foto: Canva

Aká je najlepšia prvá pomoc, keď dostanete úpal?

Canva

Počas horúčav je najvážnejším zdravotným problémom tepelný úpal, ktorý sa vyskytne, keď sa telesná teplota zvýši nad 40°C. V tomto prípade telo nemá žiadny spôsob na kompenzáciu a zbavenie sa prebytočného tepla, čo spôsobuje vážne nedostatky krvného obehu spolu s bledou a chladnou pokožkou a vysokým tepom. Ak by problémy pretrvávali, určite vyhľadajte lekársku pomoc.

Ako postupovať v prípade, že vám ukradnú peňaženku?

Canva

Krádež alebo strata peňaženky za hranicami Slovenska vie poriadne rozhodiť aj ostrieľaného cestovateľa. Prísť o hotovosť, platobné karty a doklady ďaleko od domova, je síce malá katastrofa, no aj s ňou sa dá vysporiadať. Môže to síce priniesť ďalšie nečakané výdavky, no prvoradé je konať čo najrýchlejšie a s rozumom.

Ktoré bežné liečivo vám pomôže pri zlom trávení a bolestiach žalúdka?

Canva

Ochutnať miestnu kuchyňu môže byť jedným z cieľov dovolenky. Prímorské destinácie ponúkajú naozaj množstvo lahôdok, ktorým je ťažké odolať. Ale všetko s mierou. Najmä, ak ste už v minulosti zažili na dovolenke žalúdočné alebo črevné problémy. Nezabudnite si so sebou do batožiny vždy pribaliť aj balík čierneho uhlia, ktoré mierne žalúdočné problémy pomôže odstrániť.

Čo robiť, ak vás popŕhli medúza?

Canva

Kontakt s jedom medúzy spôsobuje svrbenie, intenzívne pálenie, brnenie a niekedy aj silnú bolesť. To spôsobuje lézie na koži, tvoria sa pľuzgiere a častá je aj vyrážka alebo opuch. Okrem toho môžete pociťovať nevoľnosť, vracanie a únavu. Poranené miesto nikdy neoplachujte čerstvou vodou. To môže uvoľniť viac toxínov do systému. Ako v prípade úpalu, aj tu platí, že ak sú problémy výraznejšie a pretrvávajúcejšie, vyhľadajte pomoc lekára alebo lekárnika.

Ako efektívne predísť bolestiam a hnačke z vody v prímorských krajinách?

Canva

Tekutinou, ktorá nám môže narobiť na dovolenke najväčšiu neplechu, je práve voda z vodovodu. Aj keď cestujete do krajiny, kde podľa odporúčaní môžete piť vodu z kohútika, ľuďom s citlivejším žalúdkom to neodporúčame. Voda môže mať iné zloženie a naše telo na to môže negatívne zareagovať. Najčastejšie sú črevné problémy, ktoré vedia znepríjemniť dovolenkové chvíle.

Čo robiť, ak si boľavo spálite pokožku na slnku?

Canva

Dočervena spálená pokožka vám však môže pokaziť ďalšie dni pri mori, keďže sa slnka budete musieť strániť. Nehovoriac o negatívnom dopade na vaše zdravie. Ak sa to predsa len stane, doprajte si adekvátnu prvú pomoc. V opačnom prípade sa opaľujte postupne, mimo obedňajších hodín, používajte ochranný faktor nad 30 a sledujte, ako vaša pokožka na slnko reaguje.

Ktorý prírodný prostriedok účinne zabraňuje nevoľnosti v dopravných prostriedkoch?

Canva

Kinetóza postihuje veľa ľudí už v priebehu samotnej cesty na dovolenku v lietadle, aute, autobuse či v priebehu dovolenky napr. pri plavbe loďou. Najúčinnejším prírodným prostriedkom je zázvor, po ktorom vám bude hneď lepšie. Môžete si zadovážiť tablety v obchodoch so zdravou výživou. Dospelí by mali brať asi 500 mg zázvoru trikrát denne.

Aká je najlepšia prvá pomoc, ak stúpite na morského ježka?

Canva

Ježkovia majú na tele približne sto ostňov, pričom u niektorých druhov ich môžeme pokojne prirovnať k ihle na šitie. Ak teda na ježka náhodou skočíte bosou nohou, môže sa to skončiť vážnymi zraneniami a dlhotrvajúcimi bolesťami. Jed u niektorých druhov spôsobuje poruchu dýchania či dokonca srdcovú a svalovú paralýzu. V takom prípade treba postihnutému podať masáž srdca a privolať rýchlu zdravotnú pomoc.

Ako postupovať v prípade, že vás na dovolenke zmohne svalová horúčka? Pomôže...

Canva

Patríte medzi tých, čo už v prvý deň dovolenky prešli stovku kilometrov na bicykli, porýľovali na chate celú záhradku, nedali si ujsť zdolanie najvyššieho vrchu a na druhý deň ledva vstanete z postele? Dajte si pozor, silná svalová horúčka známa ako svalovica vás môže odrovnať na dobu celej dovolenky. Uľavte si teplým kúpeľom so soľou, ak máte bylinkové olejčeky s uvoľňujúcim účinkom, nebojte sa ich tiež pridať do vody.

Čo je najlepšia prvá pomoc pri zapálenom hrdle / anglíne?

Canva

Práve ľadové nápoje a nanuky spôsobujú nezmyselné letné angíny. Dávajte si pozor aj na prechody z tropických horúčav do studených klimatizovaných miestností. Ak cítite škriabanie v hrdle, v počiatočnom štádiu tento problém ešte môžete zvrátiť poctivým kloktaním slanou vodou. V prípade teploty vyhľadajte blízkeho lekára alebo sa poraďte s lekárnikom.

Uložiť článok

Najnovšie články