Na akej úrovni je vaša komunikácia s ľuďmi? Dokážete so všetkými viesť plnohodnotnú konverzáciu?

Ako často sa vám podarí prekuknúť človeka, ktorého stretnete prvýkrát? Väčšinou sa na neho pozriete a podľa prvého dojmu ho ihneď hodnotíte. Častokrát sa stáva, že úplne neprávom ho odsúdite a daný človek vôbec nie je ten, za ktorého ho považujete. Stáva sa to aj nám, priznávame. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako však odhadnúť človeka podľa jeho prvých slov, gest, či postojov? Odhalí vám to LaRae Quy, ktorá pracovala vyše 23 rokov pre FBI. Ako sama hovorí: „Nemusíte byť prvotriedny detektív, aby ste pochopili to, čo vám človek signalizuje. Všetko, čo musíte vedieť, je to, kde a na čo sa treba pozerať.“ Ako teda môžeme daného človeka odhaliť? LaRae vám to prezradí.

Definujte ich základný model správania

K dispozícii k tomu máte celý rad fyzického správania, ktorým sa ľudia zaoberajú. Napríklad sa pozerajú počas rozhovoru na podlahu, prekrižujú ruky, škrabú sa na hlave alebo sa hojdajú dopredu a dozadu. Robia to z rôznych dôvodov. Buď to robia zo zvyku, alebo sú nervózni, snažia sa vás oklamať atď.

Dávajte si pozor na ich spôsoby

Dávajte si pozor na správanie jednotlivca, na jeho slová či gestá. Všimli ste si, že sa počas rozhovoru niekto škrabe na hrdle, keď je nervózny? Je dosť možné, že skrýva viac, ako by bolo zrejmé na prvý pohľad.

Venujte pozornosť ich gestám

Jediné gesto či slovo nemusí mať okamžite skrytý význam. Ak sa však opakujú, venujte im pozornosť. Ak niekto opakovane kašle, škrabe si hlavu alebo prehadzuje náhodne nohami. V takýchto prípadoch by ste mali byť opatrní.

Porovnávajte správanie

Ak zistíte, že niekto začne robiť niečo neobvyklé, taktiež tomu venujte pozornosť. Ako človek komunikuje s ostatnými v izbe? Ako sa mení jeho mimika? A aké sú jeho pózy či reč tela?

Pozrite sa do zrkadla

Pixabay
Pixabay

Zrkadlové neuróny, ktoré sú umiestnené v našom mozgu, odrážajú stav našej mysle. Napríklad úsmev aktivuje svaly, ktoré sú zodpovedné za šťastný výraz tváre. Keď sa naopak mračíme, ukážeme najavo svoju nespokojnosť. Keď sa pozrieme na niekoho, kto sa vám páči, dávate to najavo signálom svojich tvárových svalov. Ak to osoba cíti rovnako, z jej tváre to ihneď prečítate. Tak isto prečítate aj to, keď jej na vás niečo vadí, alebo neprejavuje rovnaký záujem, ako vy.

Nájdite silný hlas

Najsilnejšia osoba nie je vždy tá, ktorá stojí na čele skupiny. Sebavedomá osoba má spravidla silný, prenikavý hlas. Je to často človek so slabou osobnosťou, ktorá do značnej miery závisí na ostatných. Ak dokážete určiť to, ktorý človek má v skupine najsilnejší hlas, máte šancu zvýšiť svoju úspešnosť.

Pozorujte, ako hovoria

Ak sa človek pozerá na podlahu či na nohy, svedčí to o tom, že má nedostatok sebavedomia. Ak zistíte, že človek vo vašej skupine sa správa podobne a začnete sa mu venovať, posilní to jeho dôveru vo vás. Ak mu však budete klásť priame otázky, na ktoré sa bude báť odpovedať, môže to mať opačný efekt.

Identifikujte ich osobnosť

Pixabay
Pixabay

Každý z nás má jedinečnú osobnosť, ktorá však stojí na spoločných základoch tých ostatných osobností. Mali by ste sa väčšinou pozerať na tieto základné znaky:

  • Je daná osoba introvert či extrovert?
  • Je interakcia s ostatnými východiskovým bodov pre ich činy?
  • Ako sa človek vyrovnáva s rizikom a neistotou?
  • Čím najviac kŕmi svoje ego?
  • Ako sa správa v stresových situáciách?
  • Čo majú radi, keď sú uvoľnení?

Majte však na pamäti, že budete potrebovať čas a prax, kým sa naučíte dokonale čítať ľudí. Ak sa však budete držať týchto zásad a budete si všímať tieto veci, zlepšíte svoje schopnosti pozorovania a samozrejme aj schopnosť porozumieť ľuďom, čo bude mať priamy dopad na efektívnejšiu komunikáciu s nimi.

LaRae Quy
Všetko začína v tvojej hlave

Viac článkov