foto: (@esaoperations/Twitter)

Úlohou vesmírnych agentúr nie je len sledovanie vesmíru a vysielanie astronautov do vesmíru, ale takisto aj ochrana našej planéty pred možnými nárazmi asteroidov či iných telies.

Práve kvôli bezpečnosti sa vesmírna spoločnosť NASA rozhodla, že simuluje náraz asteroidu. Táto simulácia mohla odhaliť, ako by mohla naša planéta dopadnúť a čo by sa mohlo v skutočnosti stať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Celý experiment, ktorý sa konal pod záštitou NASA Federal Emergency Management Agency (FEMA) a European Space Agency (ESA), sa uskutočnil minulý týždeň, počas ktorého sa testoval dopad tohto druhu hrozby, ktorá nám môže kedykoľvek hroziť. Experiment, ktorý je nazvaný IAA Planetary Defense Conference ukázal 60 metrov dlhý asteroid s rýchlosťou 19 kilometrov za sekundu (43 000 mph). Jeho miesto dopadu bol známy park v New Yorku, Central Park.

foto: Pixabay

A ako sa darilo Zemi? Príliš dobre nie. Sila asteroidu bola neuveriteľných 20 megaton, čo je približne 1000-násobok energie bomby spustenej na Hirošimu. Aj napriek tomu, že bol tento asteroid iba hypotetický, jeho výsledok nebol vôbec dobrý a môže predpovedať skutočný scenár, ktorý sa jedného dňa uskutoční.

Aj napriek tomu, že experiment trval len päť dní, dal by sa jednoducho aplikovať do reálneho života. Časový rámec, s ktorým NASA počítala, bol osem rokov. Asteroid by bol objavený 26. marca 2019, a preto by sme mali nejaký ten čas na to, aby sme vyriešili, čo s týmto „problémom“ urobiť.

Samozrejme, vesmírna spoločnosť má aj presný plán, čo by s asteroidom urobila. V hypotetickom scenári by v roku 2021 vyslala prieskumnú misiu, aby sa o asteroide dozvedela niečo viac. O tri roky na to, v roku 2024, by boli poslané tri sondy, aby asteroid rozbili. Výsledok by mal byť teda taký, že hlavné telo asteroidu by bolo odklonené, no jeho zlomok by bol stále na ceste k Zemi.

A čo teda s kúskom, ktorý by sa k Zemi nebezpečne približoval? Z miesta, na ktoré by asteroid mal padnúť, by boli ľudia evakuovaní a 29. apríla 2027 by sa asteroid so Zemou zrazil. Výsledkom by bol úplne zničený Manhattan. Dobrou správou je však to, že by neboli žiadne straty na ľudských životoch.

Vďaka najnovším technológiám máme tak možnosť objavovať potenciálne problematické asteroidy, ktoré by nás mohli ohrozovať. Pomocou nich tak môžeme niekoľko rokov dopredu vedieť, ako zachrániť stovky až tisícky ľudských životov.

Simulácie podobné tejto sú dobré nielen na to, aby sme si vedeli predstaviť danú situáciu, ale takisto aj na to, aby sme začali uvažovať o ďalších problematikách, ktoré sa spolu s padajúcimi predmetmi vo vesmíre objavia. Medzi tieto problematiky patrí napríklad to, ako by sa asi obyvatelia miest, kam by asteroid dopadol, správali? A ako rýchlo a dlho by trvala evakuácia nebezpečných miest? Riadenie takejto katastrofy si vyžaduje oveľa viac premyslených plánov a informácií, o ktorých by sme v iných prípadoch ani neuvažovali.

„Ak by ste vedeli, že váš dom bude o šesť mesiacov zničený a už sa tam nikdy nevrátite, platili by ste ďalej hypotéku?“ hovorí Victoria Andrews, pracovníčka NASA. Dopady asteroidov sú jedinou prírodnou katastrofou, ktorej dokážeme zabrániť a o ktorej vieme desaťročia vopred.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články