Foto: Instagram.com(@japanesetats, @lelakirealistis)

Len občas sa stane, že poznáme rôzne zákazy, ktoré platia v iných krajinách sveta. Zaujímajú nás skôr tie naše, aby sme ich vedeli dodržať. Vo svete však existujú aj bizarné zákazy, nad ktorými budete krútiť hlavou.

Ak cestujete do zahraničia, mali by ste si vždy naštudovať zákazy, ktoré v krajine platia. Môžete sa tak vyhnúť rôznym nepríjemnostiam, ktoré by sa vám len ťažko vysvetľovali. Vo svete totižto existujú tak čudné a neobvyklé zákazy, že im nebudete chcieť veriť. Toto je 10 tých najbizarnejších zákazov, aké vôbec existujú.

Vo Veľkej Británií je zakázané jesť na Štedrý deň vianočné koláčiky

pixabay.com

Možno máte aj vy v rodine zaužívaný zvyk, že na Štedrý deň nič nejete až do večere. Tá je už potom naozaj honosná a dáte si všetko, na čo máte chuť. U nás sú to však predovšetkým tradície, ktoré sa dedia z pokolenia na pokolenie. Vo Veľkej Británií je však zakázané jesť počas Štedrého dňa akékoľvek vianočné koláče a to už od roku 1644. Tento zákon vymyslel Oliver Cromwell, ktorý zakázal oslavovať Vianoce, pretože to bolo podľa neho nemorálne. Medzi zákazy, ktoré vydal, patrilo napríklad aj jedenie sladkých buchtičiek či iných koláčov počas 24. decembra. Čudné je však to, že dodnes nedošlo k žiadnemu vydaniu dekrétu, ktorý by zákon Cromwella zrušil. Technicky vzaté, každý Angličan, ktorý počas Štedrého dňa zje nejakú sušienku, pácha zločin.

Vo Veľkej Británií sa nesmiete dotýkať veľrýb

wikimedia.org

Vo Veľkej Británií ešte ostaneme. Divný zákon, ktorý táto krajina má, je napríklad aj ten, že sa nesmiete dotýkať veľrýb. Všetky veľryby, delfíny a iné morské cicavce v okruhu 3 kilometrov okolo Británie totižto patria kráľovnej.

V Číne nemôžete zachrániť topiaceho sa človeka

pixabay.com

Čudná mentalita východných obyvateľov našej planéty nás prekvapuje každým dňom viac a viac. Jeden zákon Číny hovorí, že záchrana topiaceho sa človeka je nezákonná. Tento zákon vychádza z tvrdenia východnej filozofie, ktorá uvádza, že manipulácia s osudom daného človeka je nemorálna. Ak sa teda niekto v Číne topí, je nízka pravdepodobnosť, že ho niekto z domácich zachráni.

Vo Francúzsku je zakázané bozkávať sa na vlakových staniciach

pexels.com

Radi sa so svojou partnerkou alebo partnerom bozkávate na verejnosti? V žiadnom prípade to nerobte vo Francúzsku na vlakových staniciach. Nie je to však výmysel len Francúzov. Na niektorých miestach vo Veľkej Británií existuje tento zákon takisto. Prvýkrát sa objavil vo Francúzsku v roku 1910, keď boli vlaky populárnejšie ako dnes. Mnohé páry sa lúčili na staniciach, kde sa aj bozkávali. Na niektorých miestach stanice však nájdete miesto, kde sa bozkávať môžete, Je to tzv. „bozkávacia zóna“.

V Taliansku je zakázané kŕmiť holubov

wikimedia.org

Vždy sa zľutujete nad hladným holubom, ktorý príde za vami a dáte mu kúsok suchého pečiva? V Benátkach by ste za to dostali naozaj vysokú pokutu. Tento zákon bol prijatý najmä kvôli tomu, aby zabránil vtákom znečisťovať nádherné sochy a architektonické pamiatky.

V USA sú zakázané Kinder vajíčka

Kinder Surprise

Známe čokoládové vajíčka, ktoré nájdete u nás v každom obchode, sú zakázané na celom území USA. Dôvodom bolo to, že podľa zákonov USA je zakázané umiestňovať hračky do jedla kvôli tomu, že by sa mohlo deťom niečo stať. V roku 2013 USA dovolili tieto čokoládové vajíčka predávať, no len pod podmienkou, že vo vnútri bude hračka z jednej časti.

V Kanade je zakázané platiť mincami

Money
Zákon z roku 1985 zakazuje platiť v Kanade mincami, ak je cena nákupu vyššia ako 10 kanadských dolárov. Síce za to, že prídete s veľkým počtom mincí do obchodu nedostanete pokutu, predavač vám nemusí nákup predať.

V Samoi je zakázané zabudnúť na narodeniny vašej ženy

pixabay.com

Austrálsky štát Samoa je populárny najmä svojimi nezvyčajnými zákonmi. Jeden z nich uvádza, že manžel nesmie zabudnúť na narodeniny svojej manželky. Ak sa tak stane, súd mu nariadi, akú cenu musí zaplatiť. Peniaze idú jeho manželke.

V Japonsku je zakázané ukazovať tetovanie

pixabay.com

Väčšina ľudí v Japonsku nemá tetovanie a ľudia, ktorí sem prídu, by si to svoje mali zakryť. Je to najmä z toho dôvodu, že sa tu tetovania spájajú s kriminálnymi skupinami a väzňami. Neexistuje tu zákon, ktorý by tetovanie zakazoval, ale niektoré hotely, posilňovne alebo kúpele vás nemusia pustiť dnu, ak ho máte viditeľné.

V Thajsku je zakázané chodiť po peniazoch

pixabay.com

Cestujete do Thajska? V tejto exotickej krajine si dávajte pozor, kam stúpate. Ak náhodou nohou stupíte na mince alebo papierové peniaze s portrétom vysoko postavenej osoby, môžete dostať pokutu.

Pozri aj: Luxusná dovolenka či malý pozemok. 8 vecí, ktoré si môžeš kúpiť za rovnakú cenu ako nový iPhone X

brightside.me

Uložiť článok

Najnovšie články