Foto: Pixabay

Biológ Hiromitsu Nakauchi, ktorý sa zaoberá kmeňovými bunkami čakal na tento moment viac ako 10 rokov.

Po rokoch plánovania sa však výskumníkovi konečne podarilo získať povolenie na jeden z najkontroverznejších vedeckých experimentov a nielen súčasnosti. Ľudsko-zvieracie embryo bude celkom prvý pokusom tohto druhu na svete, ktorý je zároveň legálne schválený (japonskou) vládou. Ako píše portál Sicence Alert, väčšina krajín síce zakazuje experimenty, ktoré sú na hranici etických pravidiel, no Japonsko je v tomto smere ochotné posunúť svoju morálnu latku o čosi vyššie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na začiatku roka krajina legalizovala nielen transplantáciu hybridného embrya do náhradného zvieraťa, ale aj ich samotné narodenie. Nakauchi, ktorý pôsobil na americkom Stanforde aj na University of Tokyo dúfa, že vďaka jeho experimentom sa mu jedného dňa podarí prostredníctvom kmeňových buniek pestovať ľudské orgány v telách zvierat ako sú ovce a ošípané. Len v Spojených štátoch čaká na transplantáciu orgánu približne 116-tisíc ľudí. Nakauchi dúfa, že bude môcť dať týmto ľuďom nádej na život.

Nebude to tak skoro

Jeho výsledný cieľ je síce ešte poriadne ďaleko, no fakt, že sa mu zmieňované povolenie podarilo získať, je úspechom samým o sebe. „Nečakáme, že budeme pestovať ľudské orgány okamžite, no konečne máme priestor pre výskum, ktorý nás dostane k tomuto cieľu podstatne bližšie,“ povedal Nakauchi pre portál The Asahi Shimbun. Experiment sa začne tým, že vedci vpichnú ľudské pluripotentné kmeňové bunky do embrya krysy a myši. Kmeňové bunky sú pritom vvytvorené tak, aby neboli schopné vyprodukovať pankreas.

Unsplash

Vedci chcú docieliť to, aby si embryo vytvorilo vlastný pankreas, ktorý však bude vznikať za pomoci kmeňových buniek. Po dobu dvoch rokov potom budú vedci študovať procesy v telách vyvíjajúcich sa zvierat a precízne monitorovať akékoľvek zmeny. Až po úspešnom absolvovaní tejto fázy budú môcť vedci získať povolenie na podobnú prácu s ošípanými. Embryá, ktoré sú hybridmi človeka a zvieraťa už síce v minulosti boli vytvorené, no nikdy nebolo povolené nechať ich vyvíjať do ďalšieho štádia.

Mutant je neprípustný

Najväčšiu obavu, ktorú majú kritici podobných experimentov je to, kam až sú schopné kmeňové bunky zájsť. Je totiž otázne, aké orgány si budú embryá schopné vytvoriť. Pokiaľ však vedci detegujú, že embryo má viac ako z 30% ovplyvnený mozog ľudskými bunkami, experiment bude suspendovaný. Jednou z podmienok, vďaka ktorým vláda umožnila tento experiment je fakt, že „poľudštené“ zviera nikdy nemôže ľudským pričinením prísť k životu.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články