Foto: NASA, ESA/Andreas Mogensen

Ide o jav zvaný airglow.

Interakcie medzi svetlom zo Slnka a nabitými časticami v atmosfére môžu vytvárať rôzne javy. Asi najznámejším je polárna žiara, s ktorou sme sa stretli už aj na Slovensku. Avšak, nie je to jediný jav, ktorý vzniká v atmosfére. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Iným zaujímavým, aj keď pre pozorovateľa zo Zeme možno menej intenzívnym javom je tzv. airglow. Je podobný polárnej žiare a síce je možné ho vidieť aj zo Zeme, práve z vesmíru nadobudne úplne iný pohľad, uvádza IFL Science.

Dvojitý airglow

Snímku, ktorú zverejnila NASA 30. januára 2024, vytvoril astronaut Andreas Mogensen a nad zemskou atmosfére je vidieť dvojitú žiaru. Žltá žiara je spôsobená časticami sodíka v atmosfére a červená je spôsobená kyslíkom a hydroxylom (kyslíkom a molekulou vodíka), ktorý je vo vyššej atmosfére.

Foto: NASA, ESA/Andreas Mogensen

Tento dvojitý airglow je spôsobený interakciou svetla s molekulami či atómami. Svetlo energizuje molekuly a oddeľuje z nich elektróny a nastáva vyžarovanie energie, čím vzniká špecifická farba, ktorú je možné vidieť.

Úžasný pohľad, aký nám ukazuje tento záber, je možný iba z vesmíru, no je aj užitočný, lebo nám ukazuje, ako sa hýbu a distribuujú vrstvy v najvyšších častiach atmosféry.

Uložiť článok

Najnovšie články