Foto: Ľadovec Gorner (Matthias Huss/ETH Zürich)

Najaktuálnejšia a najpodrobnejšia prognóza alpských ľadovcov nie je vôbec pozitívna.

Ak ste ešte na vlastné oči nevideli európske veľhory mali by ste to čím skôr zmeniť. Menia sa každým dňom a na konci storočia budú na nepoznanie. Ďalšie generácie Európanov už alpské horské ľadovce poznať nemusia. Podľa najnovšieho výskumu sa väčšina z nich do roku 2100 roztopí.

V pesimistickom scenári budú Alpy v roku 2100 takmer bez ľadu. Izolované zvyšky ľadovcov ostanú len v najvyšších nadmorských výškach a predstavovať budú asi 5% z celkového množstva súčasného alpského ľadu„, povedal Matthias Huss, jeden z autorov štúdie a profesor technickej univerzity vo švajčiarskom Zürichu. Do polovice storočia však takmer s istotou zmizne polovica alpského ľadu. Čo bude nasledovať ďalej závisí od vývoja klimatických zmien a aj ľudskej činnosti.

Foto: Aletschský ľadovec – najväčší ľadovec kontinentálnej Európy (Matthias Huss/ETH Zürich)

Výskumný tím z technickej univerzity v Ženeve prezentoval výsledky svojho výskumu včera na konferencii European Geosciences Union vo Viedni. Štúdia poskytuje najaktuálnejšie a najpodrobnejšie odhady budúceho vývoja alpského zaľadnenia. Jeden zo záverov, ktorý sa priamo dotýka približne štyroch tisícok alpských ľadovcov, hovorí jasne. Do roku 2050 zmizne približne 50% alpského ľadu bez ohľadu na to, čo človek urobí pre zvrátenie klimatických zmien.

Foto: Ľadovec Pizol (Matthias Huss/ETH Zürich)
Google Earth

Po roku 2050 bude budúci vývoj alpských ľadovcov závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať samotná klíma. V prípade obmedzenia otepľovania by sa určitá časť ľadovcov mohla zachrániť„, tvrdí Harry Zekollari spoluautor štúdie. V nej si vedci za akýsi rok „nula“ zvolili rok 2017, kedy množstvo alpského ľadu predstavovalo približne 100 kubických kilometrov. Ak by sa svet do konca storočia oteplil o menej a ako 2°C v porovnaní s predindustriálnym obdobím, zachovala by sa približne tretina súčasného ľadu. Ak sa oteplí o viac, zmiznúť môže takmer úplne.

Foto: Ľadovec Gorner (Matthias Huss/ETH Zürich)

Vo všetkých modeloch v rámci výskumu prišli Alpy do polovice storočia o polovicu množstva ľadovcov a to preto, že ak keby sme dnes znížili množstvo emisií skleníkových plynov v atmosfére, prvé dôsledky by sa prejavili až v druhej polovici 21. storočia. Ľudstvo sa ale na tento krok zjavne nechystá a ľadovce v Alpách sú tak vo vážnom ohrození. A zmenia sa na nepoznanie.

Ľadovce v Alpách nie sú len turistickou atrakciou, aj keď ani tento faktor nie je v súčasnosti pre alpské krajiny možné zanedbať. Cestovný ruch je dôležitou súčasťou ich hospodárstva a ľadovce sú obrovským lákadlom turistov. Okrem toho sú však neodlúčiteľnou a život prinášajúcou súčasťou vzácneho a jedinečného alpského ekosystému. Sú prirodzeným zdrojom vody pre pôdu, rastliny aj živočíchov. Ak zmiznú ľadovce, dopad to bude mať na celý región a všetkých jeho obyvateľov človeka nevynímajúc.

European Geosciences Union
Uložiť článok

Najnovšie články