Ilustračná foto: unsplash

Ministerstvo financií predložilo návrh zákona, ktorý by po prijatí obmedzil používanie jedno a dvojcentových mincí.

Niekedy sa stáva, že peňaženku nemôžeme kvôli množstvu mincí ani poriadne zavrieť, pritom v nich máme hodnotu iba niekoľko desiatok centov. Spôsobujú to hlavne mince s najmenšou hodnotou, a to jednocentovky a dvojcentovky. Tieto mince tiež robia vrásky na čele obchodníkom, ktorým ich spracovaním narastajú náklady. 

Aj preto Ministerstvo financií SR prekladá návrh novely zákona o cenách, na základe ktorého by sa obeh jedno a dvojcentových mincí na Slovensku výrazne obmedzil. Cieľom návrhu je zavedenie možnosti zaokrúhľovania hodnoty nákupov.

Zaokrúhľovanie ceny nákupu

Podľa tlačovej správy Ministerstva financií SR by matematický spôsob zaokrúhľovania mal byť neutrálny a spravodlivý spôsob pre obchodníka aj kupujúceho. Mesačný náklad zaokrúhľovania predstavuje rozpätie nula až dva centy. Zaokrúhli sa až výsledná cena nákupu, ak je platená v hotovosti.

Ilustračná foto: unsplash

Ministerstvo uvádza aj príklady. Ak je celková suma za nákup 3,66 eur, suma sa matematicky zaokrúhli nadol na 3,65 eur. Ak by nakupujúci platil kartou, suma za nákup by ostala 3,66 eur. Pri platbe stravnými lístkami sa zo sumy odpočíta ich hodnota a zaokrúhli sa zvyšok.

Spravodlivé zaokrúhľovanie

Sumy ako 0,98 a 0,99 sa matematicky zaokrúhlia na 1 euro a tiež, ak by ste mali platiť 1,01 či 1,02, suma sa zaokrúhli na 1 euro. Hodnoty 1,03 a 1,04 a taktiež 1,06 a 1,07 sa zaokrúhlia na 1,05. Uplatňovať by sa tak malo klasické matematické zaokrúhľovanie. Jediná výnimka je pri platbe v hotovosti v celkovej sume jeden alebo dva centy, vtedy sa suma zaokrúhľuje na 5 centov.

Ilustračná foto: unsplash

Zníženie nákladov a pozitívny efekt na životné prostredie

Touto úpravou sa zjednoduší vydávanie mincí pri hotovostnom platobnom styku, znížia sa náklady podnikateľov za poplatky bankám za vloženie, respektíve spracovanie jedno a dvojcentových mincí, a zabezpečí sa aj k pozitívny efekt na životné prostredie znižovaním použitia obalového materiálu a počtu prepráv týchto mincí,“ uviedol Tlačový odbor rezortu financií.

Slovensko týmto krokom nasleduje niektoré krajiny eurozóny, ktoré sa pre takéto riešenie rozhodli na národnej úrovni s tým, že jedno a dvojcentové mince naďalej zostanú zákonným platidlom až do ich zrušenia Radou EÚ po porade s Európskym parlamentom a ECB na úrovni eurozóny.

Uložiť článok

Najnovšie články