Niektoré z nich sa vám možno budú zdať naozaj šialené, no skutočne sú výsledkom psychologických vedeckých štúdií.

Psychológiu považuje mnoho ľudí za jednu z najkrajších vied preto, že neustále ponúka nejaké nové poznatky a zistenia. Oblasť ľudskej mysle a psychiky je totiž sférou, ktorú môžeme označiť za nevyčerpateľnú. Ďalšie nové poznatky, ktoré nám psychológovia priniesli, sa týkajú osobnosti človeka. Ak ste si doteraz mysleli, že sa poznáte, mýlili ste sa.

#1: Vaša osobnosť má charakteristickú vôňu

Vedeli ste, že na svete existujú ľudia, ktorí dokážu vašu osobnosť charakterizovať len na základe vášho pachu? Dokázal to výskum, v ktorom dostali títo ľudia niekoľko obyčajných, bielych tričiek. Boli to tričká, v ktorých dobrovoľníci spali 3 predošlé noci. Títo ľudia len z pachu odevu dokázali zistiť, ktorí z dobrovoľníkov vyhľadávajú dominanciu, ktorí trpia úzkosťou, či ktorí majú predispozície k depresii. To, že charakteristika osobností na základe ich pachu sa zhodla s psychologickými testami, ktoré im boli vykonané vedci pripisujú produkcii hormónov a feromónov, ktoré sú prítomné aj v pote a niektorí ľudia ich dokážu bez problémov rozoznať.

#2: Vaša atraktivita je závislá aj od toho, s kým práve ste

Ako uvádza jedna štúdia, atraktivita nie je stálou veličinou. Mení sa v závislosti od toho, s kým práve ste, a to nasledovne: ak ste obklopení menej atraktívnymi ľuďmi, vaša atraktivita rastie. Samozrejme to platí aj naopak, ak ste v spoločnosti atraktívnejších ľudí, vaša atraktivita klesá.

#3: Ak často pomáhate, váš milostný život je aktívnejší

Ďalšia štúdia dokázala, že ak ste skôr altruistom, váš milostný život je pravdepodobne aktívnejší ako u ľudí, ktorí odmietajú pomôcť iným. Dokázalo sa tiež, že ľudia, ktorí pomáhajú často, majú aj viac sexuálnych partnerov.

#4: Optimizmus zvyšuje kvalitu vášho života

Ukázalo sa, že vidieť pohár poloplný a a nie poloprázdny je ešte výhodnejšie, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Štúdia sledovala po dobu 30 rokov až 447 respondentov a skúmala ako ich fyzickú, tak aj psychickú pohodu. Dokázalo sa, že kvalita života optimisticky naladených ľudí bola oveľa vyššia a lepšie bolo taktiež ich mentálne i fyzické zdravie.

pexels.com

#5:  Vaša výška ovplyvňuje výber vášho partnera

Myslíte si, že ženy preferujú vyšších mužov? Možno vás to prekvapí, ale posledné štúdie to nepotvrdili. Dokázalo sa, že ľudia si pri výbere partnera vyberajú ľudí podobnej výšky. Vedci sa domnievajú, že tento výber je podmienený našimi génmi.

#6: Najčastejšou príčinou vzniku úzkostných porúch je strach z neznámeho

Jeden z výskumov, ktorý túto teóriu potvrdil, meral silu žmurknutia respondentov pri miernych, neškodných elektrických šokoch. Niektoré z nich však boli očakávané a vopred oznámené, iné nie. Vedci spozorovali, že u ľudí, ktorí trpeli úzkostnou poruchou, bola sila žmurknutia pri nečakaných šokoch oveľa väčšia.

#7: Vaša tvár dokáže prezradiť, aký vzťah preferujete

Hovorí sa, že oči sú bránou do duše, no podľa tejto štúdie ňou je celá tvár. Dobrovoľníci boli požiadaní, aby na základe fotografií ľudí určili, aký je ich postoj k vzťahom. Šokujúce je, že až v 73% prípadov boli ich domnienky správne. Vo všeobecnosti totiž platí, že muži s väčším nosom, hranatou tvárou a malými očami preferujú krátkodobé vzťahy, rovnako ako ženy s väčšími ústami a väčšími očami.

#8: Psychopati preferujú horké jedlá

Podľa tejto štúdie by ste si mali dať pozor na ľudí, ktorí majú radi napríklad tonic, nesladenú kávu či horkú čokoládu. Dokázalo sa totiž, že sadisti, narcisti a psychopati majú najradšej výrazne horké chute.

Pozri aj: TÁTO 75-ROČNÁ ŠTÚDIA Z HARVARDU ODHALILA 5 TAJOMSTIEV K ŠŤASTNÉMU ŽIVOTU

Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )