Pojem multitasking pozná snáď väčšina z nás. Spájame si ho s tým, že dokážeme robiť viacero veci naraz. Viete však, čo je pojem sigletasking, ako vám môže pomôcť, ba dokonca zjednodušiť život? V tomto článku vám o tom poviem viac.

Multitasking, teda súčasné riešenie viacero úloh naraz, je v tejto dobe údajne jednou z dominantných čŕt produktivity a efektivity. Akonáhle nie ste v multitaskingu dobrí, nemôžete sa ani označovať za produktívnych jedincov.

Princíp multitaskingu si môžeme predstaviť na príklade žonglujúceho klauna. Tento klaun žongluje minimálne s piatimi loptičkami naraz, pričom má len dve ruky. Taktiež aj my v každodennom živote riešime mnoho veci súbežne – píšeme niečo na počítači, sme aktívny na sociálnych sieťach, zdieľame fotku, zároveň telefonujeme, značíme si niečo do poznámkového bloku. Údajne takto sa správa produktívny či efektívny človek. Je to skutočne pravda?

pixabay
pixabay

Dnes, kedy svetu vládnu múdre telefóny, tablety či počítače, dokážeme robiť desať vecí naraz, preto samotný pojem multitasking už nesúvisí len s produktivitou či efektivitou – je to životný štýl. Z môjho uhla podľadu toto nie je to zdravý životný štýl a rozhodne nemusí byť ani ten najefektívnejší. Prečo?

pexels
pexels
 • Multitasking je menej efektívny, pretože pre každú novú úlohu prehadzujeme rýchlosti a potom sa zase vraciame do pôvodného tempa.
 • Multitasking je zložitejší, tým pádom pri ňom vzniká viac stresu a robenie chýb z nepozornosti.
 • Náš mozog vie v danom čase zvládať iba jednu vec a iným nevenuje pozornosť.

Dovoľte mi vyskúšať jeden experiment s vašou predstavivosťou. Predstavte si ako alternatívu k multitaskingu život, v ktorom vždy riešite jedinú úlohu – singletasking. Poďme teda ďalej a následne si predstavte, že po rannej hygiene a vypití vody si budete si čítať knihu. Nemyslíte na nič iné, len na čítanie knihy.

pexels
pexels

Ste v danom okamihu plne sústredný len na túto aktivitu. Čítaniu sa venujete najlepšie ako viete. Potom sa naraňajkujete a vychutnáte si každý chutný kúsok čerstvo pripraveného jedla. V práci budete robiť vždy jednu úlohu a každej úlohe sa budete venovať s plným sústredním a nasadením. Budete tráviť čas so svojimi milovanými osobami, ako keby na ničom inom nezáležalo, ako keby nič iné neexistovalo.

Možno si poviete, že sa mi to hovorí jednoducho. Áno, máte pravdu, znie to jednoducho a krásne, pointa je však v tom, že všetko, čo za niečo stojí, si vyžaduje nejaké úsilie a uplatnenie v našom každodennom živote. Preto vám odporúčam nasledovné.

 1. Uvedomte si, čo v danom momente robíte.
  V momente, keď sa do niečoho pustíte, venujte viac pozornosti tomu, že ste sa pustili do novej činnosti. Pokiaľ niečo robíte, skutočne si uvedomujte, že to robíte. Zároveň si buďte vedomý aj svojho nutkania pustiť sa do niečoho ďalšieho. Uvedomovanie je prvý dôležitý krok k singletaskingu.
 2. Sústreďte sa, teda zbavte sa rozptyľovania.
  Pokiaľ si chcete čítať knihu či článok, neriešte nič iné – ste tu len vy a kniha, poprípade článok. Ak píšete email či dôležitú správu na sociálnej sieti, zavrite (poprípade minimalizujte) všetko ostatné, čo máte aktuálne spustené. V prípade, že riešite dôležitú pracovnú úlohu, pri ktorej potrebujete rozmýšľať a byť sústredný, vypnite všetko, čo vás môže rozptyľovať.
 3. Dvakrát merajte a raz strihajte, inak povedané vyberajte rozumne.
  Nezačínajte robiť niečo len tak. Radšej o tom popremýšľajte – skutočne chcete mať pustený seriál? Naozaj chcete teraz vybavovať emaily? Je táto úloha, ktorú teraz chcete robiť, tá najdôležitejšia?
 4. Ponorte sa do toho, čo robíte, držte pozornosť a zameranie.
  Pokiaľ si chcete urobiť obed, tak smelo do toho, no majte na pamäti plné sústredenie na túto aktivitu. Ak chcete viesť konverzáciu, naozaj počúvajte a buďte duchom prítomný.
 5. Trénujte a aplikujte vo svojom živote.
  Singletasking nie je niečo, čo sa naučíte zo dňa na deň. Môžete začať hneď teraz, no pravdepodobne v tom nebudete najlepší hneď. Vydržte. Trénujte denne, v priebehu dňa. Nerobte nič iné, len trénujte. Tréningom sa vám singletasking dostane do krvi, teda vytvoríte si návyk.
psych.sk (Lukáš „digitálny kouč“ Franko), Leo Babauta
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )