Foto: Unsplash

Ak zvieraťu v aute hrozí smrť, môžete rozbiť okno.

Zvieratá potrebujú v horúcich mesiacoch nepretržitý prístup k vode, tieň a čerstvý vzduch. Upozorňuje na to občianske združenie Sloboda zvierat, ktoré počas horúčav neodporúča prechádzky so psami ani ich prepravu.

Ak zvieraťu v aute hrozí pre vysoké teploty smrť a majiteľa nie je možné kontaktovať, okoloidúci človek môže na aute rozbiť okno a vyslobodiť ho. Upozorňuje na to Sloboda zvierat, podľa ktorej to umožňuje občiansky zákonník.

Podmienkou pre takýto zásah je, že následok, ktorý okoloidúci takto spôsobí, nie je závažnejší ako ten, ktorý hrozil. „Teda môžeme rozbiť okno na aute len ak je zjavné, že zviera vo vnútri javí známky poškodenia alebo ohrozenia zdravia či života,“ vysvetľuje predsedníčka slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Foto: Unsplash

Dôležité je tiež podľa nej najprv sa pokúsiť nebezpečenstvo odvrátiť inak – napríklad ak je auto pred nákupným centrom, nechať vyhlásiť evidenčné číslo vozidla cez rozhlas.

Podobne to platí aj v prípade zvieraťa uviazaného na reťazi. „Vždy sa najprv pokúste vyhľadať majiteľa. Zvoňte, búchajte na bránu, oslovte susedov, ak je čas, volajte políciu. Ak neuspejete a je ohrozený život zvieraťa, môžete vstúpiť na pozemok, poskytnúť tieň, vodu a prvú pomoc,“ radí Dugovičová.

Ak sa zviera prehreje, podľa Dugovičovej sa to prejaví sťaženým dýchaním a zvýšenou srdcovou frekvenciou. „Trpiace zviera reaguje na akékoľvek podnety veľmi slabo alebo takmer vôbec, môže upadnúť do bezvedomia (kolapsu), pôsobiť strnulo až dezorientovane a nadmerne sliniť,“ opisuje. Ďalšími príznakmi môžu byť tráviace problémy a nechutenstvo.

Foto: Unsplash

Takýmto zvieratám odporúča ponúknuť čerstvú vodu izbovej teploty, prípadne namočiť okolie úst. Dôležitý je tiež úkryt pred slnkom. „Zviera schlaďte namočením brucha, končatín a slabín. V žiadnom prípade neoblievajte celé telo studenou vodou, použite navlhčený uterák,“ dodáva. Radí tiež vyhľadať pomoc veterinárneho lekára a prípad nevhodného zaobchádzania nahlásiť polícii, príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe alebo na linku proti krutosti Slobody zvierat.

Ľudia podľa Dugovičovej môžu pomôcť nielen domácim miláčikom, ale aj divokým zvieratám. „Za misku s vodou, ktorú necháte pri dome, sa vám poďakujú vtáčiky, ježkovia aj mačky. Môžete z nej vytvoriť aj jazierko pre užitočný hmyz. Stačí, ak do nej pridáte niekoľko kamienkov,“ vysvetľuje.

Uložiť článok

Najnovšie články