Ilustračná foto: SITA/AP

Máte aj bežné malé ďalekohľady? Môžete pozorovať dve kométy.

Nočnú oblohu v závere roka ozdobia dve kométy, ktoré budú zo Slovenska pozorovateľné aj malými ďalekohľadmi. K Zemi sa po šiestich rokoch vracia krátkoperiodická kométa Čurjumov-Gerasimenko.

Kométa Leonard, ktorej obežná doba je približne 70 000 rokov, bola objavená začiatkom tohto roka a jej jasnosť sa bude pohybovať na hranici viditeľnosti voľným okom. Krátkoperiodická kométa 67P/Čurjumov-Gerasimenko patrí do Jupiterovej rodiny komét. Má nepravidelný tvar, skladá sa z dvoch lalokov.

Aktualizácia 29.11 o 13:55: Astronóm Petr Horálek informuje na svojej stránke o tom, že sa zdá, že aktivita jadra kométy Leonard pozvoľna stagnuje, dokonca to vyzerá na fragmentáciu. Inými slovami, vyzerá to, že sa rozpadá a nakoniec nemusí byť vôbec viditeľná.

Kométy môžete pozorovať čoskoro

Kométa Leonard sa k Zemi blíži rýchlosťou až cca štvrť milióna kilometrov za hodinu, informuje TV Markíza. „Táto kométa bude už na hranici viditeľnosti voľným okom. Určite ju ďalekohľadom uvidíme možno aj s nejakým malým chvostíkom,“ povedal Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Vyhľadávacia mapka kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko

Ako na svojej facebookovskej stránke informuje astronóm Petr Horálek zo Sliezskej univerzity v Opave, kométa Leonard aj naďalej pozvoľna zvyšuje aktivitu, zjasňuje a naťahuje ohon. Astronóm uviedol, že najvýraznejšia bude medzi 6. a 12. decembrom na rannej oblohe, dôležité bude počasie.

Kométa Čurjumov Gerasimenko

„Kométu v roku 1969 objavili ukrajinskí astronómovia Klym I. Čurjumov a Svetlana I. Gerasimenková. Jej obežná doba je 6,44 roka. Perihéliom prešla 2. novembra a zo Slovenska bude do konca roka viditeľná prakticky celú noc s výnimkou večerného súmraku,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV a dodáva, že v rokoch 2014 až 2016 tento vesmírny objekt z bezprostrednej blízkosti intenzívne skúmala sonda Európskej kozmickej agentúry Rosetta.

Ide o kométu, ktoré sa k nám vracia raz za 6 a pol roka. Vedcom sa dokonca podarilo na tejto kométe pristáť so sondou Roseta. Išlo o prvý takýto počin vôbec a spolupracovali na ňom aj slovenskí vedci.

Vyhľadávacia mapka kométy C/2021 A1 (Leonard)

„V novembri bude zo Slovenska kométa Leonard viditeľná v druhej polovici noci, začiatkom decembra ráno pred východom Slnka,“ spresňuje astronóm. „12. decembra sa k Zemi priblíži na vzdialenosť 34,9 milióna km. Ak sa splnia naše očakávania, pôjde o najjasnejšiu kométu roku 2021,“ zdôrazňuje Ján Svoreň.

Po prechode perihéliom, 3. januára 2022, sa kométa C/2021 A1 Leonard dostane na hyperbolickú dráhu a opustí Slnečnú sústavu.

Uložiť článok

Najnovšie články