Foto: TASR/AP (Chris Carlson), Unsplash

Chcú mu všetko vysvetliť.

Toto od neho očakával zrejme len málokto. Známy miliardár, megamozog a šéf spoločnosti SpaceX, Elon Musk, totiž nedávno na svojom profile tweetoval známu konšpiračnú teóriu týkajúcu sa egyptských pyramíd. Vyzerá to tak, že jedna z popredných osobností vedy a technologického pokroku verí rečiam o tom, že pyramídy postavili mimozemské civilizácie.

Elon Musk je vo svete známy nielen svojimi veľkolepými nápadmi, ktorými posúva hranice technologického vpred míľovými krokmi, ale aj tým, že veľmi rád žartuje. Nedávny príspevok na sociálnej sieti Twitter však mnohých prekvapil. “Je zrejmé, že pyramídy postavili mimozemšťania,” napísal Musk na svojom profile, čím mnohých prekvapil, pretože práve on by takýmto veciam zrejem veriť nemal. A ako najnovšie informoval web Unilad, reakcia egyptskej vlády na seba nenechala dlho čakať.

Verí konšpiračným teóriám?

Teória o tom, že pyramídy v Egypte nepostavila staroveká, ale mimozemská civilizácia, patria medzi konšpirátormi k obľúbeným. Preto mnohých prekvapilo, že práve megamozog ako Elon Musk týmto rečiam uveril. Každopádne, ak tomu aj verí, mal si to nechať pre seba. Takto totiž k sebe pripútal nemálo pozornosti a rozvíril debatu medzi konšpiračnými teoretikmi a historikmi.

Samozrejme, každá strana tvrdí svoje, o čom svedčí napríklad aj počet reakcií či komentárov pod Muskovým tweetom – viac ako 540-tisíc lajkov a takmer 100-tisíc komentárov je pomerne vysoké číslo.

Pyramídy v Gíze. Foto: Unsplash

Pozvánka od egyptskej vlády

Aby sa však predišlo akýmkoľvek nezmyslom a konšpiráciám, rozhodla sa členka egyptskej vlády Muskovi nielen vysvetliť, ale rovno aj ukázať nezlomné dôkazy o tom, ako to celé je. V odpovedi adresovanej Muskovi taktiež cez Twitter, ho pozvala na návštevu krajiny pyramíd.

„S veľkým obdivom sledujem vašu prácu. Pozývam vás aj spoločnosť SpaceX na objavovanie nápisov, ktoré dokazujú stavbu pyramíd a tiež aj na obhliadku hrobiek ich staviteľov. Pán Musk, čakáme vás,“ napísala na svojom profile na Twitteri zástupkyňa egyptskej vlády Rania al-Mashat.

Ozvali sa aj archeológovia

Nielen ona však na Muskove tvrdenie reagovala. Egyptský archeológ Záhí Hawáss označil Muskov tweet za „blud“.

„Sám som zistil, že hrobky staviteľov pyramíd poskytujú dôkaz o tom, že to boli Egypťania, kto ich postavil, nie otroci,“ vysvetlil Hawáss vo videu, ktoré preložili z arabčiny do angličtiny na webe EgyptToday.

Musk neskôr na svoj účet na Twitteri zavesil link na článok z webu BBC History, ktorý objasňuje životy staviteľov pyramíd s popiskom, že tento text vysvetľuje, ako to celé bolo.

Pyramídy mali postaviť mimozemšťania

Konšpiračná teória o tom, že pyramídy v Egypte postavili mimozemšťania je známou už niekoľko rokov. Zakladá sa na údajných informáciách o tom, že mimozemšťania mali Zem navštíviť už v dávnej minulosti. Pyramídy mali postaviť ako znak toho, že tu pristáli. Toto sa ale vôbec nezakladá na skutočnosti. Pyramídy v starovekom Egypte mali slúžiť primárne ako hrobky a mali byť miestom posledného odpočinku veľkých vládcov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )