Foto: unsplash/ Luma Pimentel

Nech sa lekári snažia akokoľvek, nedokážu predvídať, ako príde dieťa na svet a či bude zdravé.

Niektorí rodičia majú šťastie a dieťatko príde na svet bez akýchkoľvek komplikácií. To však nebol prípad tohto dieťaťa. Narodilo sa totiž „tehotné“ s vlastným dvojčaťom a lekári ho museli urýchlene operovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Žena v sebe mala jedno dieťa, no dve pupočné šnúry

Ako informuje portál Unilad, žena z Kolumbie menom Mónica Vega of Barranquilla porodila v 37. týždni tehotenstva dievčatko menom Itzmara. Žena musela podstúpiť cisársky rez a len 24 hodín po narodení muselo rovnakú procedúru podstúpiť aj čerstvo narodené dievčatko. Trpelo totiž vývojovou abnormalitou, ktorej sa hovorí fetus in fetu.

Nisreen M Khalifa et al [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Ide o jav, kedy žena čaká dvojičky, jedno z embryí sa však nevyvíja tak, ako by malo. K oddeleniu plodov dochádza v plnej miere už v priebehu prvého týždňa tehotenstva. Ak však k oddeleniu nedôjde, narodia sa siamské dvojčatá alebo, ako to bolo v tomto prípade, dôjde k abnormalite s názvom fetus in fetu. Ak nedôjde k úplnému oddeleniu dvojčiat do 17. dňa tehotenstva, jedno z nich splynie s telom toho druhého a stane sa parazitickým dvojčaťom.

Tento jav je mimoriadne vzácny a dochádza k nemu zhruba len pri jednom z milióna tehotenstiev. Navyše, lekári si abnormalitu zvyčajne všimnú, až keď sa dvojičky narodia, teda mimo tela matky. Mamas Latinas uvádza, že tento prípad bol výnimkou a lekári si už v 7. mesiaci tehotenstva počas ultrazuku všimli, že dieťa je síce len jedno, prítomné sú však dve pupočné šnúry.

Lekári cisárskym rezom odstránili parazitické dvojča

Jedna z pupočných šnúr prepájala Itzmaru s matkou a druhá spájala Itzmaru s jej nenarodeným parazitickým dvojčaťom, ktoré jej rástlo v bruchu. Lekári sa preto rozhodli, že pôrod vykonajú predčasne cisárskym rezom. Obávali sa totiž, že ak by čakali, kým dôjde k spontánnemu pôrodu, parazitické dvojča by mohlo vážne poškodiť Itzmarine orgány a ohroziť tak jej zdravie.

Nisreen M Khalifa et al [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Navyše, parazitické dvojča bolo v podstate len zhlukom buniek, nemalo totiž vlastný mozog a ani srdce, samo by teda nedokázalo prežiť v žiadnom prípade. Dvojča prežívalo len vďaka živinám, ktoré pumpovalo Itzmarino srdce. Našťastie, lekárom sa parazitické dvojča podarilo odstrániť a napriek tomu, že cisársky rez vykonávaný na novorodencovi je mimoriadne riskantnou procedúrou, Itzmara prežila a má sa dobre.

Unilad
Uložiť článok

Najnovšie články