Foto: unsplash/ Jc Gellidon

Veríme, že na svete niet človeka, ktorého srdce by sa neroztápalo pri pohľade na roztomilé šteniatko.

Štvornohý priateľ je to najlepšie, čo si človek môže priať. Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepším priateľom človeka a aj zarytí milovníci mačiek zvyčajne pripustia, že pes je skvelé stvorenie. Videli ste však už niekedy, ako vyzerá mopslík počas MRI vyšetrenia?

Ako vyzerá mopslík počas MRI vyšetrenia?

Zvieracia ríša je nesmierne pestrá a platí to aj v prípade psov. Nájdete dlhosrstých, krátkosrstých a dokonca aj psíkov takmer bez srsti. Čo sa týka bytových psíkov, pomerne veľkej obľube sa tešia mopslíci. So stlačeným nosom a veľkými očami sú skutočne rozkošné, videli ste však už niekedy mopslíka na zábere z MRI vyšetrenia? Práve fotografia z takéhoto vyšetrenia najnovšie kolujem internetom, informuje portál Bored Panda.

Tvár roztomilého psíka sa razom zmení na desivé stvorenie s obrovskými očami. Aj keď môže byť takýto pohľad desivý a zábavný zároveň, mnohí odborníci upozorňujú na fakt, že mopslíky môžu vďaka svojej telesnej konštrukcii trpieť nepríjemnými zdravotnými komplikáciami. Môže za to najmä šľachtenie psov, ktorého cieľom je zvýrazniť želané črty a potlačiť tie menej žiaduce. Za svoj výzor teda mopslíky vďačia zámerne spôsobeným deformáciám. Pred desaťročiami totiž vyzerali celkom ináč a mali napríklad dlhšie ňufáky.

Mopslíkov a buldočkov trápia závažné zdravotné komplikácie

Aj keď je teda mopslík skvelým spoločníkom, veľké množstvo zdravotných komplikácií spôsobilo, že nejeden šľachtiteľ sa pokúša prinavrátiť mu pôvodnú telesnú konštrukciu. Vznikol tak tzv. retro mopslík, ktorý je oveľa zdravší a šťastnejší ako jeho moderná verzia. Samozrejme, to neznamená, že by sme mali mopslíkov s krátkym ňufákom zavrhnúť. Nie je však správne rozplývať sa nad roztomilosťou zvieraťa, ktoré kvôli ľudskému rozmaru očividne trpí.

Zdravotné komplikácie trápia nielen mopslíkov, ale aj ďalšie plemená, ktoré sú brachycefalické, čo znamená, že majú plochú tvár. Ako uvádza portál The Telegraph, len 7 až 15 percent mopsov, francúzskych buldočkov a ďalších plemien s plochou tvárou dýcha normálne. Zvyšok má viac či menej závažné problémy s dýchaním a vyžadujú si neustály dohľad veterinára. Spôsobuje to skrátený krk, dýchacie cesty, tvarovanie nozdier, ale aj obezita, ktorá je mimoriadne bežným problémom týchto plemien. Navyše, časté sú aj závažné poškodenia chrbtice.

Mnoho ľudí preto volá po zákaze, vďaka ktorému by bolo šľachtenie plemien s plochou tvárou a následnými zdravotnými komplikáciami zakázané. Zaviesť zákaz však nestačí, kým budú mať ľudia o tieto plemená záujem. Vždy sa totiž nájde spôsob, ako zákaz obísť. Našťastie, mopslík, ktorého majiteľ sa rozhodol so zábermi podeliť, je úplne zdravý.

Bored Panda
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )