flickr.com

Madagaskar, ostrov plný života, aký nenájdete nikde inde na svete. V najbližšom Cestovateľskom kine vás s ním zoznámi Katarína Lišková.

Poznáme ho najmä vďaka známemu animovanému filmu a kráľovi ostrova, ktorý pochádzal zo Slovenska. Reč je o najväčšom ostrove Afriky Madagaskare. Čo všetko o tomto kuse planéty viete? Nedotknutú prírodu, zvyky, tradície a históriu Madagaskaru vám načrtneme v našom dnešnom článku a viac sa s ním môžete zoznámiť už v najbližšom cestovateľskom kine.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kráľ Madagaskaru

Africký ostrov je s našou domovinou najviac prepojený prostredníctvom Mórica Beňovského. Ten sa v roku 1746 narodil vo Vrbovom. Beňovský však nebol len Madagaskarským kráľom. Bol prvým európanom, ktorý sa plavil po severe Indického oceánu a to sedem rokov pred Jamesom Cookom. Ako prvý Slovák navštívil štyri kontinenty a svojím dielom Pamäti a cesty sa stal autorom prvého slovenského bestselleru. V roku 1776 sa na žiadosť francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. stal kráľom Madagaskaru. Do tejto funkcie ho korunovali miestni kmeňoví náčelníci.

wikipedia.org

Vznik a príchod obyvateľov

Madagaskar kedysi dávno nebol vôbec ostrovom. Odborníci odhadujú, že sa od Africkej pevniny odtrhol asi pred 90 miliónmi rokov. Ak sa dobre pozriete na dnešnú mapu kontinentu všimnete si, ako krásne by zapadol pod Somálsky polostrov. Takto vznikol 4. najväčší ostrov sveta, ktorý sa ešte aj dnes od Afriky vzďaľuje. A odkiaľ prišli dnešní obyvatelia Madagakaru? Od Afrického obyvateľstva sa výrazne odlišujú a to preto, že ostrov asi pred 2000 rokmi osídlili ľudia, ktorí sa sem na kanoe priplavili popod Indiu až z Indonézie.

Frans Lanting/pinterest

Najpohostinnejšie etnikum sveta

Na Madagaskare sa teda v priebehu rokov stali „domorodými“ obyvateľmi Malgaši. Ide o miešancov medzi mongoloidnou a negroidnou rasou. Táto zaujímavá rasa vznikla práve vďaka miešaniu prisťahovalcov z Indonézie a domorodému obyvateľstvu madagaskarských pralesov, ktorí mali korene v Afrike. Malgaši patria dodnes k najpohostinnejším a najpriateľskejším ľuďom na planéte. Malgaši totiž žijú niečím, čo sa nazýva „Fihavanna“, v preklade bratstvo. Ide o akúsi „ideológiu“, ktorá tkvie v myšlienke žiť bez nepriateľstva a konfliktov. Práve preto sú Malgaši veľmi milí a pohostinní aj k úplne cudzím ľuďom.

Madagascar

Krajina akú nenájdete nikde inde

Vzhľadom na to, že Madagaskar je už 90 miliónov rokov izolovaný ostrov, môžeme tu dnes nájsť život v podobe ako nikde inde na svete. Až 90% rastlín a zvierat, ktoré môžete na ostrove stretnúť, nenájdete nikde inde na svete.

Madagascar
Madagascar

Posvätné lemury

Okrem Madagaskaru by ste ich v prírode hľadali po celom svete márne. Lemury, ktoré sú akýmsi symbolom tohto ostrova, sú pre pôvodných obyvateľov dokonca posvätné. Prečo je tomu tak, sa dodnes presne nevie, aj keď o týchto zvieratách kolujú mnohé legendy. Pravdepodobne však kedysi dávno ľudia verili, že lemury sú v podstate ich príbuzní, a preto sa stali na ostrove tieto zvieratá uctievané. Dnes na Madagaskare nájdete až 103 rôznych druhov a poddruhov lemurov, pričom každý jeden z nich je považovaný za vzácny, zraniteľný alebo ohrozený.

lemur
Lemur, Madagascar

Jedna z najlacnejších krajín

Madagaskar je raj pre cestovateľov a dobrodruhov. Krajina je pre totiž veľmi lacná. Nájdete tu lacné ubytovanie, lacnú stravu a lacnú dopravu. Odhaľovať krásy raja, aký nenájdete nikde inde na planéte, môžete skutočne za pár eur. Pokiaľ si však potrpíte na komfort a luxusné služby, potom Madagaskar pre vás asi nie je tým pravým miestom.

madagascar colours
Madagascar

Ak sa chcete o rajskom ostrove na východnom pobreží dozvedieť ešte viac neváhajte navštíviť najbližšie Cestovateľské kino s Katarínou Liškovou. Návštevníci budú spoznávať unikátnu faunu a flóru, v ktorej srdci sú fascinujúce baobaby, ale aj miestnu kuchyňu a domorodcov.

Cestovateľské Kino: Madagaskar

4. apríl – Bratislava (KC Dunaj) – odkaz na FB udalosť.

Lístky dostupné na tomto odkaze.

interez.sk (Lukáš M.)
Uložiť článok

Najnovšie články