Foto: SITA/AP

Polícia v posledných mesiacoch rieši prípad Christiana B., ktorý je v prípade zmiznutia Maddie hlavným podozrivým.

Madeleine zmizla z prázdninového apartmánu svojej rodiny v obci Praia da Luz v regióne Algarve, keď boli jej rodičia na večeri v blízkej reštaurácii. Prípad vyvolal medzinárodnú pozornosť a dostal sa do hlavných správ médií po celom svete.

V regióne Algarve žil v pravidelných intervaloch v rokoch 1995-2007 podozrivý Nemec Christian B., teraz 43-ročný, ktorý si už odpykal viaceré tresty za mrežami za sexuálne zneužívanie detí. Tento muž žil niekoľko rokov aj v jednom dome medzi obcou Praia da Luz a neďalekým mestom Lagos. V súčasnosti si odpykáva vo väzení dlhý trest súvisiaci s drogovými zločinmi.

Polícia objavila skrytú pivnicu

Foto: Profimedia

Nemeckí vyšetrovatelia počas leta preverovali nové obvinenie zo znásilnenia. Po výzvach prostredníctvom médií sa prihlásila Írka a uviedla, že v roku 2004 bola znásilnená v juhoportugalskom regióne Algarve, nie ďaleko od miesta, z ktorého niekoľko dní pred svojimi štvrtými narodeninami zmizla v roku 2007 malá Madeleine. Povedal to prokurátor v spomínanom meste Hans Christian Wolters.

V malej záhrade na okraji mesta Hannover objavila polícia skrytú pivnicu. Pri pátraní na pozemku, kde v minulosti v karavane žil podozrivý Nemec, použili bager, pátracie psy, dron či radar. Pivnicu v záhrade pri rekreačnej chatke našli policajti po tom, čo vykopali 15 metrov širokú jamu. Jedna z policajných teórií hovorila o tom, že Christian B. uniesol Madeleine do Nemecka.

Verejnosť by došla k rovnakému záveru

Vyšetrovatelia predpokladajú, že McCannová je mŕtva, no definitívne dôkazy o tom neexistujú. Po tom, ako dievčatko 3. mája 2007 zmizlo, žil Christian B. v mikrobuse v Hannoveri v spolkovej krajine Dolné Sasko a pracoval v dielni neďaleko záhrady, kde sa uskutočnila pátracia akcia. Prokurátor sa domnieva, že Maddie zabil práve Christian B. Informovalo o tom dnes BBC. Zároveň uviedol, že aj verejnosť by došla k rovnakému záveru, keby poznala dôkazy, aké mali k dispozícii.

Hans Christian Wolters pre BBC uviedol, že hoci jeho tím v súčasnosti nemá dostatok dôkazov na obvinenie Christiana B, vraždou si je „veľmi istý“. Ide najmä o taktické úvahy, no viac informácií nemôžu zatiaľ poskytnúť. Hlavný podozrivý je teda vo väzbe za iné zločiny.

Christian B. žil roky v Portugalsku a vyšetrovatelia sa domnievajú, že tu mohol spáchať najmenej tri ďalšie sexuálne trestné činy – dva z nich proti deťom, uviedol Wolters. Ďalšie vyšetrovanie sa začne čoskoro, polícia chystá obvinenie. Christianovi B. totiž v januári končí trest.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články