Foto: Pixabay

Kapské mesto bojuje s extrémnym suchom už dlhé roky. Nedostatok vody možno vyrieši ambiciózne.

Kapské mesto zažíva najhoršie sucho za posledné storočie. Nepršalo tu už tri roky a situácia sa v posledných mesiacoch vyhrotila natoľko, že metropola Juhoafrickej republiky len odpočítava dni, kedy sa voda minie úplne. Celá metropolitná oblasť s asi 4 miliónmi obyvateľmi funguje v núdzovom režime. Existuje však odvážny plán, ktorý by mohol celú situáciu vyriešiť. Dotiahnuť do Afriky ľadovec. 

Súdny deň Kapského mesta bez vody bol počiatočne určený na 22. apríla. Vďaka bezpečnostným opatreniam a prísnej regulácii prísunov vody sa však nekonal a mesto dodnes funguje v núdzovom režime. Situácia však ani zďaleka nie je vyriešená. S extrémnym suchom musí najjužnejší cíp Juhoafrickej republiky počítať i v nasledujúcich mesiacoch a rokoch. Ako teda problém s vodou vyriešiť? Ľadovcom.

S odvážnym plánom riešenia krízy v Kapskom meste prišiel Nick Sloane, odborník na riešenie problémov námornej dopravy. Preslávil sa najmä odtiahnutím obrovskej výletnej lode Costa Concordia, ktorá v roku 2012 stroskotala pri toskánskom pobreží. Tentokrát sa Nick Sloane zameral na inú situáciu. Namiesto lode by chcel odtiahnuť ľadovec. Priamo z Antarktídy do Afriky.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Sloane navrhol vyriešiť krízu Kapského mesta pomerne šokujúco. Tvrdí, že k pobrežiu Juhoafrickej republiky dokáže veľkými tankermi dotiahnuť obrovský kus ľadovej kryhy priamo z Antarktídy. Kus ľadovca po ceste obalí špeciálnym materiálom tak, aby zabránil jeho topeniu. Až pri pobreží Kapského mesta potom začne premena ľadu na vodu, ktorá by vyriešila problém s jej nedostatkom.

Pri prevoze ľadovca z Antarktídy do Afriky má okrem tankerov pomôcť aj studený Benguelský morský prúd, ktorý obmýva západné pobrežie Afriky smerom z južnej časti Atlantického oceánu. Trasa dlhá asi 1900 km by tak výprave trvala asi tri mesiace. K brehom Kapského mesta by Sloane priviezol milióny litrov vody.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Podľa vyjadrení Nicka Sloanea by dotiahnutý ľadovec mohol Kapskému mestu ponúknuť 150 miliónov litrov vody denne po dobu jedného roku. Zaistil by tak 30% ročnej spotreby 11. najväčšej africkej metropolitnej oblasti, v ktorej sa bežne vodou vôbec nešetrí. Celý projekt by pritom stál viac ako 100 miliónov eur. Sloane plánuje koncom mesiaca usporiadať konferenciu, na ktorej sa svoj nápad pokúsi Kapskému mestu predať. Uvidíme teda, či sa antarktický ľad skutočne dostane až k brehom Afriky.

Pozri aj: Musk čoskoro začne realizovať projekt tunela pod Los Angeles. Kúpil už druhý raziaci stroj, myšlienka prepravy budúcnosti sa tak stáva realitou

dailymail.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články