Psy, ktoré ťahajú sane, sa brodia vo vode topiaceho sa ľadovca v severozápadnom Grónsku 13. júna 2019. Foto: archív TASR/AP

Grónsko sa topí rýchlejšie ako inokedy.

Keď sa povie slovo Grónsko, každému sa v mysli vynorí krajina pokrytá snehom a ľadom. Avšak možno o niekoľko desiatok rokov tam už po snehu či ľade budeme musieť doslova pátrať. Táto ľadová krajina sa topí neuveriteľnou rýchlosťou a meteorológovia bijú na poplach. Navyše na niektorých miestach sú dokonca požiare.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje Washington post situácia v Grónsku sa vymyká spod kontroly. Na približne 60% rozsiahlej ľadovej pokrývky vedci zaznamenali topenie a to aj vo vyšších nadmorských výškach. Tam teploty len zriedkakedy stúpnu nad bod mrazu.

31. júla bol deň, kedy bolo zaznamenané najväčšie topenie od roku 2012. Za tento deň sa stratilo až 10 miliárd ton ľadu, resp, sa premenil na vodu, ktorá odtiekla do Atlantického oceána.

Podľa Ruth Mottramovej z Dánskeho meteorologického inštitútu, z Grónska zmizlo iba v priebehu júla až 197 miliárd ton ľadu. Ten už vo forme vody odtiekol od oceánu. Toto závratné množstvo postačuje na to, aby sa hladina oceánov zvýšila o 0,5 milimetra.

Aj keď to neznie o veľa, v skutočnosti je to alarmujúce. Každý nárast hladiny prispieva k zaplavovaniu pobreží. Topenie Grónska sa deje v dôsledku rozsiahlej oblasti vysokého tlaku obklopujúcej celé územie. Teploty tam narástli minulý týždeň o 15 až 30 stupňov nad dlhodobý priemer.

Aj stanica Christophera Shumana, glaciológa, ktorá sa nachádza na najvyššom mieste Grónska, zaznamenala plusové teploty. To sa vidí iba málokedy. Situácia pripomína rok 2012, kedy práve na tejto stanici bola zaznamenaná teplota 0,96 stupňa Celzia. Teraz tam ale namerali ešte vyššiu teplotu a to 1,12 stupňa.

Teplo spolu so slabými zrážkami dokonca spôsobilo na niektorých miestach požiare. Vyschnuté machy sú náchylné na zapálenie, navyše sa nachádzajú na rašeliniskách. Pri ich horení sa tak uvoľňujú skleníkové plyny, ktoré tu boli tisícročia uväznené v pevnej forme.

Vedci sa zhodujú, že situácia je iba odrazom klimatických zmien a podobné extrémy môžeme očakávať aj v budúcnosti.

Uložiť článok

Najnovšie články