Foto: Pixabay (ilustračné)

Chorvátsko je pre Slovákov stále najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou. Pohodlne a lacno môžeme na Jadran cestovať i bez auta.

Chorvátsko a jeho pobrežie Jadranského mora je už dlhodobo dovolenkovým topom Slovákov. A nielen ich. Krajina zažila minulú dovolenkovú sezónu rekordný rok. Chorvátsko navštívilo v roku 2018 podľa CroatiaWeek viac ako 19-miliónov turistov. Nečudo. Prímorská destinácia láka vo veľkom počte aj našincov a to na pomerne malú cestovnú vzdialenosť, akceptovateľné ceny a služby na úrovni. Pritom zrejme i vy do Chorvátska cestujete autom. Bez auta sa to však oplatí viac.

Dovolenkovať v Chorvátsku bez auta sa oplatí. Máte o starosť menej. Nemusíte sa obávať o svoje vozidlo, neunavíte sa šoférovaním a v neposlednom rade, ušetríte i nejaké to euro. Dopravné spojenie s Jadranským morom priamo zo Slovenska je navyše v posledných rokoch viac ako dostupné. Niekoľko spoločností ponúka autobusové či vlakové spojenie do najznámejších centier chorvátskeho cestovného ruchu. Rozhodli sme sa preto priblížiť vám, aké možnosti sú v aktuálnej ponuke.

Autom

Ak cestujete do Chorvátska vlastným autom, určite to má aj svoje výhody i nevýhody. Zamerajme sa teda prioritne na cenu. Vzhľadom na to, že každý cestujeme na Jadran z iného kúta Slovenska a navyše iným autom, ide len o orientačný výpočet. V tom našom sme sa snažili dopátrať k sume, ktorú našinec zaplatí za cestu vlastným autom z Bratislavy do obľúbenej turistickej destinácie Zadar cez Maďarsko. Na malú predstavu to snáď postačí.

Bratislava – Zadar (cez Maďarsko) = 664 km (+664 km späť) 

  • Benzínový motor – 126,50 €
  • Dieselový motor – 88,50 €
  • Diaľničná známka v Maďarsku (10 dní) – cca 11 €
  • Mýtne poplatky v Chorvátsku (Goričan – Zadar) – cca 22,80 € (jednosmerne)
  • Spolu: 183,1 € (Benzín)/145,1 € (Diesel) 
Foto: Pixabay (ilustračné)

Vlakom

Vlakové spojenie Slovenska s Chorvátskom ponúka priamo Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) prostredníctvom spiatočného cestovného lístka CityStar. So CityStar ponúka ZSSK možnosť cestovať vlakom celoročne za zvýhodnených podmienok cestovať do celkom 11 európskych krajín, Chorvátsko nevynímajúc. Vlakom sa priamo z Bratislavy možno dopraviť do Zágrebu, Rijeky či Splitu.

Foto: ZSSK

Ceny spiatočných lístkov do Chorvátska sú orientačné. Konkrétna suma sa môže meniť v závislosti od konkrétneho spojenia. Spiatočný cestovný doklad CityStar pritom platí celý mesiac a zakúpiť si ho môžete v pokladniciach ŽSSK vybavených KVC (komplexné vybavenie cestujúcich).

Viac informácií o železničnom spojení s Chorvátskom i ďalšími európskymi krajinami nájdete priamo na stránke Železničnej spoločnosti Slovensko.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Cestovanie autobusom do Chorvátska

Okrem železničnej dopravy môžete na cestu do Chorvátska využiť i dopravu autobusovú. Cestovanie autobusom je síce rýchlejšie, no oproti väčším priestorom vlaku o niečo menej pohodlné. Spojenie Slovenska s Chorvátskom ponúka hneď niekoľko rôznych spoločností. My sme pre vás vybrali dve. Tu je ich prehľad.

RegioJet

Do Chorvátska priamo z našej domoviny jazdia i obľúbené žlté autobusy. Spoločnosť Regio Jet ponúka autobusové linky do celkom 9 lokalít na pobreží Jadranského mora roztrúsených v oblasti medzi Zadarom a Splitom. Žlté autobusy odchádzajú k slovenskému moru dvakrát týždenne a jednosmerný lístok stojí približne 50 €. V Zadare ste pritom z Bratislavy asi za 9 hodín. Všetky potrebné informácie nájdete na stránke dopravcu RegioJet.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Flixbus

Autobusové spojenie Slovenska s Chorvátskom zabezpečuje aj dopravca Flixbus. Zelené autobusy jazdia k Jadranskému moru niekoľkokrát denne vo večerných hodinách tak, aby ste mohli ráno tráviť už na slnkom zaliatej pláži. Pri väčšine spojov je nutné jedenkrát prestúpiť, a to vo Viedni či Ľubľane (pomerne krátke prestupy s max. pár hodinovým čakaním), v ponuke je však aj priamy spoj, ktorým sa do Zadaru dostanete za 9 hodín. Cena jednosmerného lístka je premenlivá. Priamy spoj sa dá rezervovať už za 29,99 €, ceny za piatkové spoje však siahajú nad 90 €. Pri krátkom prehľade však jednosmerný lístok stojí v priemere do 50€. Všetky potrebné informácie nájdete na webovej stránke dopravcu.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Najnovšie články