Humenné – Komárno – Košice – Liptovský Mikuláš – Martin – Michalovce – Nitra – Nové Zámky – Piešťany – Poprad – Považská Bystrica – Prešov – Ružomberok – Spišská Nová Ves – Trenčín – Trnava – Zvolen – Žiar nad Hronom – Žilina
 • Cieľové destinácie v Chorvátsku: Privlaka – Sv. Filip i Jakov – Biograd Na Moru – Vodice – Omiš – Baška Voda – Baško Polje – Makarska – Tučepi – Podgora

Možnosť rezervácie cestovného lístka do Chorvátska prostredníctvom cestovnej kancelárie FIFO nájdete na tomto odkaze.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Globtour

Najväčšie pokrytie chorvátskeho pobrežia autobusovou dopravou ponúka cestovná kancelária Globtour. Podobne ako minulú sezónu, bude podľa informácií od Dalibora Haleša (Globtour), autobusové spojenie pre zákazníkov dostupné i tento rok. Globtour ponúka pre záujemcov o dovolenku v Chorvátsku autobusovú dopravu z približne 30 rôznych nástupných miest na Slovensku. Široká je i ponuka cieľových destinácií – od Istrie, cez Dalmáciu až po najjužnejšie oblasti v okolí Dubrovníka. Ak navyše cestujete na niektorý z chorvátskych ostrovov, Globtour vám zabezpečí dopravu do najbližšieho trajektového prístavu.

 • Nástupné miesta na Slovensku: Bratislava – Trnava – Sereď – Nitra – Dunajská Streda – Komárno – Nové Zámky – Levice – Topoľčany – Partizánske – Prievidza – Žiar nad Hronom – Zvolen – Banská Bystrica – Piešťany – Nové Mesto nad Váhom – Trenčín – Púchov – Považská Bystrica – Žilina – Martin – Ružomberok – Liptovský Mikuláš – Poprad – Spišská Nová Ves – Levoča – Prešov – Košice – Vranov nad Topľou – Humenné – Michalovce
 • Cieľové destinácie v Chorvátsku: Umag – Novigrad – Poreč – Vrsar – Rovinj – Pula – Banjole – Medulin – Rabac – Crikvenica – Zaton – Petrčane – Zadar(Prístav) – Sveti Filip i Jakov – Biograd na Moru – Pirovac – Vodice – Šibenik – Primošten – Trogir – Split(Prístav) – Omiš – Brela – Baška Voda – Baško Polje – Makarska – Tučepi – Podgora – Drvenik – Gradac – Orebič – Dubrovník a iné.

Autobusová doprava je určená hlavne pre klientov, ktorí máju zakúpený zájazd ako balík spolu s autobusovou dopravou, no cestovná kancelária Globtour ponúka možnosť cestovať i tým, ktorí si ubytovanie v Chorvátsku zabezpečujú individuálne. Dopravné spojenie cestovná kancelária podľa slov Dalibora Haleša odštartuje pravdepodobne v polovici júna a dostupná bude do konca letnej dovolenkovej sezóny (závisí od dopytu). Autobusy budú zo Slovenska odchádzať v piatok a smerom na Slovensko v sobotu. Okrem Chorvátska bude Globtour ponúkať i autobusovú dopravu do Čiernej hory.

Ceny spiatočných cestovných lístkov z Bratislavy:

 • oblasť Istria a Kvarner – od 95 €
 • oblasť Severnej Dalmácie – od 100 €
 • oblasť Strednej a Južnej Dalmácie – od 110 €

Autobusovú dopravu do Chorvátska zabezpečenú cestovnou kanceláriou Globtour si môžete zakúpiť prostredníctvom pobočiek cestovnej kancelárie. Všetky potrebné informácie nájdete na webovej stránke Globtour.

Pozri aj: Oddych pri mori či Alpy za pár eur. 10+ krajín Európy, kde sa bez problémov dostanete vlakom zo Slovenska bez prestupov

Príbehy
0
Komentovať (0)