foto: Public Domain, Wikimedia Commons

Kto by nechcel, aby žil jeho domáci miláčik večne?

Či už vlastníte psa, mačku alebo iného domáceho miláčika, vzťah s ním je jedinečný. Poskytuje psychickú oporu dokonca aj tam, kde človek zlyhal a nech urobíte čokoľvek, nebude vám to vyčítať, zahrnie vás nekonečnou láskou a vďakou.

Koľko rokov sa dožil najstarší pes na svete?

Iste všetci vieme, že vek zvierat sa ráta inak ako vek človeka. Kým desaťročný pes či mačka sú už považovaní za starcov, korytnačky sa môžu dožiť niekoľko desiatok rokov, v niektorých prípadoch dokonca aj viac ako sto. Najbežnejší domáci miláčik, pes, žije v priemere od 8 do 15 rokov. Viete však, koľko rokov sa dožil najstarší pes na svete? Rekordérov je hneď niekoľko a každý z nich sa dožil viac ako 20 rokov. Ten najstarší pes na svete sa však dožil až úctyhodných 30 rokov.

Najdlhšie žijúcim psom na svete sa stala Maggie, austrálska kelpia, ktorá svoj život prežila na mliečnej farme. Nanešťastie, Maggie nemôže byť oficiálnym držiteľom rekordu, pretože jej majiteľ, Owner Brian McLaren, stratil dokumenty, v ktorých sa písalo napríklad aj to, kedy sa pes narodil. Aj keď teda bolo jasné, že už má niečo za sebou, nebolo možné jej vek dokázať. Pre portál The Independent sa však vyjadril, že Maggie prežila dlhý a šťastný život.

Keby sme jej vek prerátali na ľudské roky, znamenalo by to, že sa dožila viac ako 200 rokov, napriek tomu jej však zdravie slúžilo prekvapivo dobre. Rada sa prechádzala po dvore, na všetko dohliadala a občas zavrčala na mačky. Žiaľ, pred niekoľkými rokmi sa jej zdravotný stav zo dňa na deň zhoršil a Maggie napokon zomrela.

Rekordér Bluey

Oficiálnym držiteľom svetového rekordu, ktorý si vyslúžil aj zápis do Guinessovej knihy rekordov, je austrálsky dobytkársky pes menom Bluey. Ten sa podľa záznamov narodil 7. júna v roku 1910 a zomrel 14. novembra v roku 1939. Dožil sa úctyhodných 29 rokov a 5 mesiacov a zhodou okolností, jeho pôsobiskom bola austrálska farma, podobne ako v prípade Maggie. Pomáhal svojim majiteľom, Esme a Lesovi Hallovcom dozerať na ovce a iný dobytok.

foto: Public Domain, Wikimedia Commons

Dlhšie než Bluey a Maggie žil údajne miešanec labradorského retrívera a austrálskeho dobytkárskeho psa menom Chilla, ktorý mal dosiahnuť vek až 32 rokov a 12 dní. Ani o ňom neexistuje žiadny oficiálny záznam, vedcov to však podnietilo k bádaniu po tom, čomu vďačia niektoré psy, najmä tie austrálske dobytkárske, za svoju dlhovekosť. Ukázalo sa však, že čo sa dlhovekosti týka, v prípade držiteľov rekordu šlo len o náhodu. Priemerný vek dobytkárskych psov sa inak pohyboval okolo 13 rokov s odchýlkou približne 2 roky.

Rekordne dlho žijúcich psov nájdete nielen v Austrálii, ale po celom svete. Napríklad, bígel Butch z Ameriky sa dožil presne 28 rokov, mopslík menom Snookie z Južnej Afriky zas zomrel len niekoľko týždňov pred svojimi 28. narodeninami. Aj u našich južných susedov sa nájde rekordér, miešanec Buksi z Maďarska zomrel v roku 2017 vo veku 27 rokov. Čo sa slovenského rekordu týka, posledný zápis na stránke Slovenských rekordov bol urobený v roku 2017. Nemecký špic Erik z Trnavy vtedy oslavoval svoje 20. narodeniny.

Wikipedia, The Independent, Dogtime, Slovenské rekordy
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )