meic.org

Aj keď globálne otepľovanie ohrozuje celú planétu a mnohé krajiny či ostrovy môžu dokonca úplne zaniknúť, ukazuje sa, že môže spôsobiť paradoxne aj niektoré pozitíva. Príkladom je africká krajina Etiópia, ktorá by sa vďaka zemenám klímy mohla stať veľkou potravinárskou veľmocou.

Naša planéta sa, či chceme alebo nie, neustále ohrieva. Priemyselná činnosť a moderný spôsob života spôsobujú, že do ovzdušia vypúšťame čoraz viac skleníkových plynov, kvôli ktorým priemerná teplota na Zemi rastie. Riziká spojené s klimatickými zmenami sú veľmi veľké. V priamom ohrození sú desiatky miliónov ľudí žijúcich na pobreží a stovky, ba až miliardy ľudí nepriamo. Africká krajina Etiópia by však paradoxne, z týchto zmien mohla mať prospech. Ako je to možné? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Viete o tom, že klimatické zmeny neohrozujú iba všetko živé, ale majú veľký vplyv aj na historické pamiatky a kultúrne dedičstvá, a to aj svetového významu? Pozrite sa na tieto pamiatky, ktoré, ak sa nič zásadné neudeje, budú už o niekoľko desiatok rokov nenávratne stratené. 

Etiópiu, podobne ako mnohé ďalšie africké krajiny, sužujú mnohé problémy. Korupcia, zlá hygiena, nedostatok potravy pre všetkých obyvateľov a veľké ekonomické rozdiely. To je len časť zo zásadných problémov tejto krajiny. Nová štúdia však ukazuje, že Etiópia by mohla mať prospech asi z tej najmenej pravdepodobnej veci – klimatických zmien.

Prečo je tomu tak, vysvetlili vedci z technickej univerzity vo Virgínii. Klimatickými zmenami sa v dôsledku častejších monzúnov zvýši prietok vody v ústí Nílu, čo okrem väčšieho množstva vody prinesie aj viac sedimentov a živín, ktoré obohacujú pôdu. To umožní zvýšenú produkciu plodín, ktoré môžu byť pestované v rôznych ročných obdobiach. Vďaka tomu by etiópske poľnohospodárstvo mohlo získať významný stimul pre svoju produkciu.

water.usgs.gov
water.usgs.gov

„Katastrofické scenáre zmeny klímy sú reálne. Avšak pre niekoho môžu tieto zmeny znamenať aj výhodu,“ hovorí Zach Easton, docent biologických systémov z Virgínskej univerzity.

Špičkové klimatické modely ukazujú, že svet sa bude aj naďalej pomerne rýchlo zahrievať. Je pravdepodobné, že zvýšenie globálnej teploty do roku 2050 bude až o 2 stupne Celzia.

Okrem Etiópie je tiež možné, že aj iné krajiny budú mať aspoň čiastkový prospech z otepľovania. Niektoré časti Kanady či severnej Európy budú mať lepšie teplotné podmienky na pestovanie plodín. Avšak tieto výhody, ktoré zmeny prinesú, budú v menšine v porovnaní s problémami, ktoré nastanú.

Nedávna štúdia naznačila, že globálne zmeny klímy tiež prispejú v subsaharskej Afrike k zvýšeniu násilných činov, k vznikom konfliktov, ekonomickej nestabilite a vyčerpaniu zdrojov. Podľa odhadov sa dokonca výskyt občianskych vojen v tejto oblasti do 15 rokov zvýši o polovicu.

guardianlv.com
guardianlv.com

Ak krajiny ako USA, Čína, ale aj Európska Únia razantne neznížia svoju produkciu skleníkových plynov, budeme už o pár rokov pociťovať nepríjemné dôsledky globálneho otepľovania. A aj keď Etiópia by mohla mať nejaký prospech zo zmeny klímy, v globálnom meradle sú tieto prínosy zanedbateľné.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články