Pixabay

Učili ste sa tieto veci v škole aj vy?

Deti veria všetkému, čo počujú od svojich rodičov, kamarátov či dokonca učiteľov. Mnoho rokov sa učia v školách veci, ktoré už dávno neplatia, alebo ich vedci svojimi zisteniami prinajmenšom spochybnili. Je preto dobré, dať tieto veci konečne na pravú mieru a prestať tak šíriť nepravdivé, či nepresné informácie Zozbierali sme preto týchto 11 najčastejších mýtov, ktoré sa učia v našich školách, no nie sú vôbec pravdivé.

Van Gogh si odrezal ucho pretože trpel vážnymi psychickými poruchami

Pixabay

Van Gogh neprišiel o celé ucho, ale iba o ušný lalok. Podľa historikov si však Van Gogh lalok odrezal kvôli nešťastiu, ktoré zažil zo sklamania z lásky.

Chamaleóny menia farbu svojho tela podľa okolia

Pixabay

Chameleóny majú zvyčajne zelenú farbu, aby dobre splynuli s okolitou vegetáciou. Farbu menia zvyčajne vtedy, keď sa snažia komunikovať s ostatnými chameleónmi. Vyjadrujú ňou emócie, zastrašujú sokov, alebo naopak sa tak snažia upútať samičku, aby sa mohli páriť.

Krištof Kolumbus objavil Ameriku

Pixabay

Krištof Kolumbus v skutočnosti nebol prvý, kto vstúpil na pôdu amerického kontinentu. Leif Eriksson okolo roku 1000 zorganizoval expedíciu na pobrežie neznámeho svetadielu. Dostal sa na dnešný Newfoundland, kde vybudovali osadu, v ktorej sa na niekoľko týždňov utáborili. Dôkazom ich prítomnosti sú základy vikingského domu, ktoré objavili archeológovia v 60. rokoch 20. storočia. Niektorí historici predpokladajú, že ich vyhnali vtedajší obyvatelia Ameriky.

Na jazyku sú oblasti zodpovedné za rôzne chute

Pixabay

Ľudský jazyk vníma všetkých základných 5 chutí na celej svoje ploche. Chuťové receptory sú na jazyku umiestnené náhodne, takže na špičke alebo aj na koreni jazyka dokážeme vnímať rovnako intenzívne všetky chute.

Newton prišiel so zákonom gravitácie po tom, čo mu padlo jablko na hlavu

Pixabay

Jablko padlo iba vedľa Newtona, a on sa jeho pádom inšpiroval k opísaniu gravitačného zákona.

Vo vesmíre nie je žiadna gravitácia

Pixabay

Aj v nekonečnom kozmickom priestore vplýva na každý objekt mikrogravitácia.

Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku

Pixabay

Pred Edisonom boli navrhnuté mnohé variácie žiaroviek. Edison však skúpil niekoľko predchádzajúcich patentov a s jeho tímom prišli na to, aby žiarovka svietila kontinuálne.

Einstein mal v škole obrovské problémy s exaktnou vedou

Pixabay

Einstein bol skvelý v matematike. Bol však tak inteligentný, že mal pocit, že školou iba stráca drahocenný čas.

Diamant je najtvrdší materiál na svete

Pixabay

Už nie. Vedci objavili, že niektoré látky sú oveľa tvrdšie ako diamant. Napríklad látka s názvom lonsdaleite je od diamantu tvrdšia až o 58%.

Človek má 5 zmyslov

pexels.com

Možno aj vy ste sa v škole učili o piatich zmysloch človeka a to chuti, čuchu, zraku, hmatu a sluchu. V skutočnosti však má človek oveľa viac zmyslov. Podľa vedcov by to mohlo byť dokonca až 21. Medzi tie najzvláštnejšie patrí termorecepcia, rovnováha, bolesť, ale aj vnímanie magnetického poľa Zeme, ktoré však postupnou evolúciou človek už takmer úplne stratil.

Hirošima a Nagasaki boli najhoršie bombardovania druhej svetovej vojny

Pixabay

Tento mýtus je zrejme rozporuplný. Ide o to, čo považujeme za „najhoršie“ bombardovanie. Ak zoznam zoradíme podľa počtu obetí, potom skutočne Hirošima ani Nagasaki nie sú na prvom mieste. Tam sa totiž nachádza bombardovanie z 9. a 10. marca 1945, kedy americké bombardéry položili Tokio na kolená. 1665 ton bômb zabilo viac ako 100-tisíc obyvateľov mesta a ponechalo 1 milión zranených a ľudí bez domova. Ak však za najhoršie považujeme spôsob bombardovania, potom Hirošima a Nagasaki vedú v tabuľke a môžeme len dúfať, že ich už žiadny konflikt nepredbehne.

Pozri aj: Týchto 17 otázok, na ktoré nás v škole nepripravili, dokáže správne zodpovedať iba 10% z vás. Patríš medzi nich?

brightside
Uložiť článok

Najnovšie články