Foto: YouTube screen

Sibír, ako ju poznáme, môže byť v budúcnosti minulosťou.

Rozširovanie vplyvu Číny smerom na sever, do oblasti ruskej tajgy je jednou z najaktuálnejších geopolitických tém posledných rokov. Ľudoprázdna ruská Sibír je pre Čínu hotovým rajom. Obrovské zásoby najrôznejších prírodných zdrojov, ktoré sa nachádzajú v dostatočnej vzdialenosti od očí Moskvy, sú pre čínsku ekonomiku veľkým lákadlom. V priamom prenose to ukazujú aj najnovšie zistenia, o ktorých informujú ruské médiá i svet. Síbírske lesy miznú, pocítiť to môže celá planéta. 

Ruská Sibír je ľudoprázdnym pokladom. Ukrýva takmer všetky nerastné suroviny, na aké si v rýchlosti spomeniete. Nekonečná tajga navyše ponúka obrovský potenciál v ťažbe dreva. A práve na tú sa podľa zistení ruského blogera Pavla Paškova a následne mnohých ruských médií, sústredila za posledné roky Čína. V Rusku ťaží drevo, často nelegálne, za astronomicky nízke ceny a vyváža ho cez hranice do čínskych tovární. Čína pritom zákonom vlastné prírodné bohatstvo ochraňuje. „Kolóniu“ na ťažbu dreva si tak našla na sever od svojich hraníc.

Русский: Игорь Шпиленок [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia CommonsThe mighty Lena River is yet a small stream near its source in the mountains above Lake Baikal/n
Baikalo-Lensky ZapovednikBaikalo-Lensky Zapovednik; Landscapes; Mountain; Forest; Lena River

Sibírske lesy patria Číne

Najväčším partnerom Ruska v exporte dreva je práve Čína. Odborníci však varujú, že oficiálne čísla predstavujú len približne 30% množstva sibírskych stromov, ktoré putujú cez spoločnú hranicu. Obrovské množstvo dreva údajne Čína na Sibíri ťaží vo veľkom množstve i nelegálne. Aj oficiálne ceny sú pritom prinajmenšom podozrivé. Zaujímavý príklad uvádzajú vo svojom článku Hospodárske noviny.

Minulý rok si spoločnosť Jingyi International Investment Company LLC prenajala na Sibíri 137-tisíc hektárov lesa. Na pol storočia a za viac ako 16 miliónov eur. Ruský denník Rusmonitor však prepočítal náklady na množstvo dreva, ktoré sa v oblasti nachádza a jeho trhovú cenu. Výsledkom je, že čínska spoločnosť odkúpila sibírsky les za 0,5% štandardnej ceny. Denník tiež uvádza, že čínske spoločnosti si prenajímajú odľahlé časti Sibíri, kde môžu nepozorovane vyťažiť vždy o pár hektárov lesa naviac.

Игоревич [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Pavol Paškov, ktorý počas leta informoval o rozsahu čínskych aktivít v sibírskych lesoch tvrdí, že pri tempe odlesňovania bude za 20-30 rokov sibírska tajga zmenená na nepoznanie. Čínske spoločnosti totiž po vyťažení dreva nové lesy nesadia. Upozorňuje na to, že sibírske lesy prakticky patria Číne. V súčasnosti má povolenie na ťažbu v Rusku viac ako 500 čínskych spoločností. Najväčšia ruská firma zaoberajúca sa ťažbou dreva Trans-siberian Forest Russia vyťaží na Sibíri ročne 1 milión kubíkov dreva. Jej spoluvlastníkom je čínska spoločnosť Great Geyning Limited.

Vina Moskvy?

V roku 2006 Kremeľ reformou lesníctva hospodárenie so sibírskou tajgou decentralizoval. Starostlivosť o sibírske lesy tak prešla z Moskvy do rúk jednotlivých regiónov. Číne sa tak otvorila cesta s nelegálnou ťažbou mimo dohľadu hlavného mesta a jeho úradov. Ruské médiá informujú o korupcii, ktorá sibírske lesy napadla ako lykožrút. Čínske spoločnosti získavajú prenájmy a povolenia na ťažbu bez posudkov vplyvu na životné prostredie a ich aktivity často nikto nekontroluje. Rusku síce spolu s vysokými investíciami sľubovali aj vytvorenie množstva pracovných miest v sibírskych regiónoch, no na čínskych pílach pracujú v konečnom dôsledku v drvivej väčšine robotníci z Číny.

Hospodárske novinyrusmonitor.com, newizv.ru
Uložiť článok

Najnovšie články