Máte ho alebo vám chýba?

Sebavedomie je ako soľ. Ak je soli priveľa, jedlo sa nedá jesť, no ak jej je primálo, rovnaké jedlo je bez chuti a akési mdlé. Rovnako je to aj so sebavedomím. Ak ho má niekto priveľa, stáva sa neznesiteľným, no ak ho nemá vôbec, nemá najmenšiu šancu plniť si svoje sny a ciele. Kde je teda zlatá stredná cesta?

Toto je 9 návykov ľudí, ktorí majú zdravé sebavedomie.

Dokážu si priznať chybu a keď je to potrebné, dokážu sa ospravedlniť

Určite máte aj vy vo svojom okolí niekoho, komu by z hlavy spadla pomyselná korunka, keby vyslovil slovko “prepáč”. Ide však o ľudí, ktorí žijú vo svojom dokonalom svete, kde nie je prípustné, aby pochybili. Ak však niekto má zdravé sebavedomie a veci vidí také, aké skutočne sú, priznať si chybu a ospravedlniť sa im nerobí problém.

Majú guráž robiť veci, ktorých sa iní boja

“Ani to nebudem skúšať, na to nemám.”

“Vôbec si v tom neverím…”

…tieto a podobné vety v slovníku ľudí, ktorí majú zdravé sebavedomie, nenájdete. Svoje schopnosti nenadhodnocujú, no ani ich nepodceňujú. Vedia, aká je ich hodnota a ich sebavedomie je jedným z hlavných zdrojov ich úspechu.

Photo by Heng Films on Unsplash

Neboja sa požiadať o pomoc

Nemyslia si o sebe, že sú najmúdrejší na svete a požiadať niekoho o pomoc pre nich nie je ničím ponižujúcim. Radi pomoc prijmú a rovnako ju aj radi poskytnú.

Nebažia po pozornosti

Je im smiešne, ak si o sebe niekto myslí, že je stredobodom vesmíru a povyšuje sa nad ostatných. Nepotrebujú byť stredobodom pozornosti a nemusia na seba umelo upozorňovať – ľudia si ich vďaka ich charizme a úspechom všimnú aj bez toho.

Vedia, že človeka netvorí len fyzická schránka

Ľudské telo je očami viditeľné a preto mu venujeme najväčšiu pozornosť. Oni však rovnakú pozornosť venujú aj svojej mysli a duši – vedia, že komplexnú spokojnosť dosiahnu len vtedy, ak budú všetky tieto 3 elementy v rovnováhe.

Unsplash.com/Mohammad Metri

Sú dobrí poslucháči

Vždy si nájdu čas na to, aby vypočuli kohokoľvek zo svojich blízkych – avšak len vtedy, keď vedia, že kedykoľvek by to urobil aj ten druhý. O svoj čas sa radi podelia s ľuďmi, s ktorými si rozumejú, no ak zistia, že ich chce niekto len využiť, alebo že je “energetickým upírom”, bez ospravedlnenia ho odstrihnú zo svojho života.

Často hovoria “nie”

Niektorí ľudia toto slovo vo svojom slovníku nemajú a potom sa len trápia. Robia veci, ktoré robiť nechcú a tie ich oberajú o čas i o energiu. Človek so zdravým sebavedomím však dokáže komukoľvek povedať “nie” a stráni sa ľudí, ktorí túto odpoveď nedokážu pochopiť.

Nesúdia iných

Samozrejme, nie s každým si vychádzajú dobre. No ak si s niekým nedokážu nájsť spoločnú reč, jednoducho sa s ním nebudú stretávať, nebudú ho súdiť a nebudú o ňom šíriť klebety. Bolo by to pod ich úroveň, pretože veľmi dobre vedia, že každé správanie má svoju príčinu – ktorá je pre iných veľakrát neviditeľná.

pixabay.com

Ich sebadôvera vychádza zvnútra

Na to, aby ju získali, nepotrebujú dosahovať úspech za úspechom. Nepotrebujú na to ani súhlasné prikyvovanie okolia. Ich sebadôvera totiž vychádza z ich vnútra – bez ohľadu na to, čo si myslí ich okolie a bez ohľadu na to, v akej ťažkej situácii sa nachádzajú.

Pozri aj: 8 životných pravidiel, ktorými sa riadia hlúpi ľudia

themindsjournal
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy