Reprofoto: Youtube

Konzumácia alkoholu nie je iba doménou ľudí.

O alkohole sa hovorí, že je metlou ľudstva. V skutočnosti však môže byť aj metlou pre zvieraciu ríšu. Je všeobecne známe, že ani zvieratá sa nevyhýbajú alkoholu či dokonca drogám. Najnovšie sa sociálnymi sieťami šíri video veveričky, ktorá sa “trošku” opila zo zhnitej hrušky. 

Zvieratá a alkohol

Zvieratá tiež pijú alkohol. Lepšie povedané ho konzumujú, keďže sa k nim dostáva najčastejšie vo forme nahnitého ovocia, v ktorom sa cukry prirodzene menia na alkohol. Je napríklad dlhodobo dokumentované ako africké slony konzumujú ovocie stromu marula. Slony ho milujú hlavne v čase, keď začína kvasiť a s radosťou ho konzumujú.

Možno si myslíte, že ho musia zjesť veľa vzhľadom k ich hmotnosti, aby sa opili. No nedávny výskum publikovaný v časopise Biology Letters naznačuje, že slony sú “ľahké váhy” v konzumácii alkoholu v porovnaní s ľuďmi, uvádza portál IFL Science.

Evolučná zmena u predka afrických ľudoopov totiž spôsobila pomerne vysokú toleranciu alkoholu. To znamená, že človek v porovnaní so zvieratami musí vypiť toho viac, aby účinky alkoholu nejako pociťoval.

Slony však nie sú jediné zvieratá, ktoré konzumujú alkohol. Od netopierov až po opice si množstvo zvierat užíva konzumáciu nahnitého ovocia.

Zvieratá a drogy

Niektorým zvieratám (rovnako ako ľuďom) alkohol nestačí, alebo preferujú niečo iné. Aj my sme vám pred časom priniesli správu o indických papagájoch, ktoré robia nálety na makovicové polia. Farmári boli z vtákov závislých na ópiu zúfalí, keďže im ničili úrodu a navyše boli aj agresívne.

Mnohí ste určite počuli aj o droge ayahuasca. Tú popíjajú amazonské domorodé kmene pri svojich rituáloch. Jej hlavnou zložkou je liana Banisteriopsis caapi. O jej účinku však vedia aj zvieratá, konkrétne jaguáre, ktorí sa ňou radi intoxikujú.

Veverička a hruška

Ako sme spomínali, alkoholu sa nevyhýba väčšina zvierat. Niektoré ho konzumujú zámerne, iné iba náhodou. Ťažko povedať, ako je to u tejto veveričky, ktorá sa javí, že ju nahnitá hruška poriadne zmohla.

Užívateľ, ktorý pridal toto video však v popise píše, že veverička prišla aj na druhý deň a bola už v poriadku.

Veveričkám zjavne stačí iba trochu alkoholu, aby sa u nich jeho efekt prejavil. Aj toto staršie video zobrazuje opitú veveričku, keď zjedla nahnitú tekvicu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )