Foto: Unsplash

Sociálne siete často nie sú realita.

S čoraz väčšou dostupnosťou mobilného internetu je prístup k sociálnym sieťam možný prakticky kedykoľvek. Táto nesporná výhoda však prináša aj svoju negatívnu stránku. Sledovanie „úspešných, krásnych, populárnych a bohatých“ ľudí môže v mnohých, najmä mladších sledovateľoch, vyvolávať pocit menejcennosti. Aj keď si to často neuvedomujú, chyby sú bežnou súčasťou našich životov a dokonalý svet sa dá žiť jedine na sociálnych sieťach. Aj preto sa operátor 4ka, ktorý poskytuje neobmedzený mobilný internet, spojil s Ligou pre duševné zdravie a spolu pripravili kampaň Robím chyby a  #jemito4. 

S akými nebezpečnými trendmi sa stretávajú mladí ľudia na internete?

Dokonalá pleť

Asi žiadna influencerka na Instagram nedá fotografiu svojej tváre, kde sa jej leskne čerstvé akné.

Keďže ale na Instagram fotografiu pridať chce, tak stačí toho skutočne málo. Mejkap, hra so svetlom, či v prípade, že sa vyrážka vyhodila iba na jednej strane tváre, tak sa odfotí z profilu a vybavené. Samozrejme, na tú stranu tváre, ktorú si odfotografuje, aj tak pred tým nanesie vrstvu mejkapu, aby zakryla nedokonalosti.

Dokonalá pleť totiž neexistuje. Jedine na Instagrame po použití mejkapu, správneho svetla a filtrov. Inak nie.

Foto: Pixabay

Postava

Pri pohľade na niektoré instagramové fotografie máme pocit, že niekto tu už celý týždeň nejedol. To platí nielen u žien, ale aj u mužov. Krásne a dokonale vyrysované telo, takmer bez gramu tuku, nás môže pomaly priviesť do depresie. Najmä pri pohľade na to, čo na sebe máme my.

Avšak, vytvoriť takú dokonalú fotografiu dá skutočne zabrať. Musia urobiť niekedy aj stovky záberov a niektorí si ešte dopomôžu Photoshopom. Preto sa za svoje telo, na ktorom sa, prirodzene, nachádzajú nedokonalosti, nemáme prečo hanbiť. Treba si povedať, #jemito4 a ísť ďalej.

Foto: Unsplash

Drahé oblečenie

Luxusná kabelka sem, ležérne pohodená drahá taška tam a my sa len čudujeme, keď vidíme koľko vlastne také obyčajné predmety dennej potreby stoja. Tieto produkty sú však často iba zapožičané práve na konkrétnu fotografiu a potom sú vrátené.

Ďalšia vec sú fejky. Z Číny sa dajú nakúpiť napodobeniny originálov za zlomok pôvodných cien a z fotografie nikto nezistí, že to, s čím sa influenceri pýšia, je iba lacný kúsok za pár eur.

Foto: Unsplash

Cestovanie

Pláže, hory, exotika. Pri pohľade na Instagram plný dovoleniek sa nám niekedy až tisnú slzy do očí. Často však nevidíme, čo je za tým. Mnohé takéto dovolenky sú iba krátkodobé. Rýchlo sa robia fotografie a na druhý či tretí deň sa letí domov. Áno, Instagram je potom ešte najbližšie dva týždne zapĺňaný novými a novými fotografiami, avšak influencer je už dávno doma.

Asi nikto by to nechcel meniť. Pri cestovaní či na dovolenke chceme oddychovať či spoznávať nové miesta a nie sa hodiny a hodiny pretŕčať pred objektívom. Možno síce tak často necestujeme, ale keď už áno, dokážeme si to lepšie užiť.

Foto: Unsplash

Milujúci partner

Keď už sa jednému z páru darí presadzovať na Instagrame, skúsi to aj partner. Spolu sú krásni, dokonalí a pôsobia idylicky. Čím viac postov, tým väčšia láska… Alebo aj nie?

Zverejňovanie citových vyznaní verejne môže dokonca signalizovať, že niečo vo vzťahu nie je v poriadku. A my sa potom odrazu čudujeme, keď sa dočítame, že sa náhle rozišli, lebo im to už spolu dlhšie neklapalo. Ako to? Veď ešte pred pár dňami zverejnili fotografiu, kde sa strašne ľúbia.

Láska a city sa nemerajú počtom spoločných fotiek, kde obaja vyzerajú ako z romantickej telenovely. Práve naopak. Najkrajšie je, že partner či partnerka má toho druhého rád so všetkým, čo ho vystihuje. A že robím niekedy chyby? No a čo? Robím chyby a je mi to 4.

Foto: Unsplash

Luxusné bývanie

Majú terasy, krásne veľké miestnosti a obrovskú záhradu. Pri pohľade na to si môžu mnohí zanadávať, že oni splácajú hypotéku za dvojizbový byt a hromžiť na nespravodlivosť sveta.

Avšak, videl niekto list vlastníctva? Čo ak miesto, ktorým sa na Instagrame propagujú ako „náš útulný domček“, je iba prenajatou nehnuteľnosťou či zapožičanou na bližšie neurčený čas?

Kým influencer môže o svoje bývanie prísť ako pri ľahkom fúknutí do domčeku z kariet, ty môžeš síce bývať skromnejšie, ale s istotou. A vtedy by s tebou menila aj samotná hviezda Instagramu.

Foto: Unsplash

Úspech

Má stotisíc sledovateľov a jediné hashtagy, ktoré sa u neho objavujú, sú „úspešný život“ či „moja cesta je úspech“. Ale je to tak naozaj? Skutočne je niekto úspešný tým, že na sociálnej sieti fotí seba či svoj nereálny život?

Úspech sa dá dosiahnuť aj inak a pritom na Instagrame môžeš mať menej ako sto sledovateľov. A byť úspešný v skutočnom svete je predsa niečo viac, ako byť úspešný v tom virtuálnom. Ak nabudúce uvidíš hashtag, v ktorom sa na Instagrame niekto chváli svojím úspechom, pridaj si k nemu svoj hashtag – #jemito4.

Foto: Pixabay

Dokonalý život

Párty, dovolenka, smiech, radosť a nič zlé. Instagram je plný ľudí s dokonalým a šťastným životom a my sa len čudujeme, či tí ľudia zažívajú aj niečo iné.

Nikto si ale na Instragram nedá fotografiu, keď mu je úzko, je smutný, či zažíva depresiu. Dokonalý život skrátka neexistuje a každý z nás prirodzene má aj pekné, no aj zlé chvíle. Instagram nie je odrazom reality, ale iba toho, čo niektorí chcú, aby ostatní považovali za realitu.

Foto: Unsplash

Málo lajkov

Ak má niekto tisíce sledovateľov, nemá núdzu ani o lajky. Ľudia už prirodzene klikajú na srdiečka a pridávajú ich svojim favoritom bez toho, aby sa hlbšie zamysleli.

A ty? Urobíš krásne zábery, zverejníš ich na Instagrame a čakáš, že lajky sa budú len tak sypať. Netrpezlivo klikáš na fotografiu a čakáš na prvý lajk, ktorý avšak akosi neprichádza. Potom aj príde, no ďalšie sa už nehrnú. Odrazu pocítiš pocit smútku či pomaly depresie. Ale úspech či kvalita sa nemeria počtom lajkov ani merítkom úspešnosti. Je to iba pokrivené vyjadrenie úspechu.

A možno práve ten jeden či dva lajky, ktoré dostane tvoja fotografia, sú tie pravé a skutočné a majú väčšiu váhu ako tie stovky, čo dostanú iní. Nemá zmysel sa nad tým hlbšie pozastavovať.

Robím chyby a je mi to 4

Sociálne siete sú obrazom dnešnej doby. Dokážu byť povrchné, nereálne, no pritom sa hrajú na skutočnosť. Ukazujú, čo by sa nám malo páčiť, ako by sme mali vyzerať alebo, čo by sme mali považovať za správne.

Niekedy až nezdravý tlak na dokonalosť v človeku môže vytvoriť negatívne emócie, úzkosť či dokonca depresiu. Nikto nie je bez chyby, no sociálne siete sa často snažia dosiahnuť opak. To môže v nás, v bežných ľuďoch, ktorí chyby prirodzene máme, prerásť až do duševných problémov.

Aj preto sa mobilný operátor 4ka pri príležitosti svojich už šiestych narodenín na slovenskom trhu, rozhodol spojiť s Ligou pre duševné zdravie a vytvorili kampaň Robím chyby a je mi to 4. 

Poukazujú ňou na nezdravý trend sociálnych sietí, ktoré vytvárajú ilúziu dokonalosti. Realita je však niekde úplne inde, čo však najmä niektorí mladí ľudia nevidia a sami seba pri prezeraní dokonalosti na sociálnych sieťach považujú za nevhodných pre tento svet. Toto je však mimoriadne nebezpečné.

Každý z nás je ale jedinečný a snaha byť vo všetkých ohľadoch perfektný iba popiera to, čím naozaj sme. Máme by sme byť sami sebou, byť na hrdý na seba a nebáť sa, že niekedy urobíme aj chybu. Lebo bez nich by sme to už neboli my a aj vďaka ním sme jedineční a svojím spôsobom tak vyčnievame nad ostatnými.

V spolupráci s operátorom 4ka
Uložiť článok

Najnovšie články