foto: wikimedia.org

Tak dlho ako existuje väzenie, tak sa aj ľudia snažia dostať z neho von. Niekedy je doslova úžasné, akú predstavivosť má človek, ktorý chce ujsť von, na slobodu. Či už je to jedno z najstráženejších väzení na svete, alebo len to bežné, vždy sa dá nájsť cesta von.

Už v minulom storočí sa snažili sérioví vrahovia, kriminálnici či zlodeji, dostať von za každú cenu. Skoro všetci sa však ocitli znova späť tam, odkiaľ aj zmizli. Niektoré úteky z väzenia sú však niečím výnimočné a neuveriteľné. 

Brian Bo Larsen 

wikimedia.org

Brian Bo Larsen z Dánska utiekol z väzenia už 22-krát. Vďaka jeho premysleným metódam, medzi ktoré patrí napríklad pílenie tyčí na oknách či ukrývanie sa v smetných košoch, patrí medzi najstráženejších väzňov, ktorých v tejto krajine majú. Niekedy sa mu podarí ujsť hneď na druhý deň od chytenia, inokedy mu to trvá mesiac, no vždy sa mu to nejako podarí. Nanešťastie ho však o pár dní vždy niekto nájde a putuje znova späť do väzenia. 

Ted Bundy

wikimedia.org

Ted Bundy patril v minulom storočí medzi najhorších sériových zabijakov v Amerike. Mnohí však nevedia, že bol zaradený aj medzi väzňov, ktorí vedia naozaj perfektne ujsť z väzenia. Počas jedného vypočúvania na súde nemal na rukách putá, čo perfektne využil, keď bola v súdnom jednaní prestávka. Vošiel do knižnice, kde otvoril okno a vyskočil von. Na slobode bol šesť dní, kým ho policajná hliadka nenašla a znova ho nepostavila pred súd, kde už mal putá po celý čas a vypočul si tak svoj rozsudok. Na konte má však ak druhý útek. Ten si však už omnoho lepšie premyslel. Schudol niekoľko kilogramov a prerezal si dieru do steny vo svojej cele. Zatiaľ čo strážcovia oslavovali Vianoce, on vyšiel von a zmizol. Až o 17 hodín neskôr sa zistilo, že Bundy nie je vo svojej cele. 

John Dillinger

wikimedia.org

Jeden z veľmi prefíkaných väzňov bol aj John Dillinger, ktorý vykradol v tridsiatych rokoch minulého storočia až 24 bánk. Z väzenia sa dostal dvakrát. Za svoj prvý únik môže vďačiť najmä členom svojho gangu, ktorí sa prezliekli za policajtov a prišli ho oslobodiť. Strážcom vo väzení sa to však nezdalo a nechceli ich pustiť ďalej. Dillingerov gang preto neváhal a všetkých strážcov postrieľal. Po prvom úteku vylúpil John Dillinger ešte niekoľko bánk, no po čase sa znova dostal späť do väzenia, tentokrát do Indiany. Aby odtiaľ utiekol, vyrobil si drevenú pištoľ, ktorou sa vyhrážal strážcom. Fungovalo to. Dillinger nakoniec zomrel počas jednej razie FBI.

Sara Jo Pender

wikimedia.org

V roku 2008 sa na listinu najhľadanejších väzňov dostala prvýkrát žena, ktorej sa podarilo utiecť. Sara Jo Pender bola odsúdená za vraždu. Ušla z väzenia v Rockville, odkiaľ jej pomohol dostať sa von aj jeden zo strážcov. Zmenila si meno a pod tajnou identitou utiekla do Northside. Tam si ju všimla jej susedka, ktorá videla v správach fotografie najhľadanejšej kriminálničky a zavolala políciu.

James Robert Jones 

wikimedia.org

Bruce Walter Keith žil úplne bežný život na Floride so svojou manželkou a pracoval pre spoločnosť, ktorá produkovala klimatizácie. Jedinú vec, ktorú však vedel len on sám bolo jeho skutočné meno, James Robert Jones, kriminálnik a vrah. O tom, čo sa stalo v minulosti nevedela ani jeho samotná manželka. Jamesovi sa podarilo ujsť z najstráženejšieho väzenia v krajine – Fort Leavenworts. Odišiel na Floridu, kde si zmenil meno a bol utečencom celých 37 rokov. Nakoniec ho však polícia našla aj vďaka novej technológií, ktorá rozpoznávala tváre.

Alfréd Wetzler

pixabay.com

Trochu iným väzňom, ktorý ušiel bol Alfréd Wetzel. Ten sa nachádzal v jednom z najbrutálnejších väzení na svete, v koncentračnom tábore. Len málokomu sa podarilo z tohto pekla ujsť. Štyri dni sa skrýval pod veľkým stĺpom dreva. Alfréd sa preplazil popod plot, keď boli stráže rozptýlené a nikto si ho nemohol všimnúť. 

Frank Abagnale

wikimedia.org

Legendárny film „Chyť ma, ak to dokážeš“, v ktorom si zahral aj Leonardo Di Caprio, bol natočený podľa skutočnej udalosti. Režiséri sa inšpirovali najmä väzňom s menom Frank Abagnale, ktorý sa nielen z väzenia, ale aj z rôznych zložitých situácií v živote dokázal jednoducho dostať. Keď bol chytený za podvody, poslali ho do väzenia v Atlante. Odtiaľ sa veľmi jednoducho dostal von, pretože si ho strážcovia pomýlili s inšpektorom. Pomohlo mu aj falošné ID, ktorým preukázal svoju totožnosť. 

Henri Charrière

wikimedia.org

Henri Charrière, prezývaný aj ako „Papillon“ bol francúzsky spisovateľ, ktorého niekoľkokrát odsúdili. Napísal autobiografiu s názvom Papillon, v ktorej opisuje niekoľko svojich pokusov o útek z európskych väzníc. Mnohí kritici si však stoja za tým, že si polovicu vecí buď vymyslel alebo ich počul vo väzení od spoluväzňov. 

Alcatraz

wikimedia.org

Joaquin Guzman

wikimedia.org

Joaquin Guzman, známy najmä pod prezývkou „El Chapo, bol hlavným mexickým drogovým dílerom, ktorý bol zodpovedný za pašovanie niekoľkých ton kokaínu do Spojených štátov. V roku 2001 sa dostal do mexického väzenia, kde mal veľký vplyv na ostatných väzňov a dokonca aj na samotného riaditeľa. Vďaka tomuto vplyvu sa mu podarilo ujsť a na úteku bol takmer trinásť rokov kým sa znova nevrátil späť do väzenia. Nezdržal sa tu však dlho, pretože utiekol znova. Chytený bol však aj druhýkrát. 

Pozri aj: 22 najsilnejších reportážnych fotografií za posledných 30 rokov a ich silné príbehy, ktoré ukazujú, aký svet v skutočnosti je

list25.com
Uložiť článok

Najnovšie články