Foto: TASR/AP

V poradí už 57. premiérom Spojeného kráľovstva sa stane Rishi Sunak.

Lizz Truss bola vo funkcii premiérky len 45 dní. Od utorka ju oficiálne nahradil Rishi Sunak, prvý premiér Spojeného kráľovstva, ktorý pochádza z etnickej menšiny. Sunak je bývalý minister financií, chránenec Borisa Johnsona a zároveň muž, ktorého rodina disponuje takmer dvakrát väčším majetkom, než je priznávaný kráľovskej rodine. 

Okrem Williama Pitta mladšieho, ktorý začal úradovať ako premiér Spojeného kráľovstva ešte v 18. storočí vo veku 24 rokov, bude Rishi Sunak druhým najmladším štátnikom v tejto kľúčovej funkcii. S novým premiérom sa spája hneď niekoľko rekordov aj faktov, ktoré ho výrazne oddeľujú od jeho predchodcov.

Foto: TASR/AP

V 300-ročnej histórii ide o prvého premiéra Spojeného kráľovstva, ktorý patrí k etnickej menšine. Sunak sa síce narodil v anglickom Southamptone, no jeho rodičia prišli na Britské ostrovy z východnej Afriky, kam ich rodiny emigrovali z Indie, píše Denník N.

Študoval na jednej z najdrahších škôl v Británii

Sunak bol od útleho veku vedený k tomu najlepšiemu vzdelaniu. Otec pracoval ako všeobecný lekár a matka viedla lekáreň, kde mladík trávil mnoho času. Vďaka ich nadštandardnej finančnej situácii si mohli dovoliť poslať svojho najstaršieho syna do internátnej školy Winchester College, ktorá má v Spojenom kráľovstve silnú reputáciu. Pre predstavu, rok štúdia na tejto inštitúcií pre žiakov vo veku 13 až 18 rokov stojí v súčasnosti 50-tisíc eur.

Downing Street 10, foto: TASR/AP

Aj jeho ďalšie vzdelanie sa nieslo na vlne výnimočnosti. Na Oxforde exceloval ako študent politológie, filozofie a ekonómie, pričom neskôr absolvoval aj štúdium MBA (Master of Business) na Stanforde. Tam sa stretol aj so svojou terajšou manželkou Akshatou Murty, ktorá je dcérou indického miliardára Narayanu Murthy.

Majetok tejto rodiny sa odhaduje na 4,5 miliardy eur, pričom len firemný podiel Akshaty predstavuje 800 miliónov eur, píše Forbes. Svadba dedičky impéria a nádejného ekonóma trvala 2 dni a zúčastnilo sa na nej viac než 1 000 hostí. V súčasnosti majú manželia spolu dve dcéry, vlastnia minimálne 4 nehnuteľnosti a ich majetok je zhruba 840 miliónov eur. Oproti tomu, majetok kráľovskej rodiny sa aktuálne odhaduje na niečo vyše 420 miliónov eur, píše Washington Post.

Cesta na vrchol

Sunak mal k politike a riadeniu vždy veľmi blízko. Už na škole predsedal viacerým organizáciám, bol študentským zástupcom a nikdy nemal problém s prejavmi. Od roku 2010 pracoval pre stredo-pravicovo orientovanú Konzervatívnu stranu, ktorej členmi boli hneď niekoľkí významní politici na čele s Winstonom Churchillom či Margaret Thatcher. V roku 2015 bol už straníckym poslancom, hlasno podporoval Brexit aj Borisa Johnsona, píše The Guardian.

Keď sa premiérskeho kormidla chopil spomínaný Johnson, verného podporovateľa Sunaka dosadil na miesto štátneho tajomníka ministerstva financií. Neskôr dokonca viedol celý rezort, no krátko na to prišla pandémia koronavírusu, čo sťažilo prácu každému ministrovi financií na svete.

Rishi Sunak spravil pár opatrení na podporu rodín bez práce a následne sa snažil podporovať aj podniky. Z funkcie odstúpil krátko pred Borisom Johnsonom, pričom vyjadril záujem o vedenie Konzervatívcov. V septembri 2022 však vyhrala Lizz Truss, ktorá sa na 45 dní stala premiérkou.

Foto: TASR/AP

Po pomerne kritickom období britskej hospodárskej situácie bol stav spoločnosti alarmujúci, čo prinútilo Truss odstúpiť. Tentokrát sa už Sunak stal jednoznačným víťazom spomedzi členov strany a v pondelok svet obehla informácia, že 42-ročný politik sa stane premiérom. Počas utorka sa stretol s kráľom Karolom III. , pričom jeho prvou úlohou bude upokojovanie a stabilizovanie nerovnomernej ekonomickej situácie v krajine.

Kritika a škandály

Aj keď sa Sunak snažil od vstupu do politiky strániť kontroverzným momentom a kauzám, nevyhol sa im. Najprv ho ako ministra kritizovali za nedostatočnú pomoc občanom, neskôr sa počas tvrdého lockdownu zúčastnil na večierku a najnovšie sa riešilo, že jeho manželka nemá v Británii trvalý pobyt a teda neplatila daň z príjmu v zahraničí, čím si mohla rodina ušetriť cez 20 miliónov eur, informuje Politico.

Zopár ostrejších viet venoval aj niekdajšej premiérke Lizz Truss, ktorej hospodársku politiku označil za rozprávkovú. „Požičať si na cestu von z inflácie nie je žiaden plán, je to rozprávka,“ tvrdil. Napokon sa po oznámení jeho nástupu na post premiéra začala masívna internetová demonštrácia.

Foto: TASR/AP

Ľudia nielen z ľavičiarskeho politického spektra zdieľali svoje rozhorčenie nad tým, ako môže ľudu pomôcť tak veľmi bohatý človek, ktorý nemá poňatia o živote bežného, priemerne zarábajúceho človeka v kríze.

Zástupkyňa ľavicovo orientovaných labouristov, Angela Rayner, uviedla, že Sunak bol vymenovaný do najvyššej funkcie Spojeného kráľovstva bez toho, aby povedal jediné slovo o tom, ako bude riadiť krajinu a aj bez toho, aby mal ktokoľvek možnosť hlasovať. „Rishi Sunak nemá mandát a netuší, čo pracujúci ľudia potrebujú,“ cituje Politico vyjadrenie Angely Rayner.

Rishi Sunak je tak od utorka 25. októbra novým premiérom Spojeného kráľovstva, ktorý sa okrem neutíchajúcej krízy musí popasovať aj s viacerými odlišnosťami, ktoré mnoho jeho predchodcov obišli.

Uložiť článok

Najnovšie články