Foto: Twitter

Austrálsky ekológ a botanik ukončil svoj život dobrovoľne vo veku 104-rokov.

Asistovaná samovražda i eutanázia je vo väčšine krajín sveta tabu. Úlohou lekárov i hlavným úsilím zdravotníctva je život zachraňovať a to za každú cenu. Na jednu stranu im musíme poďakovať a za ich prácu pochváliť. Na druhú stranu existujú prípady, keď je smrť pre pacienta z jeho subjektívneho pohľadu vykúpením. Tento názor mal pravdepodobne i austrálsky botanik a ekológ David Goodall, o ktorom ste pravdepodobne dodnes ani nepočuli. Jeho čin však možno zmení pohľad na asistovanú samovraždu v modernej spoločnosti. 

David Goodall, 104-ročný austrálsky ekológ, ktorý odcestoval do Švajčiarska, aby tam dobrovoľne ukončil svoj život, vyjadril v stredu nádej, že jeho krok zmení názor na eutanáziu. Jeho slová zazneli na stredajšej tlačovej konferencii vo švajčiarskom Bazileji. Goodall nejavil žiadne známky nervozity a nemal pochybnosti o svojom rozhodnutí, poznamenala agentúra DPA.

Goodall podstúpil dobrovoľné ukončenie života dnes vo štvrtok 10. mája. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News. „Je ešte veľa vecí, ktoré by som chcel urobiť, ale už je na to príliš neskoro,“ uviedol na stredajšej tlačovej konferencii Goodall.  Austrálska iniciatíva na podporu eutanázie Exit International, ktorej je Goodall členom už 20 rokov, vyzbierala na pokrytie jeho cestovných nákladov do Švajčiarska takmer 20.000 dolárov. Zakladateľ Exit International Philip Nitschke v nedávnom rozhovore pre DPA uviedol, že Goodall je v dobrom fyzickom stave, ale kvalita jeho života sa už mierne zhoršila. Sám vedec vyhlásil, že stráca zrak a sluch a takto už ďalej nechce žiť.

104-ročný ekológ a botanik opustil svet dobrovoľne asistovanou samovraždou – svoj život teda ukončil sám, vlastnou rukou (pri eutanázii život usmrcuje druhá osoba). Goodall si sám vnútrožilne podal smrtiacu dávku lieku Nembutal, ktorý sa používa pri epileptických záchvatoch i ako sedatívum pri operáciách. Pri jeho boku stáli v posledných chvíľach i jeho príbuzní.



Goodall svojím rozhodnutím a činom (vo Švajčiarsku legálnym), spustil vlnu rôznorodých reakcií. Kým mnohí dúfajú, že sa vedec stane symbolom spoločenskej zmeny, odporcovia asistovanej samovraždy jeho rozhodnutie odsudzujú. Samotný Goodall o medializáciu svojej smrti vôbec nestál. Zo záujmu o jeho príbeh bol veľmi prekvapený. Tlačovú konferenciu, ktorá sa uskutočnila deň pred jeho smrťou ukončil až potlesk zástupcov zúčastnených médií.

Pozri aj: Z Bratislavy sa bude lietať do exotického, afrického Marrákeša. Do zajtrajšej polnoci môžete tieto letenky kúpiť za extrémne nízku sumu

Uložiť článok

Najnovšie články