Ilustračná foto: needpix.com

Vedci našli panvovú kosť starú 10 miliónov rokov v maďarskej obci Rudabánya.

Pri starom baníckom meste v Maďarsku našli vedci kosť hominida rodu Rudapithecus. 10 miliónov rokov stará skamenelina samotných vedcov poriadne prekvapila. Na základe výskumu sa totiž ukazuje, že predkovia človeka vôbec nemuseli chodiť po štyroch končatinách, ako je to všeobecne zaužívané. Informuje o tom vedecký portál phys.org.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj keď našli iba panvu, táto kosť je veľmi významná a dokáže vytvoriť mimoriadne komplexný pohľad na stavbu tela. Medzinárodný tím na čele s Carol Wardovej z univerzity v Missouri sa pustil do výskumu nálezu. Po dôkladnej analýze dospeli k záveru, že schopnosť pohybovať sa po dvoch končatinách sa mohla u predkov človeka vyvinúť skôr, ako sme doteraz predpokladali.

Pixabay

Nález kosti vykonal profesor David Begun. Ten dokázal, že pozostatky Rudapithecus pelvis sa dajú nájsť výhradne v Európe a boli príbuzný moderných afrických ľudoopov. To ako sa ale tieto hominidy pohybovali sa doteraz nevedelo, kedže predchádzajúce nálezy čeľuste či kostí končatín, túto informáciu nedokázali poskytnúť.

Aj na základe panvy sa ale zistilo, že Rudapithecus vypadal podobne ako dnešní ľudoopi a pohyboval sa v korunách stromov vzpriamene, za pomoci predných končatín. Od primátov sa však odlišoval a to pružnejšou spodnou časťou chrbta. Vďaka tomu mohol chodiť po zemi vzpriamene.


Carol Wardová povedala: „Tento dôkaz podporuje myšlienku, aby sme sa namiesto toho, prečo sa ľudskí predkovia postavili zo štyroch nôh na dve pýtali, prečo naši predkovia nikdy nechodili po štyroch nohách.“

Podľa vedkyne sú podobnosti človeka s týmto hominidom väčšie ako v prípade afrických predkov. Pre vývin z afrických predkov do moderného človeka by evolúcia musela urobiť podstatnejšie zmeny, napríklad v predĺžení dolnej časti chrbta a skrátenia panvy. Ak by sa ľudia vyvinuli z Rudapithecusa, prechod by bol jednoduchší.

Uložiť článok

Najnovšie články