Matej Mensatoris / / Svet
Aj keď si to ľudstvo a najmä kompetentné vlády nechcú pripúšťať, ľudská činnosť má významný vplyv na životné prostredie a hlavne na zmeny, ktoré nastávajú....

Aj keď si to ľudstvo a najmä kompetentné vlády nechcú pripúšťať, ľudská činnosť má významný vplyv na životné prostredie a hlavne na zmeny, ktoré nastávajú. Asi najväčším problémom sú klimatické zmeny, ktoré zapríčiňujú okrem iného aj topenie „večných“ ľadovcov, a to najmä v Grónsku, v Arktíde a na Antarktíde. Prirodzene kvôli tomuto narastá hladina morí a oceánov, čo predstavuje pre ľudstvo obrovský problém. Ako sa ukazuje, nie je ohrozené len ľudstvo, ale aj cenné objekty svetového kultúrneho dedičstva, ktorých hodnota je nevyčísliteľná.

V roku 2014 bola zverejnená štúdia, v ktorej sa odhaduje, že až jedna pätina zo 720 svetových kultúrnych dedičstiev zo zoznamu UNESCO je ohrozená povodňami, alebo dokonca aj úplným zatopením do roku 2100.

Pozrite sa teraz 7 úžasných pamiatok, ktoré, ak sa nič zásadné nezmení, už o necelých sto rokov budú navždy pochované pod morskou hladinou.

Sochy Moai na Veľkonočnom ostrove

worldbeautifulplace.com
worldbeautifulplace.com

Tieto obrovské kamenné sochy vystavané polynézskymi národmi sú dodnes opradené rúškom tajomstva. Sochy boli vystavané asi v 13. storočí a o staviteľoch sa vie len veľmi málo, ako aj o tom, prečo vôbec tieto sochy stavali. Na celom ostrove sa nachádza takmer 900 sôch, pričom väčšina je priamo ohrozená následkom stúpajúcej hladiny.

theadvocate.com
theadvocate.com

Už teraz obrovské vlny a silné vetry poškodzujú sochy vystavané pri pobreží. Keď sa more dostane ešte bližšie k nim, poškodenie sôch bude nenávratné.

Opera v Sydney, Austrália

cdnau.ibtimes.com
cdnau.ibtimes.com

Aj keď opera v Sydney je najmladšou stavbou z nášho prehľadu, aj ona je priamo ohrozená zvyšujúcou sa hladinou oceánov. Tento symbol najväčšieho mesta Austrálie je unikátne architektonické dielo a hoci má len 43 rokov, stal sa najznámejšou budovou v Austrálii a jednou z najkrajších budov na svete.

cloudfront.net
cloudfront.net

Budova je ohrozovaná najmä kvôli svojej bezprostrednej blízkosti s oceánom. Stojí iba tri metre nad hladinou, a tak môže byť nosná konštrukcia veľmi ľahko ohrozená vodou a už teraz na ňu zle vplýva zvýšený obsah solí vo vzduchu.

Jaskyne na Elefant, India

cache-graphicslib.viator.com
cache-graphicslib.viator.com

Tieto unikátne jaskyne na ostrove Elefante sú významným indickým archeologickým náleziskom. Tieto umelé jaskyne boli vytesané asi pred 1500 rokmi a sú zasvätené bohovi Šiva. Podľa UNESCA sú tieto jaskyne najdokonalejším prejavom indickej kultúry.

ytimg.com
ytimg.com

Jaskyne sú pod tlakom stále častejších prívalových monzúnov, no ovplyvňuje ich aj všadeprítomné znečistenie a priemysel. Morská voda už navyše na niektorých miestach spôsobuje presakovanie vody do jaskýň. Podľa odborníkov bude mať zvýšenie globálnej teploty len o 1 stupeň Celzia za následok významné ohrozenie tohto kultúrneho dedičstva Indie.

Mesto Mont-Saint-Michel, Francúzsko

tourdefrance-manche.co.uk
tourdefrance-manche.co.uk

Táto obec je postavená v Normandií vo Francúzsku. Je to stredoveké mestečko posadené na malom skalnatom ostrovčeku, uprostred bahnitého zálivu. Keď sú vysoké prílivy, ostrov a mesto sú prakticky neprístupné.

http://tourism-spot.com/
tourism-spot.com

Zvýšenie globálnej klímy o 1,5 stupňa podľa odborníkov spôsobí, že ulice v Mont-Saint-Michel budú trvale pod vodou.

Pokračovanie na ďalšej strane..

0
Komentovať (0)