Foto: Soviet investigators [Public domain], via Wikimedia Commons

Djatlovova záhada patrí medzi tie, ktoré odborníkov mátajú už roky.

Počas výpravy 2. februára 1959 prišlo len niekoľko kilometrov od hory Otorten o život 9 ľudí. Boli nájdení nahí, zmrzačení s chýbajúcimi časťami tiel. Čo zabilo Igora Djatlova a jeho skupinu sa nepodarilo zistiť do dnešného dňa, prípad sa však po rokoch otvára opäť. Podarí sa tentoraz rozlúštiť podivnú záhadu?

Jediný preživší

Začiatkom februára v roku 1959 sa na výpravu do severnej časti Uralu vybralo 9 skúsených horolezcov. Súčasťou skupiny mal byť pôvodne aj Jurij Judin, ten sa k nim však zo zdravotných dôvodov napokon nepridal. To ho zachránilo, ináč by bol zrejme medzi zvyšnými deviatimi horolezcami, ktorí sa z výpravy živí nevrátili. Všetko, čo po nich ostalo, sú záhadné fotografie, nevysvetliteľné výsledky pitiev a množstvo otázok.

Konšpiračné teórie

Z pochopiteľných dôvodov je incident opradený mnohými konšpiračnými teóriami, od vládnych zámerov až po paranormálny jav. Alexander Kurennoi sa však pre CNN vyjadril, že príbuzní ani médiá sa s konšpiračnými teóriami nemôžu uspokojiť, prípad sa preto znovu otvára.

Čo sa stalo?

Incident sa odohral pred 60 rokmi, keď sa Igor Djatlov a niekoľkí ďalší zdatní horolezci vybrali na 16 dní trvajúcu výpravu. Počas nej mali v pláne prejsť viac ako 300 kilometrov, až kým by nedošli do dedinky Vižaj, odkiaľ mali domov poslať telegram. To sa však nestalo, 20. februára preto bola vyhlásená pátracia akcia.

O šesť dní neskôr sa podarilo nájsť rozrezané stany a takmer nahé telá Georgija Krivoniščenka a Jurija Dorošenka vyše 1,5 kilometra od ich stanu. O niekoľko dní sa podarilo nájsť telá ďalších troch, vrátane Djatlova, no posledných štyroch horolezcov objavili až o dva mesiace neskôr, keď sa roztopil sneh.

Desivé poranenia

Niektorí z nich utrpeli rozsiahle poranenia, ktoré si nikto nedokázal vysvetliť. Hrudníky mali rozdrvené silou, ktorú by dokázal spôsobiť napríklad náraz auta. Jednej z dvoch žien chýbal jazyk, oči, pery a časť tváre. Okrem toho, chýbali aj úlomky lebky.

Ruská vláda sa pokúšala desivý nález udržať v tajnosti a prípad uzavrela s tým, že poranenia horolezcom spôsobila prírodná sila neznámeho pôvodu. Samozrejme, verejnosť, médiá ani rodiny s takýmto vysvetlením spokojní neboli.

Mimozemšťania či testovanie zbraní

Desiatky rokov sa vyšetrovatelia a odborníci z rôznych oblastí pokúšali prísť na to, čo sa počas osudnej výpravy stalo. Navrhnutých bolo údajne až 75 teórií s tými najrôznejšími vysvetleniami. Niektorí si myslia, že horolezci museli čeliť mimozemskej civilizácii, kým iní si myslia, že ich napadol divoký kmeň žijúci v horách. Jedna z teórií dokonca hovorí, že celý prípad bol hoax, aby vláda odpútala pozornosť od testovania zbraní.

Opäť na mieste nešťastia

Nové prešetrovanie príbehu berie do úvahy len tri teórie, pričom každá z nich súvisí s poveternostnými vplyvmi. Myslia si, že to bol hurikán alebo lavína, nepripúšťaj však, že by počas výpravy došlo k brutálnemu zločinu. Údajne neexistuje ani jediný dôkaz, ktorý by na zločin poukazoval. Odborníci majú k dispozícii 400 stranovú zložku týkajúcu sa prípadu a v najbližších dňoch sa na miesto nešťastia vyberie skupinka odborníkov a členovia záchranných zložiek.

allthatisinteresting
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy