10 objavov z histórie, ktoré si ľudia po stáročia nevedeli vysvetliť, alebo sa im to nepodarilo dodnes

learning-mind.com
learning-mind.com

V priebehu ľudskej histórie ľudia zistili všelijaké zaujímavosti. Ľudstvo sa za veľmi krátky čas dokáže v objavoch a zisteniach posunúť veľmi ďaleko, ako to vidíme najmä v posledných desaťročiach. Niektoré tajomstvá však ostávajú stále zahalené a pred naším vedomím neodkryté. Ako dlho to tak bude, povedať nevieme, no môžeme vám ukázať 10 najväčších objavov, ktoré si dodnes nevie nikto vysvetliť.

Vtáky Moa

Predstavte si obrie vtáky, vysoké viac ako 3 metre, ktoré vážia asi 250 kilogramov. Pripadá vám to ako obraz pravekého zvieraťa? A čo ak vám prezradíme, že by ste pár jedincov našli ešte aj v 19.storočí? Zdá sa to neuveriteľné, ale podľa odborníkov je to tak. Jedná sa o druh nelietavého vtáka Moa, ktorý žil na Novom Zélande. Podľa niektorých bol tento druh vyhubený už na začiatku 16.storočia, no iní tvrdia, že v odľahlých častiach lesov mohli prežiť oveľa dlhšie. O tomto zvierati viac prezrádza nález Johna Harrisa, ktorý našiel na pláži asi 15 centimetrový úlomok obrovského pazúra jedného z týchto vtákov. Nikto mu nechcel veriť, že by takýto živočích mohol existovať až do doby, keď sa Richardovi Owenovi podarilo zrekonštruovať kostru tohto impozantného záhadného zvieraťa.

brightside.me
brightside.me

Sacsayhuamán

Sacsayhuamán, alebo „Orlie hniezdo“ je tajomná pevnosť Inkov, ktorá sa nachádza neďaleko historického centra ríše Inkov mesta Cuzco. Stavbu údajne postavilo 70 000 indiánov za dlhých 70 rokov. Španielski kolonizátori pokladali túto pevnosť za dielo diabla. Dodnes totiž nikto nevie pochopiť, ako indiáni manipulovali s obrími blokmi kameňa, ktoré tvoria celú stavbu. Navyše je stavba postavená bez kvapky spojovacieho materiálu, každý blok má hladký povrch, zaoblené hrany a pravidelný rozmer. Medzi jednotlivými blokmi by ste neprepchali ani list papiera… Ako to dokázali?

brightside.me
brightside.me

Brána Slnka

Bránu Slnka nájdete v tajomnom historickom meste Tiwanaku vysoko v Andách v Bolívii. Údajne ide o hlavné mesto prastarej ríše, ktorá existovala dávno pred Inkami či Maymi. Brána Slnka je dodnes veľkou záhadou. Archeológovia ani historici si nevedia rady s nápismi, ktoré sa na stavbe nachádzajú. Predpokladajú však, že majú neobyčajný astronomický a astrologický význam.

en.wikipedia.org
en.wikipedia.org

Jaskyne Longyou

Jaskynný systém Longyou sa nachádza v Číne a je jedným z najväčších tajomstiev čínskej histórie. Objavené boli len v roku 1992 a celkovo tvorí komplex až 24 jaskýň, z ktorých len jedna je otvorená pre turistické účely. Jaskyne boli vyhĺbené do pieskovca ľudskou rukou približne v roku 212 p.n.l.. Na takýto obrovský komplex by však bolo potrebné obrovské množstvo pracovnej sily. Dodnes sa historikom nepodarilo nájsť žiadny záznam o využiteľnosti, alebo stavbe týchto jaskýň…

brightside.me
brightside.me

Nedokončený obelisk

Tento najväčší známy staroveký obelisk, ktorý však nebol nikdy dokončený, našli historici v roku 2005 v bývalých kameňolomoch starovekého Egypta neďaleko mesta Asuán. Po dokončení by tento obelisk meral až 42 metrov a vážil cez 1200 ton. Kam mal najväčší obelisk sveta putovať? To sa už asi nedozvieme…

learning-mind.com
learning-mind.com

Pokračovanie na ďalšej strane..

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov