Pixabay

Vedci podrobili výskumu výrazov tváre mačky a to čo zistili je skutočne zaujímavé.

Aj keď mnohí z nás vnímame mačky ako príjemných chlpatých spoločníkov, čo si radi brúsia pazúriky na našom nábytku, myšlienky a uvažovanie týchto malých šeliem je pre nás stále neznámou. A to vo veľkom podnecuje vedcov, aby sa mačkami, ich správaním, či výrazom tváre podrobne zaoberali. Na čo teda prišli a čo nám mačka svojimi výrazom hovorí? 

Nová štúdia vedcov Lincolnovej univerzity poodhalila to, čo mačky svojou tvárou dávajú najavo. Vedecký tím podrobil výskumu 29 mačiek, ktoré sa nachádzali v kanadskom mačacom útulku. Na analýzu výrazu ich tváre použili pokročilý počítačový softvér s názvom CatFACS, ktorý dokáže zaznamenať aj nepatrné zmeny vo výrazu tváre a to bez zásahu človeka. Na základe zložitých algoritmov potom „prečíta“ výraz tváre mačky.

Podľa ich analýzy, mačacia mimika sa do značnej miery pohybuje medzi uvoľnením, strachom a frustráciou. V tomto prípade neprichádza do úvahy šťastie či smútok. Mačacie pocity sa prejavujú inak. Sú hĺbavé, rozmýšľajú, no mávajú strach či hnev.

Pixabay

Ako sa dalo očakávať, keď mačka syčí, tak to znamená, že je frustrovaná, rovnako ako aj vtedy, keď si olizuje nos, či keď ukazuje jazyk a má stiahnuté uši. Hlasité mňaukanie a prepadnutá čeľusť zase signalizuje hnev. Takisto žmurkanie je spájané so strachom. To sa odlišuje napríklad od psov. Tie, ako sme vám v tomto článku vysvetlili, prejavujú strach výrazom tváre, ktorý ľuďom evokuje, že pes sa cíti previnilo.

Na druhej strane, keď sú mačky spokojné, tak počítačový systém zistil, že mačky majú tendenciu nakláňať hlavu a pozerať sa na pravú stranu. To je veľmi zaujímavé a tiež sa ukazuje, že keď mačka pozerá viac na ľavú stranu, tak to naznačuje, že sa mačka bojí.

Vedci ale sami označili, že ich štúdia nemusí byť presná.

„Mačací výraz je často schovaný v jej srsti“, povedali vedci. „To robí celý výskum náročnejší, keďže sa nedajú vždy dobre zaznamenať jemné rozdiely v tom, ako sa mačky tvária“.

Pixabay

Ďalším významným faktorom, ktorý mohol ovplyvniť ich štúdiu bolo, že vedci použili mačky z útulku a nie mačky, ktoré žijú v domácnostiach. Všeobecne sa totiž predpokladá, že mačka žijúca v domácnosti, kde sa o ňu starajú, je viac spokojná, ako keď žije v útulku s inými cudzími mačkami. To mohlo mať významný vplyv na výsledky štúdie.

Môžeme teda predpokladať, že domáce mačky, ktoré žijú s ľuďmi a sú na prostredie v ktorom žijú zvyknuté, budú mať širšie spektrum prejavov výrazov tváre, ktoré signalizujú ich nálady. To by malo byť predmetom ďalších štúdií.

Pozri aj: Prečo mačky nosia pred dvere mŕtve zvieratá?

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články