Herec Alec Baldwin odfotený po tragédii počas telefonátu s políciou. Foto: SITA/AP

Posádku na kontrolu zbraní viedol nováčik.

Zbraň, ktorú herec Alec Baldwin na scéne zabil svoju kolegyňu, mu odovzdal režisér, ktorý mu podľa súdnych záznamov povedal, že je to bezpečné.

Ako píše portál BBC, zastupujúci režisér Dave Halls si nebol vedomý toho, že zbraň obsahovala ostré náboje. Záznamy na súde zaznamenali, že výkrikom “studená zbraň” naznačil, že zbraň je odistená.

Mŕtva kameramanka a postrelený režisér

To vyústilo do nehody, ktorá si vyžiadala život kameramanky Halyny Hutchinsovej, ktorú herec nechtiac strelil do hrude počas štvrtkového natáčania filmu Rust.

Režisér Joel Souza dostal zásah, pretože stál priamo za kameramankou a bol tiež zranený. Po nehode dostal urgentnú pomoc a po ošetrení postreleného ramena bol z nemocnice prepustený.

Herec Alec Baldwin odfotený po dnešnej tragédii. Foto: SITA/AP

Ďalšie podrobnosti o policajnom vyšetrovaní boli zverejnené v piatok, keď bol na súde v Santa Fe v Novom Mexiku podaný príkaz na prehliadku. Baldwinov krvavý odev bol spolu so zbraňou zadržaný ako dôkaz. Zo súpravy policajti odobrali aj strelivo a ďalšie rekvizitné zbrane.

63-ročného herca vypočuli orgány činné v trestnom konaní, ale z incidentu nebol nikto obvinený. Predtým v piatok Baldwin – ktorý bol hviezdou a producentom filmu – povedal, že “plne spolupracuje” s úradom šerifa okresu Santa Fe.

„Mám zlomené srdce za jej manžela, ich syna a všetkých, ktorí Halynu poznali a milovali,“ napísal na Twitteri, “neexistujú slová, ktoré by vyjadrili môj šok a smútok v súvislosti s tragickou nehodou, ktorá pripravila o život Halynu Hutchinsovú, manželku, matku a našu hlboko obdivovanú kolegyňu.”

O zbrane sa staral nováčik

Podľa Los Angeles Times asi pol tucta členov kameramanského štábu na Ruste odišlo niekoľko hodín pred tragédiou po proteste proti pracovným podmienkam na scéne na ranči Bonanza Creek neďaleko Santa Fe.

Medzitým BBC získalo dokument, ktorý ukazuje, ktorí členovia posádky mali byť v ten deň naplánovaní na natáčanie. Ako vychádza zo záznamov, Hannah Gutierrez Reed bola hlavnou zbrojárkou, členkou posádky zodpovednej za kontrolu strelných zbraní. Hannah má približne dvadsať rokov a podľa LA Times bola vo svojom zamestnaní nováčikom.

Podperná pištoľ, z ktorej Baldwin vystrelil, obsahovala “jediný živý náboj” podľa e-mailu, ktorý svojim členom zaslala Medzinárodná aliancia zamestnancov divadelnej scény, uvádza Variety. Vo filme Rust Baldwin hral ako vyhnanec, ktorého vnuk je odsúdený na obesenie za náhodnú vraždu.

Takéto incidenty na filmových scénach sú mimoriadne zriedkavé. Pri filmovaní sa často používajú skutočné strelné zbrane, ktoré sú nabité slepými nábojmi – nábojmi, ktoré vytvárajú záblesk a ranu bez vystrelenia projektilu.

V roku 1993 Brandon Lee – 28-ročný syn zosnulej hviezdy bojových umení Brucea Leeho – zomrel na natáčaní po tom, čo ho náhodou zastrelili rekvizitovou pištoľou pri natáčaní scény smrti pre film The Crow. V zbrani bola omylom nabitá atrapa náboja.

BBC
1
Uložiť článok
Komentovať