Foto: Wikimedia commons

Vo vedeckom výskume sa občas nájdu poriadne kuriózne prípady.

Jedným z nich je nový experiment, vďaka ktorému vedci prišli na novú a omnoho lacnejšiu alternatívu k filtrovaniu vody. Inšpirovali sa však na veľmi zvláštnom mieste a to v štúdii Alana Turinga. Ten sa počas svojho života venoval najmä kódovaniu a matematickým výpočtom. Jednu svoju štúdiu však venoval aj biológii. V tej sa venoval sfrabeniu zvierat a rastlín, vzorom na ich povrchu či srsti a tomu, kde má ich typický vzhľad pôvod.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pozri aj: 8 zaujímavých faktov o mužovi, ktorý prelomil Enigmu a vyhral druhú svetovú vojnu


Od pruhov zebry, cez škvrny leoparda až po textúru na muchotrávke. Všetky tieto vzory na živočíchoch a rastlinách majú niečo spoločné. Tieto vzory vznikajú vďaka hormónu, ktorý sa nazýva morfogén. Ide o chemikáliu, ktorú vylučujú bunky a tie následne ovplyvňujú rôzne biologické funkcie. Napríklad to, do akej veľkosti rastlina či zviera vyrastie, alebo ako bude vyzerať ich pigment.

britský matematik, logik, kryptograf a vojnový hrdina
Wikimedia

Turing sa pozrel na túto problematiku z hľadiska biológie, no aj z hľadiska matematiky. Vďaka tomu nebol obmedzený len jedným vedným oborom a bol schopný prísť na revolučný dôkaz o tom, kde sa berie typický vzhľad flóry a fauny. A ako je možné, že je tak pravidelný? Od jeho štúdie sa odpichli vedci z čínskej provincie Hangzhou. Tí vytvorili nanoskopickú spleť rúrok, ktorá je zostavená z látky podobnej nylonu. Nazýva sa polyamid a veľmi úzko súvisí s činnosťou morfogénneho hormónu.

Vedci skombinovali látku, ktorá sa bežne používa pri filtrovaní vody, teda trimesoylchlorid a zmieňovaný polyamid. Ich kombinácia dokázala dodržať Turingov model morfogénov. Keď sa na svoju nanoštruktúru vytvorenú z trimesoylchlorid a polyamidu pozreli pod mikroskopom, zistili, že vytvorili nesmierne účinný vodný filter. A teda omnoho lacnejšiu alternatívu k filtrovaniu vody, akú poznáme dnes.

Group of water filter pitchers on table

Tím vedcom neskôr filter otestoval so slanou vodou a zistil, že väčšie soli ako napríklad síran horečnatý dokázal úplne odstrániť. Naopak, pri menších soliach, teda v prípade chloridu sodného si poradil len s polovicou obsahu. Nie je to síce obrovský objav, no sú to dobré správy aj pre vašu peňaženku. Pokiaľ nechcete piť chlórovanú vodu z vodovodu a v kuchyni využívate filter na vodu, vďaka tomuto objavu a najmä vďaka Turingovi to teraz budete môcť robiť za omnoho menšie peniaze.

Pri pretlaku piatich atmosférach dokáže nový filter spracovať až 125 litrov vody za hodinu. Takže filtrovaním zároveň strávite aj omnoho menej času. Turingov objav bol vlastne matematický. Inšpirovaný bol prírodou a viedol k biologickej revolúcii. Tomu sa vraví irónia, ktorá by ho určite pobavila.

Pozri aj: Posledná štúdia Stephena Hawkinga o vesmíre bola práve teraz publikovaná. Jej závery môžu spôsobiť revolúciu v chápaní kozmu

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články