Foto: Pixabay/Unsplash

Mnoho mladých ľudí sa zamýšľa nad svojou budúcnosťou nielen z pohľadu toho čo ich baví, ale aj z pohľadu, čo ich aj reálne uživí.

A štatistickým garantom toho, že budú mladí ľudia v budúcnosti zarábať nadštandardné príjmy, je stále absolvovanie vysokej školy. Avšak nie hocijakej. Na trhu práce je dopyt najmä po absolventoch vysokých škôl z prírodovedných či technických odborov. Ktoré zamestnania sú ale na tom najlepšie? 

V článku sme vychádzali z údajov zverejnených na stránke trendyprace.sk, ktorá spadá pod ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Údaje ukazujú priemerné mesačné hrubé mzdy za rok 2017 u absolventov vysokých škôl do piatich rokov od skončenia štúdia.

Právo

Aj keď sa nám môže zdať, že právnikov je na Slovensku akosi priveľa, stále ide o pomerne lukratívne zamestnanie. Samozrejme nie je „právo ako právo“. Najlepšie platovo sú na tom absolventi, ktorí sa zamerajú na trestné právo. Ich plat sa pohybuje nad 1500 eur. Pre nadobudnutie tohto vzdelania je potrebné študovať na právnickej fakulte, ktoré nájdete v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici či v Košiciach.

Data scientist

Počítače dnes rozmýšľajú, šoférujú, odhaľujú rakovinu a maľujú. Umelá inteligencia by však neexistovala bez big data, analýzy dát a dátových špecialistov. Ich práca je nielen zaujímavá, ale aj dobre ohodnotená (viac ako 1600 eur/mesačne). Ak vás baví matematika, ste na dobrej stope – data science je totiž skôr matematika než informatika. Potrebujete ďalšiu motiváciu na štúdium matematiky?

Foto: Unsplash

Strojárstvo

Veľkou garanciou na to, že budete mať nadštandardný príjem je tiež štúdium strojárstva. Výberom tohto odvetvia jednoducho chybu neurobíte. Už pri hutníctve či pri výrobe kovov sa plat pohybuje na úrovni 1500 eur, pričom odborníci na hydraulické systémy či priemyselné inžinierstvo si vedia k tejto sume pripočítať aj vyše 100 eur naviac. Pre štúdium strojárstva sú ideálne strojnícke fakulty. Tie nájdete napríklad v Bratislave, Žiline či v Košiciach.

Elektrotechnika

Podobne ako strojárstvo, aj štúdium vied spojených s elektronikou, elektrotechnikou či s energetikou sa oplatí. Odborník na silnoprúdovú elektrotechniku si vie mesačne zarobiť aj približne 1500 eur. Odborníci v energetike však majú plat do 5 rokov od ukončenia aj na úrovni 1700 eur. Aby ste sa mohli stať popredným odborníkom napríklad v spomínanej energetike, rozhodne sa oplatí ísť študovať fyziku. Základom tohto štúdia je tiež kvalitné vybavenie pri výučbe. Ak by vás zaujímalo kvalitné štúdium fyziky, určite to skúste tu.

Foto: Unsplash

Medicína

Dobrý lekár je vždy niečo, čo ľudstvo bude potrebovať. Pravdou však je, že vyštudovať medicínu je poriadne náročné a takisto aj zodpovednosť za zdravie a životy ľudí je niečo, čo určite nie je vhodné pre každého človeka. Ak sa však na to dáte, môžete očakávať pekný príjem. Kým plat absolventa všeobecného lekárstva je na úrovni približne 1500 eur, taký chirurg si vie mesačne zarobiť aj vyše 2000 eur. Štúdiu medicíny sa môžete venovať napríklad na fakultách v Bratislave, Martine či v Košiciach.

Alebo chcete radšej vyvíjať nové liečivá a prístroje, ktoré zachraňujú ľudské životy? Zvážte namiesto medicíny štúdium biofyziky.

Chémia

Ak by ste sa rozhodli vydať cestou štúdia chémie, urobíte dobre. Odborníci na túto vednú oblasť sú na trhu práce žiadaní a tomu je prispôsobený aj ich príjem. Veď plat absolventa chemického inžinierstva vie dosiahnuť aj približne 1850 eur. Chémia, to dávno nie je iba „hranie sa so skúmavkami“, ale aj vývoj nanotechnológií, nových batérií či kontrastných látok do CT prístrojov. Ak by ste mali o štúdium chémie záujem, pomôže vám v tom aj táto stránka.

Foto: Unsplash

Informatika

Ak vám niekto povie, že štúdium informatiky sa vyplatí, tomuto človeku môžete veriť, lebo vie, o čom hovorí. Platy v tomto odvetví sú na Slovensku štedro ohodnotené. Veď začínajú na úrovni okolo 1500 eur. Avšak už odborník na informačné systémy má plat vyše 1700 eur. Ak by ste sa zamerali na softvérové inžinierstvo, tak tam môžete počítať s platom na úrovni 2250 eur. A to stále hovoríme o platoch do piatich rokov od ukončenia vysokej školy. Štúdium informatiky je pritom veľmi zaujímavé a prínosné. Ak by ste zvažovali zameranie sa práve na informatiku, stačí urobiť iba dva kroky a otvoriť sa svojej svetlej budúcnosti.

Foto: Unsplash

Nech už sa rozhodnete študovať hocijaký odbor, základom je rozvaha a premyslenie si tohto kroku. Dôležité je však myslieť aj do budúcna a uvažovať, o aké zamestnania je dopyt a aj aký príjem môžete očakávať.

Článok vznikol v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ v Košiciach
Uložiť článok

Najnovšie články