Foto: AnonymousUnknown author / Soviet investigators, Public domain, via Wikimedia Commons

Djatlovova výprava predstavuje už desiatky rokov nevyriešenú záhadu.

Fascinuje odborníkov, ale aj laikov. Vzniklo množstvo konšpiračných teórií o tom, čo členov výpravy zabilo. Niektorí trvajú na tom, že to bola snežná búrka. Iní si myslia, že v tom má prsty armáda. Objavili sa dokonca aj názory, že za skazu môže paranormálny jav. Podarilo sa vedcom konečne zistiť, čo sa vlastne stalo?

Vzniklo množstvo konšpiračných teórií

Jednou z najväčších záhad ruských dejín je úmrtie členov Djatlovovej výpravy, ktorá sa odohrala v roku 1959. Vedci si však myslia, že konečne prišli na to, čo 9 ľudí stálo počas osudnej noci život. Nebol to Yeti, mimozemšťania, ani testovanie tajných zbraní, ako naznačuje množstvo konšpiračných teórií. Vo filmovom spracovaní udalosti sa dokonca objavili aj mutanti, ktorí sa dokážu teleportovať, píše portál Science Alert.

Foto: Profimedia

Aj pre vedcov je táto tragická udalosť záhadou, majú však na ňu trochu iný náhľad. O Djatlovovej výprave sa toho písalo mnoho. Isté je, že keď výprava nedorazila do svojho cieľa, spustila sa rozsiahla záchranná misia. Pohľad na miesto, kde mŕtvych horolezcov našli, mnohým vyrazilo dych. Stany boli rozrezané z vnútornej strany a členovia výpravy z nich pred nebezpečenstvom unikali takmer bez oblečenia.

Rozrezané stany a zvláštne poranenia

Teploty vtedy klesali až k -25° C, členovia výpravy teda museli byť skutočne vystrašení. Ako informuje nová štúdia publikovaná v časopise Communications Earth & Environment, vydesení unikali dole z kopca v silnom mrazivom vetre takmer kilometer. Niektoré telá boli objavené na ďalší deň, ďalšie sa však podarilo objaviť až po niekoľkých mesiacoch.

Hlavnou príčinou úmrtia je podľa švajčiarskych odborníkov podchladenie. Štyria ľudia však utrpeli vážne poranenia hrudníka a lebky. Jednému chýbali oči a ďalšiemu členovi výpravy zas chýbal jazyk.

Odborníci za najpravdepodobnejšiu príčinu nešťastia považujú lavínu, ktorá zastihla obyvateľov stanov nepripravených. Mnohí však o tomto tvrdení pochybujú. Nepodarilo sa totiž nájsť dostatočne presvedčivé dôkazy o tom, že by sa z nie príliš strmého vrchu skutočne spustila lavína. Okrem toho, horolezci utrpeli poranenia, ktoré po zasiahnutí lavínou nie sú bežné. Napriek tomu však lavínu ako príčinu ich úmrtia potvrdila aj ruská štúdia z minulého roka.

Pravdepodobne ich zabila lavína

Štúdia švajčiarskych vedcov toto tvrdenie podporuje, dokonca sa podarilo získať aj nové dôkazy. Odborníci si myslia, že mierne stúpanie svahu neznamená, že sa na ňom nemôže spustiť lavína. A to aj niekoľko hodín potom, čo horolezci poškodili vrstvu snehu, aby si vytvorili bariéru chrániacu pred vetrom. Keby do snehovej vrstvy na svahu nezasahovali, nič sa nemuselo stať.

Okrem toho, k spusteniu lavíny prispel pravdepodobne aj ostrý katabatický vietor s prudko narastajúcou rýchlosťou. Simulácie navyše ukázali, že ak človeka pritlačí masa snehu, môže mu spôsobiť poranenia, aké boli badateľné na telách horolezcov. Napriek novým odpovediam však ostáva aj po 60 rokoch množstvo otázok nezodpovedaných. Úplnú pravdu sa možno nepodarí odhaliť už nikdy.

Uložiť článok

Najnovšie články