Ilustračné foto: Amar Pujari, Mandeep S Bajaj/BMJ Case Reports

Lekárov šokoval bizarný prípad.

Mladú ženu menštruácia dohnala až k slzám. Čo však bolo skutočne nezvyčajné, bol fakt, že žena ronila krvavé slzy a objavilo sa aj krvácanie z nosa. Čo spôsobilo, že jej zo slzných kanálikov tiekla krv?

Článok pokračuje pod videom ↓

Žene počas menštruácie krvácali oči

Mladá 25-ročná žena sa vybrala na pohotovosť s desivým problémom. Zo slzných kanálikov jej počas menštruácie začali tiecť krvavé slzy, píše portál Live Science. Išlo už o druhú epizódu za posledné dva mesiace, počas ktorej plakala krvavé slzy. Podľa lekárov ide o zriedkavé ochorenie, ktorému sa hovorí haemolacria a jej príčiny môžu byť rôzne.

V prípade mladej ženy haemolacriu nespôsobilo žiadne poranenie a jej oči boli inak celkom v poriadku. Bizarné však je, že k haemolacrii u nej v oboch prípadoch došlo práve vtedy, keď mala menštruáciu.

Lekári vysvetľujú, že v zriedkavých prípadoch môže dôjsť počas menštruácie ku krvácaniu mimo maternice. V prípade ženy sa zrejme spojili práve tieto dva javy, krvácanie mimo maternice a haemolacria, čo zapríčinilo ronenie krvavých sĺz.

Foto: pixabay

Aj keď krvavé slzy pôsobia na prvý dojem desivo, lekári nezistili žiadne ďalšie zdravotné ťažkosti. Ženu nebolela hlava, netrpela závratmi a abnormality neboli zistené ani v dutinách v oblasti tváre či v slzných kanálikoch, informuje prípadová štúdia publikovaná v časopise BMJ Case Reports.

Krv môže tiecť aj z bradaviek a z pľúc

Vo väčšine prípadov je haemolacria zapríčinená zápalom, traumou, nádorom alebo vysokým krvným tlakom. Občas ju vyvolajú ochorenia, ako je napríklad žltačka, anémia či vaskulárne poruchy, píše National Center for Biotechnology Information. To však nie je prípad tejto ženy, keďže netrpí žiadnym ochorením. Krvácanie mimo maternice sa môže prejaviť nielen krvavými slzami, ale napríklad aj krvácaním z nosa, uší, pľúc, z čriev, z neporanenej pokožky a dokonca aj z bradaviek.

Žena priznala, že v prvom prípade, keď sa objavili krvavé slzy, zároveň krvácala aj z nosa. Časť očného tkaniva je citlivá na hormonálne zmeny. Napríklad, zakrivenie a hrúbka očnej rohovky sa menia v závislosti od fázy menštruačného cyklu. Menia sa aj počas tehotenstva a počas laktačného obdobia.

Foto: pixabay

Lekári žene nasadili liečbu v podobe orálnej antikoncepcie. Po troch mesiacoch od začiatku liečbu sa už krvácanie z očí nezopakovalo. Orálna antikoncepcia však nie je vhodná ako dlhodobé riešenie problému. Vedci preto plánujú vykonať viacero výskumov, ktoré by mali objasniť, čo presne nezvyčajný jav spôsobuje a aké sú ďalšie možné spôsoby liečby.

Uložiť článok

Najnovšie články