Foto: TASR/AP Photo (Virginia Mayo)

18-ročná švédska ekoaktivistka kritizuje potravinársky priemysel.

Známa švédska aktivistka Greta Thunberg sa opäť stala centrom pozornosti médií, fanúšikov i neprajníkov. Môže za to jej nedávne vyhlásenie, v ktorom otvorene kritizuje globálny potravinársky priemysel. Ten označila za jeden z najväčších problémov, ktoré spôsobili globálnu klimatickú krízu.

18-ročná aktivistka Greta Thunberg sa nedávno spojila s medzinárodnou charitatívnou organizáciou Mercy For Animals. Spoločne sa snažia všetkým vysvetliť, že globálny potravinársky priemysel je jedným z hlavných dôvodov, kvôli ktorým svet musí bojovať s klimatickými zmenami.

Vo svojom najnovšom videu vysvetľuje a dvíha varovný prst, že pokiaľ ľudstvo nezmení svoje stravovacie návyky, „tak sme v r*ti“, píše web LAD Bible.

Mäso pre našu existenciu nepotrebujeme

Vo videu Greta vysvetľuje a výzva ľudí, aby zvážili prechod na stravu na rastlinnej báze, pretože celosvetové štatistiky sú hrozivé. „Klimatická kríza, ekologická kríza a kríza v zdravotníctve – toto všetko je vzájomne poprepájané. Spôsob, akým vyrábame jedlo, chováme zvieratá, ničíme pôdu, aby sme mohli pestovať to, čím následne budeme kŕmiť zvieratá… to jednoducho nedáva zmysel,“ hovorí Greta vo videu, ktoré zdieľala prostredníctvom sociálnych sietí.

Svoje tvrdenia ďalej dopĺňa aj štatistickými údajmi. Až 83 percent poľnohospodárskej pôdy na svete je využívaných na pestovanie rastlín, ktorými sa vykrmujú zvieratá, ktoré následne skonzumuje človek. „Zvieratá pritom tvoria len 18 percent našich kalórií,“ dodáva 18-ročná švédska aktivistka. Podľa nej, ak to takto bude pokračovať, prídeme o pôdu a aj o jedlo, pretože ho neskôr nebude kde pestovať.

Celé video so silným odkazom Grety, ktorý poskytuje viacero momentov na zamyslenie, si môžete pozrieť nižšie.

Ak vymrú zvieratá, vymrieme aj my

Samotná Greta je hrdou vegánkou už niekoľko rokov. Podľa nej neustále zvyšujúci sa dopyt ľudstva po mäse a mäsových výrobkoch spôsobuje ničenie biotopov na celom svete a tiež je dôvodom, pre ktorý prichádzame o „nespočetné množstvo“ druhov zvierať a rastlín. „A to je naprd aj pre nás. Oni sú naším systémom podporujúcim život. Ak sa pominú oni, pominieme sa aj my,“ vysvetľuje Greta.

Zároveň vyzýva, aby prechod na rastlinnú stravu zvážila väčšina z nás, pretože ak nezmeníme svoje stravovacie návyky, „tak sme v r*ti“.

Nie je to prvýkrát, čo Greta takýmto spôsobom prehovára do duší ľudí po celom svete. Priznáva, že to nemusí byť pre niekoho ľahké, no môže to zmeniť skutočne veľa. Potravinársky priemysel ničí našu planétu a len my dokážeme zvrátiť zdanlivo nezvrátiteľné.

0
Uložiť článok
Komentovať