Foto: TASR - Pavel Neubauer

Krízový štáb by mal zasadať zrejme zajtra, dnes sa zrušil bez udania dôvodu.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling v pondelok ráno poslal členom ústredného krízového štábu realizovateľný plán, podľa ktorého by sa mohli žiaci čo najbezpečnejšie a v čo najkratšej dobe vrátiť do škôl. TASR to potvrdil odbor komunikácie ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

Minister Branislav Gröhling žiada pri otváraní škôl o zachovanie pokoja. Tvrdí, že na ministerstve robia všetko pre to, aby našli najlepšie riešenie, ako dostať žiakov do škôl a súčasne nastaviť aj pravidlá od januára 2021. Plán zahŕňa testovanie žiakov aj rodičov od piatku, no aby sa mohla škola otvoriť, muselo by sa otestovať aspoň 70 % detí a jeden z rodičov. Informáciu uviedol Denník N.

Semafory boli účinným nástrojom

Foto: TASR/Jakub Kotian

„Už dva týždne diskutujeme o otvorení škôl. Na krízovom štábe sme presadzovali náš plán – otvorenie škôl, návrat k semaforom (teda individuálne zatváranie tried či škôl, ak sa objaví pozitívny prípad) a dobrovoľná možnosť testovania pre zamestnancov, žiakov a rodičov,“ uviedol minister školstva.

Tvrdí, že semafory boli overené a fungovali, ale ústredný krízový štáb ich návrh neschválil na základe súčasnej nepriaznivej situácie. „V stredu (25. 11.) nám zadal úlohu priniesť návrh riešenia, ako otvoriť školy a zároveň zabezpečiť aj ochranu zdravia cez testovanie zamestnancov, žiakov či rodičov,“ priblížil Gröhling.

Poznamenal, že vo štvrtok už komunikoval so Združením miest a obcí Slovenska, Úniou miest Slovenska, Asociáciou základných škôl, súkromnými aj cirkevnými zriaďovateľmi a diskutujú o tom, či je vôbec niečo také možné. „Veľakrát sme na ministerstve vedeli nájsť nové riešenia a aj školy sa v tomto čase dokázali vynájsť a prispôsobiť. Pokúsime sa o to spoločne opäť,“ vyhlásil minister s tým, že vníma všetky okolnosti.

Ako tvrdí, škola nemôže zabezpečovať testovanie sama. „Zriaďovateľ bude musieť zabezpečiť personál. Musíme na to tiež získať financie. Musíme hľadieť aj na možnosť dobrovoľnosti a na množstvo ďalších otázok, ktoré všetci máte,“ dodal minister s tým, že v najbližších dňoch sa pokúsia nájsť čo najlepšie riešenie, ktoré vyhovie všetkým.

Krízový štáb dnes nezasadá

Foto: TASR – Jakub Kotian

Na pláne šéf rezortu školstva pracoval spolu so zástupcami samospráv, cirkevnými, ale aj súkromnými zriaďovateľmi škôl, so zástupcami školských organizácií aj s odborníkmi na zdravotníctvo. „Prečo sa zrušil dnešný krízový štáb, sa budem dopytovať ministerstva vnútra. Faktom však je, že každým jedným dňom odkladu sa znižuje šanca na realizáciu, a teda aj šanca na návrat detí do škôl do Vianoc,“ uviedol Gröhling.

Minister školstva mal v pondelok na ÚKŠ predstaviť plán na návrat žiakov do škôl. Zasadnutie štábu však bolo zrušené. Podľa informácií TASR by sa malo rokovanie ÚKŠ uskutočniť v utorok popoludní.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú maximálne z piatich žiakov a pedagóga.

Uložiť článok

Najnovšie články