Foto: TASR/AP

Podľa WHO má svet reálnu šancu epidémiu nového koronavírusu zastaviť.

Nový druh koronavírusu šíriaci sa z Číny dostal v utorok nové pomenovanie – Covid-19. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), píše agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Máme názov pre toto ochorenie – a je to Covid-19,“ povedal novinárom v Ženeve šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vysvetlil, že skratka „co“ zastupuje slovo korona, „vi“ znamená vírus a „d“ označuje anglické slovo disease (ochorenie). Výskyt koronavírusu 2019-nCoV hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019. Mimo Čínu bol doteraz zaznamenaný v najmenej 25 krajinách.

Oficiálny názov dostal vírus v čase, kedy si vyžiadal už viac ako 1 100 mŕtvych. Národná zdravotná komisia informovala, že za uplynulých 24 hodín zaznamenala 2 015 prípadov nákazy, čo je o pár stoviek menej ako deň predtým. Celkový počet nakazených na pevninskej Číne je tak 44 653, podľa mnohých expertov však veľký počet ďalších infikovaných osôb zostáva nezarátaný.

Foto: TASR/AP

Vakcína do 18 mesiacov?

Epidémia koronavírusu by podľa popredného čínskeho epidemiológa Čung Nan-šana mohla kulminovať už tento mesiac. Situácia v epicentre nákazy podľa neho stále zostáva výzvou.

„Vo Wu-chane stále potrebujeme viac času na tvrdú prácu,“ uviedol s tým, že izolácia nakazených pacientov je pre nich priorita. „Musíme zabrániť tomu, aby sa nakazilo viac ľudí. Problém prenosu z človeka na človeka sa ešte nevyriešil,“ dodal.

S náznakom pozitivizmu sa k epidémii vyjadrila aj WHO, ktorá v utorok vyhlásila, že existuje „reálna šanca“, že sa podarí zastaviť šírenie epidémie koronavírusu. „Ak teraz zainvestujeme… máme reálnu šancu zastaviť túto epidémiu,“ povedal novinárom na tlačovej konferencii v Ženeve šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal, že prvá vakcína proti tomuto koronavírusu by mohla byť dostupná o 18 mesiacov, napísala agentúra Reuters. „Nie sme bezbranní,“ povedal a vyzval, že je preto teraz potrebné spraviť všetko, čo je možné, inak môže dôjsť k nárastu prípadov i úmrtí.

Foto: SITA/AP

Generálny riaditeľ WHO poukázal na skutočnosť, že 99 percent zo všetkých prípadov ľudí nakazených koronavírusom je v Číne, a preto sa v stave núdze nachádza najmä táto ázijská krajina. Vírus však podľa jeho slov predstavuje „veľmi vážnu“ hrozbu aj pre zvyšok sveta.