Foto: Wikimedia commons

Množstvo bizónov v Amerike rapídne klesol v dôsledku ich vyvražďovania osadníkmi. Stalo sa to aj symbolom vyhladzovania pôvodných obyvateľov Ameriky.

Možno ste už narazili na známu fotografiu, na ktorej je znázornená hora lebiek. Reprezentuje hrozivý rozsah zabíjania bizónov skorými osadníkmi amerického západu. Prečo sa to dialo a čoho všetkého sa to stalo symbolom?

Americký bizón bol kedysi symbolom obrovskej krajiny neobmedzených možností a príležitostí. Ale americkí osadníci, ktorí prišli kolonizovať krajinu zabezpečili, že sa stal skôr symbolom hrôzy a desu, ako aj samotného osudu domorodých obyvateľov. Hora lebiek nahromadená na Stredozápade v polovici sedemdesiatych rokov ukazuje rozsah porážky bizónov, ktorú majú na svedomí americkí osadníci. Stala sa však metaforou aj na samotných obyvateľov.

foto: en.wikipedia.org

Odhady o tom, koľko bizónov sa na tomto území nachádzalo predtým, ako bolo obsadené európskymi osadníkmi, sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 60-miliónov. Domorodí Američania totiž kedysi žili s nimi v harmónii. Stali sa pre nich zdrojom potravy, z ich kožušiny si vyrábali oblečenie a používali ju na stavbu prístreškov, z kostí mohli vyrábať rôzne nástroje alebo zbrane.

Avšak americkí osadníci, ktorí prišli z východu, chceli získať viac pozemkov a zdrojov. Nevynechali teda ani bizónov. Lovci na idúcich cezpoľných vlakoch dokázali zostreliť aj niekoľkých naraz. Poľovnícky vlak potom zastavil a zobrali si bizóniu kožu na kabáty alebo ich jazyky, z ktorých vytvárali kulinárske pochúťky.

foto: en.wikipedia.org

Celkovo medzi rokmi 1800 a 1900 počet bizónov klesol zo spomínaných niekoľko desiatok miliónov na 325. Ide teda o neuveriteľne hrozivý pokles. Presné štatistiky o množstve bizónov zabitých osadníkmi a následky tohoto problému je veľmi náročné získať. Celkový rozsah problému však môžeme vidieť na distribúcii kožušín, ktorá je zaznamenaná v jednej zo železničných spoločností. Na východ bolo totiž prevezených 500-tisíc bizóních koží v rokoch medzi 1872 až 1874. Obchod s kožou totiž veľmi dobre vynášal.

foto: en.wikipedia.org

Bizón zobrazoval aj samotný osud pôvodného obyvateľstva. Neznamenal totiž len vyvražďovanie zvierat ale stal sa akýmsi až náboženským symbolom. Americkí osadníci boli určení k tomu, aby vlastnili krajinu Nového sveta od Atlantiku až po Tichý oceán. Dokonca aj vyhladzovanie pôvodných obyvateľov Ameriky je úzko späté s týmto symbolom. Ide totiž o ďalšiu obeť zjavného osudu.

Vďaka ochrane bizónov ich populácia v súčasnosti znova vzrástla. V celej Severnej Amerike ich žije približne 500-tisíc. Avšak len menej ako 5-tisíc z nich je neohrozených a bez výskytu chorôb.

Pozri aj: Človek tu čoskoro neprežije ani 6 hodín. V tejto oblasti žije 400 miliónov obyvateľov, no o niekoľko desaťročí sa premení na zónu smrti

allthatsinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články