Foto: Pixabay, interez.sk

Ako zistiť či váš počítač ťaží kryptomenu a ako tomu možno zabrániť?

Všetky aktuálne negatívne reakcie spojené s využívaním internetu momentálne smerujú k sociálnej sieti Facebook. Po škandály so zneužívaním osobných údajov sa tomu nemožno čudovať. To, či ste boli do kampane Cambridge Analytica zapojení i vy, zistíte celkom jednoducho. Dnes ale dáme Facebooku na chvíľu pokoj a pozrieme sa na inú nástrahu internetu 21. storočia. Ako zistiť, či vaše zariadenie ťaží kryptomenu a ako tomu môžete zabrániť?

Článok pokračuje pod videom ↓

Pre aktuálny svet internetu v roku 2018 platí jedna dobrá správa. Ohrozenie tradičnými typmi malvéru, ktoré poškodzujú a odcudzujú informácie z počítačových zariadení, neustále klesá. Zdá sa, že takémuto poškodzovaniu užívateľov internetu odzvonilo. Do popredia sa totiž dostáva celkom nový spôsob, ktorý je pre „hackerov“ oveľa atraktívnejší. Ťaženie kryptomien.

Monero, ByteCoin, AEON a desiatky ďalších kryptomien – digitálne meny, ktoré celkom ovládli moderný svet internetu. Oproti škodlivým malvérom a iným počítačovým vírusom majú obrovskú výhodu. Prinášajú priamy zisk. Preto sa v posledných rokoch stali kryptomeny a najmä ich ťaženie bez vedomia majiteľa počítačového zariadenia hlavným rizikom, s ktorým sa počas surfovania na internete stretávame.

Foto: Pexels

V počítačovej kriminalite sa kryptominácia (proces ťaženia kryptomeny) stala druhou najčastejšou aktivitou na internete a to pri fyzických osobách i firemných počítačových zariadeniach. Kryptominácia prebieha na našich stolových počítačoch, notebookoch, smartfónoch a dokonca aj smart televíziách. Počítačoví kriminálnici touto aktivitou prichádzajú priamym ziskom a všetku prácu za nich pritom urobí možno i vaše zariadenie.

Ťaženie kryptomien spočíva v dekryptovaní šifier a komplikovaným porovnávaním získaných údajov v rámci celej sieti. Kryptomena sa následne po týchto úkonoch pripíše človeku, ktorý túto operáciu vykonal. Počítačoví kriminálnici však na výpočty využívajú procesory iných užívateľov a to mnohokrát bez ich vedomia. Zjednodušene povedané, niekto môže využívať váš počítač bez vášho vedomia na to, aby sám prišiel k zisku digitálnej meny. Stačí si kliknúť na webstránku, prostredníctvom ktorej ku kryptominácii dochádza, a ste súčasťou tohto procesu. Výkon vášho počítača sa následne viditeľne spomalí. Ako to však zistiť a ako tomu možno zabrániť?

Ako zistiť, či môj počítač ťaží kryptomenu?

Ako sme už naznačili vo vyššie uvedenom odstavci, ťaženie kryptomien funguje prostredníctvom využívania procesoru počítača. Odhaliť takúto aktivitu je teda najjednoduchšie sledovaním jeho výkonu. A to je celkom jednoduché. Stačí si v operačnom systéme Windows otvoriť Správcu úloh (napr. cez klávesovú skratku CTRL+ALT+DEL) a zvoliť kartu výkon. V operačnom systéme MacOS túto funkciu nájdete v časti Aplikácie> Nástroje> a nakoniec Monitor aktivity.

Foto: interez.sk
Foto: interez.sk

Využitie procesora nie je síce pre každý počítač rovnaké, no všeobecne platí, že je pri bežnom používaní (prehliadanie internetu, používanie jednoduchých softvérov…) vyťažený na približne 20%. Pri návšteve webových stránok teda môžete sledovať výkon vášho procesora. Ak budú hodnoty evidentne vyššie, potom je možné, že prostredníctvom tejto stránky niekto ťaží s využitím vášho počítača kryptomenu. Ak výkon vášho procesu neklesne ani po odchode z danej stránky, váš počítač bol pravdepodobne „nakazený“ vírusom, prostredníctvom ktorého ťaženie pokračuje.

Ako sa ťaženiu kryptomien vyhnúť?

Ako sa tejto modernej počítačovej kriminalite na internete vyhnúť? Existuje niekoľko jednoduchých vecí, ktoré pre to môžete urobiť. Ochrana samozrejme nie je 100%, no pravdepodobnosť zneužitia vášho počítača určite znížite.

  • Využitie addonu do prehliadača Chrome – No Coin, minerBlock
  • Využitie AdBlocku
  • Ak zistíte, že výkon vášho procesoru je z neznámeho dôvodu privysoký, skontrolujte v Správcovi úloh programy, ktoré sú aktuálne spustené. Neznáme softvéry zatvorte (pozor na programy, ktoré sú bežnou súčasťou systému, no ich názov vám nič nehovorí)

Pozri aj: Správy v Messengeri mohli mazať iba ľudia z Facebooku. Čoskoro ich budete môcť vymazať aj vy a to aj hneď po odoslaní

businessinsider.com.au, cnet.comfossbytes.com
Uložiť článok

Najnovšie články