Psychologické teórie nám poskytujú odpovede na to, prečo sa správame tak, ako sa správame. Niektoré z nich však môžu od základov zmeniť náš život.

Možno sa niekedy spýtate samých seba, prečo ste v danej situácii zareagovali tak a nie inak. Za všetko môžu psychologické teórie, ktoré máme vštepené v našej mysli a podvedome sa podľa nich správame. Pokúste sa osvojiť si týchto 5 a uvidíte, ako sa váš. život pohne k lepšiemu. 

Všetko, čo potrebujeme, je láska

pexels.com

Istá harvardská štúdia neuveriteľných 75 rokov zbierala dáta 268 študentov narodených medzi rokmi 1938-1940. Na čo prišla? Záver tohto masívneho výskumu bol taký, že najdôležitejšou vecou v našom živote je láska.

Človek totiž môže mať skvelú prácu, vynikajúcich priateľov, príkladnú rodinu, peniaze či pevné zdravie, no ak nemá partnerskú lásku, časom zistí, že na žiadnej z týchto vecí až tak nezáleží.

Absolútna moc je deštruktívna

Ďalšia štúdia ukázala, ako môže moc ovplyvniť naše správanie. Účastníci výskumu boli rozdelení do viacerých skupín, vždy pozostávajúcich z 3 osôb. Jedna z nich bola vždy vyhlásená za vodcu. Vodca mal na starosti prideľovať ostatným členom skupiny body – na základe ich zásluh a prístupu k jednotlivým úlohám.

Počas experimentu prišli výskumníci ku každej zo skupín a priniesli im na podnose 5 sušienok. Ako sa ukázalo, zatiaľ čo “podriadení” si vzali po 1 sušienke, “vodca” si vzal takmer vždy 2 sušienky. Okrem toho tiež výskumníci spozorovali, že vodcovia jedli vo väčšine prípadov neslušne – mľaskali, jedli s otvorenými ústami, či zanechali po sebe priveľa omrviniek.

Chamtivosť a neslušnosť však neboli jediným problémom, výskumníci zaznamenali u vodcov aj isté formy agresie či sexuálne návrhy.

Sme to, čo hovoríme

Určite ste sa už neraz stretli s vetou “Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.” Dnes už vieme, že to platí skutočne doslovne.

Viacero výskumov totiž dokázalo, že akonáhle sa prepneme do iného “módu” a začneme hovoriť nejakou cudzou rečou, automaticky sa zmení aj naše premýšľanie. Hovorením iným jazykom sa z vás tak stáva iný človek.

Učenie sa cudzích jazykov teda rozširuje a zveľaďuje ľudskú myseľ tak, ako máločo iné.

Nedokážeme sa plne sústrediť viac než na jednu vec

pixabay.com

Multitasking bol niekedy skutočným hitom, no dnes už väčšina ľudí vie, že vám neprinesie naozaj nič dobré. Je totiž isté, že človek sa nedokáže naplno sústrediť na viac než jednu vec.

Dokázal to aj veľmi zaujímavý experiment s názvom “gorila test”. Jeho autorom sú psychológovia Christopher Chabris a Daniel Simons. Tí nakrútili video dvoch basketbalových tímov. Jeden tím mal biele tričká, druhý tím mal čierne tričká. Úlohou pozorovateľa tohto videa bolo rátať, koľkokrát si biely tím prihrá basketbalovú loptu.

Počas videa sa však stalo niečo bizarné. Zhruba na 9 sekúnd sa v ňom objavila gorila. Šokujúce však je, že výskum dokázal, že gorilu si všimlo iba 50% ľudí. Ak sa totiž niekto plne sústredil na počítanie prihrávok, tento “rušivý element” jednoducho nepostrehol.

 

Pozri aj: Existuje život po smrti? Toto sú 4 najzaujímavejšie teórie o tom, čo sa s nami stane, keď zomrieme

learning-mind
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy